Site icon narod.hr

Svaki put kada Europljani sami sebi nametnu ekološke diktate, SAD ispruži ruku i dobije ček

Vladimir Putin Rusija

Foto: www.kremlin.ru / wikimedia commons

Je li Vladimir Putin tajni spasitelj Europe? Je li njegova invazija na Ukrajinu konačno natjerala Europu da prijeđe na zelenu energiju i odmakne se od fosilnih goriva koja uništavaju planet? Prema nedavnom članku Politico Europe, odgovor je da. “Bio je potreban ratni zločinac da ubrza europsku zelenu revoluciju”, navodi časopis. Tek kad su ruski tenkovi ušli u Ukrajinu, čista energija postala je više od težnje klimatske politike – postala je sigurnosna potreba. Za ovo “dostignuće” ruski moćnik je zaradio prvo mjesto na Politicovoj ljestvici Green 28.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sumnjiva čast odražava širi konsenzus elite. Ubrzo nakon što je Rusija pokrenula svoju invaziju, dopisnik The Guardiana za okoliš intervjuirao je niz stručnjaka za klimu koji su se složili da bi to “moglo označiti prekretnicu za svjetske napore dekarbonizacije”. Ubrzo nakon toga, McKinsey je objavio izvješće u kojem se sugerira da bi posljedice rata mogle “ubrzati napredak” prema neto nultim emisijama u srednjem roku. A Petteri Taalas, glavni tajnik Svjetske meteorološke organizacije UN-a, primijetio je da se “iz klimatske perspektive, rat u Ukrajini može promatrati kao blagoslov”, piše Emmet Penney za Compact Mag.

Europa bi mogla imati samo nekoliko teških zima ili ipak..?

Europski su čelnici takvo razmišljanje doveli do krajnosti. Naravno, priznaju, Europa bi mogla imati nekoliko teških zima koje bi izazvale skokove emisija. Uostalom, potrošnja ugljena u Europskoj uniji skočila je 10 posto u prvoj polovici ove godine bez znakova opadanja. I sve više Europljana loži drvo – koje je ugljično intenzivnije od izgaranja ugljena – kako bi svoje kuće zagrijali. Ako si to, naravno, mogu priuštiti.

Ali u konačnici, uvjerava nas Politico, u odvajanju od ruskih fosilnih goriva nitko u Bruxellesu više ne sumnja u potrebu za obnovljivim izvorima energije: “U danima nakon invazije, njemački ministar financija Christian Lindner — slobodnotržišni liberal koji nije veliki prijatelj klimatske agende—proglasio obnovljivu energiju ‘energijom slobode’.” I zato Europska unija sada želi povećati svoje ciljeve obnovljive energije s 32 posto svoje snage na 45 posto svoje snage do 2045. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjetar i sunce rade manje od polovice vremena, a vi ne možete odabrati koju polovicu

Lako se zavesti takvim nadama. Možda će Europa postati zelena i biti klimatski predmet zavisti u svijetu s vjetrom, solarnom energijom i baterijama koje će zamijeniti zastarjele ugljikovodike. Ali ako je to istina, što to znači za Europu? Drugim riječima, koliko će je to koštati?

Da bismo odgovorili na ovo pitanje, možemo započeti zbrajanjem dosadašnjih troškova prijelaza.

Pretjerano ulaganje u obnovljive izvore energije i nedovoljno ulaganje u fosilna goriva ili nuklearnu infrastrukturu dodali su entropiju europskom energetskom sustavu. Zamislite to na ovaj način: vjetar i sunce rade manje od polovice vremena, a vi ne možete odabrati koju polovicu vremena. To je kao da svoj elektroenergetski sustav pokrećete hrpom namještenih bacanja novčića. Rad koji je potreban za integraciju neorganizirane energije u sustav koji se oslanja na 24-satnu ravnotežu i harmoniju povećava ukupne troškove. U 1990-ima većina obnovljivih izvora energije u Europi bila je hidroenergija, koja je pouzdana i čista. To je činilo 10 posto električne energije na kontinentu. Do 2020. obnovljivi izvori energije dosegnuli su 17 posto mješavine, s velikom većinom dodataka vjetra i sunca. Koliko Europa plaća za taj dobitak od 7 posto?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dolari i centi su prilično jednostavni. Između 2008. i 2021. subvencije za obnovljivu energiju stajale su potrošače u EU oko 746 milijardi dolara. Nastavit će koštati ljude oko 67 milijardi dolara godišnje. U usporedbi sa zemljama koje nisu članice EU unutar G20, cijene električne energije za kućanstva u EU su 80 posto više od prosjeka. Troškovi industrijske električne energije veći su za oko 30 posto. (Ove razlike otprilike vrijede i kada je riječ o cijenama prirodnog plina i goriva za prijevoz.)

Europska mreža svake godine treba 300 milijardi dolara ponovnih ulaganja samo u naftu i plin

Ono što gore opisujem su dobra vremena. To su troškovi prije energetske krize, koja je počela prošle godine, a došla je do vrhunca nakon što je Putin napao Ukrajinu. Bila su to vremena kada su europske zemlje poput Njemačke mogle zatvoriti nuklearne elektrane htjeli ili ne htjeli i dalje se oslanjati na jeftini ruski plin kao garanciju ukupne pouzdanosti sustava. To je bila osnovna logika njemačkog takozvanog energetskog zaokreta ili Energiewende: zatvoriti nuklearnu elektranu, izgraditi obnovljive izvore energije, uvoziti plin. A s obzirom da se nuklearna energija još uvijek ne smatra zelenom u Europskoj uniji, njemački plan je zadana opcija za dekarbonizaciju.

“Ovo je svijet kojeg više nema”, rekao je visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell na godišnjem okupljanju veleposlanika EU ovog tjedna. Europa se brzo odvaja od ruskih fosilnih goriva. Europski prosperitet će ići s tim. I to je zastrašujuće, jer europska mreža svake godine treba 300 milijardi dolara ponovnih ulaganja samo u naftu i plin samo kako bi održala trenutnu razinu proizvodnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europa će izgubiti dio svoje proizvodne baze – Tvornice sa sobom odnose poslove, bogatstvo i institucionalno znanje

Troškovi nisu samo visoki računi i nestanci struje. Europa će izgubiti dio svoje proizvodne baze dok tvrtke bježe s kontinenta u potrazi za sigurnijim, jeftinijim ugljikovodicima drugdje. Redatelj horora John Carpenter jednom je rekao da kad god pročita o remakeu njegovog originalnog filma o Noći vještica, dogodi se smiješna stvar: on ispruži ruku, a netko stavi ček u nju. Sjedinjene Države imaju sličnu korist svaki put kada Europljani sami sebi nameću nove ekološke diktate: kako su europske cijene prirodnog plina ove godine porasle za 400 posto, proizvođači su došli do Amerike kako bi poštedjeli sebe. Tvornice sa sobom odnose poslove, bogatstvo i institucionalno znanje. Obnovljivi izvori energije ne mogu ovim proizvođačima osigurati inpute koji su im potrebni za rad. To bi bilo kao da pokušavate staviti drva za ogrjev u svoj spremnik plina.

Što je s tim hvaljenim sigurnosnim viškom koji obnovljivi izvori energije navodno pružaju? Nije li se Europa jednom zauvijek oslobodila ruskog jarma? Uostalom, vjetar i sunce ne zahtijevaju Putinovu suradnju. Zemlja sama daje, zar ne?

Sve se više čini da Europa neće posjedovati niti jedan dio opskrbnog lanca za obnovljive izvore energije

Istina, ali obnovljivi izvori energije zahtijevaju druge inpute, nad kojima Kina ima gotovo potpunu dominaciju. Srednje kraljevstvo ima kontrolu nad gotovo svakim kritičnim mineralom potrebnim za energetsku tranziciju, od kobalta do mangana.

Ali što je s proizvodnjom obnovljivih izvora energije? Zar Europa ne može stvoriti radna mjesta radeći to? Kratak odgovor je ne. Između 2012. i 2021. europski udio radnih mjesta u proizvodnji obnovljivih izvora energije pao je s 20 posto na 13 posto. Šef Međunarodne agencije za energiju Faith Birol nedavno je upozorio da Kina danas proizvodi 80 posto svjetskih solarnih ćelija, a predviđa da će udio porasti na 95 posto za tri godine. Prema nedavnom izvješću, 25 posto trenutačnih europskih proizvodnih kapaciteta obnovljivih izvora energije ugroženo je zbog visokih cijena energije. Sve se više čini da Europa neće posjedovati niti jedan dio opskrbnog lanca za obnovljive izvore energije – i bit će nesretna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obnovljivi izvori se grade na ideji da će biti jeftini – što nije vjerojatno

Na kraju, energetska tranzicija temelji se na ideji da će obnovljivi izvori energije ostati jeftini. I postojao je dobar razlog za vjerovanje da hoće: nakon posljednjih nekoliko desetljeća, cijena izgradnje vjetroelektrana i solara nekoliko je puta pala. Ali hoće li tako i ostati? Nije vjerojatno. Rast vjetra bio je ujednačen tijekom prošle godine, a ulazni troškovi su naglo porasli, što je zakucalo cijelu industriju. Kao što su rukovoditelji SSE-a, Vestasa i Siemensa Gamesa upozorili G20 u otvorenom pismu, “trenutačnim tempom rasta, samo smo na putu da dosegnemo manje od dvije trećine globalnog kapaciteta vjetra koji je potreban za do 2030. – nultu stopu i parišku stazu,”

General Electric je upravo smanjio 20 posto svojih kopnenih vjetroelektrana. Jedinica u problemima nepovoljno utječe na “izvedbu njezinog cjelokupnog poslovanja s obnovljivom energijom”, javlja Reuters. “U srpnju je tvrtka okrivila svoje sjevernoameričko kopneno poslovanje s vjetroelektranama za dvije trećine pada prihoda od obnovljivih izvora u drugom tromjesečju.” Problemi u opskrbnom lancu također su pratili solarnu energiju tijekom zadnjih godinu dana, što dovodi u pitanje pretpostavku da će njezini troškovi s vremenom padati. Osim toga, stvari poput početne krize s bakrom znače teška vremena za pristupačnost obnovljivih izvora energije.

Ako Europljani nastave s putanjom izgradnje obnovljivih izvora energije i “ozelenjavanja” svoje ekonomije pod svaku cijenu, bit će siromašniji, slabiji i manje sigurni nego što su sada. Kao što je rekao energetski analitičar John Constable, “Europa će jednostavno postati tematski park svoje vlastite kulturne prošlosti.”

Hail Putin, pretpostavljam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version