Slovenski parlament prihvatio izmjene zakona s restriktivnim odredbama za migrante i azilante

Foto: fah

Slovenski parlament prihvatio je u četvrtak Vladin prijedlog izmjena zakona o strancima, s restriktivnim odredbama za potencijalne migrante i azilante koje su kritizirale međunarodne nevladine udruge i Vijeće Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za zakon je glasovalo 47 zastupnika, a protiv 18, što je dovoljno da nakon objave u službenom listu stupi na snagu jer je u parlamentarnom postupku promijenjena odredba po kojoj se trebao usvojiti dvotrećinskom, ustavnom većinom.

Protiv zakona glasovalo je svih 6 zastupnika oporbene Udružene ljevice (ZL) i pojedini zastupnici drugih stranaka, unatoč uvjeravanjima Vlade da zakon predviđa stroge mjere kontrole migracijskog toka za slučaj nove masovne migracijske krize i da se mimo toga neće koristiti.

Bivša ministrica kulture Julijana Bizjak Mlakar izjavila je pred glasovanje da će glasovati protiv i da ju dio rasprave koji se mogao čuti u parlamentu podsjeća “na Njemačku iz ’30-ih godina”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema stajalištu Udružene ljevice (ZL) zakon je suprotan slovenskom ustavu i međunarodnim konvencijama koje se odnose na zaštitu izbjeglica, no većina zastupničkih klubova ga je podržala jer smatraju da potencijalna migrantska kriza za Europu još postoji i da se na to treba unaprijed pripremiti.

Zakon predviđa mogućnost da u slučaju masovnijih dolazaka migranata na slovensku granicu eventualne tražitelje azila odbije policija, a one koji ilegalno uđu repatrira u zemlju odakle su došli.

Argumentirajući potrebu donošenja ovakvog zakona, ministrica unutarnjih poslova Vesna Györkös Žnidar kazala je da on ne krši europsko zakonodavstvo i međunarodne konvencije koje se odnose na izbjeglice, a ne ekonomske migrante, da je Slovenija okružena članicama Europske unije koje su za izbjeglice sigurne zemlje i da treba djelovati u korist nacionalnog interesa jer Europska unija još nema konzistentnu i održivu politiku useljavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija se po njenim riječima na mjere koje predviđa zakon počela pripremati još u jesen 2015., kad su joj predstavnici Europske komisije prenijeli da bi mogla postati “hot spot” i morala primiti veći broj migranata koji dolaze balkanskom rutom.

“Tada su nam se upalile sve lampice”, kazala je slovenska ministrica unutarnjih poslova.

Slovenski parlament u okviru iste problematike prihvatio je prije dva dana i izmjene zakona o kontroli državne granice koje u slučaju migrantske krize predviđaju aktiviranje sustava za automatsko snimanje automobilskih registracijskih pločica na graničnim prijelazima radi osiguranja sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.