Subota, 18 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Što se čeka?

Podijeli

Komentar čitatelja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mišetić: Zoran Pusić smatra da Tito zaslužuje trg, siguran sam da će podržati trgove Norcu i Merčepu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto se o povijesnoj presudi šuti u hrvatskom javnom prostoru?
Europski sud za ljudska prava je jučer (21.12.2021) presudio da države mogu raspustiti stranke koje se ne distanciraju od bivših komunističkih partija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o presudi Europskog suda za ljudska prava u predmetu tužbe organizacijskog i registracijskog odbora Rumunjske komunističke partije protiv Rumunjske. Naime, Rumunjska je 12. svibnja 2014., (Županijski sud u Eurospki sudBukureštu), odbio zahtjev da se stranaka poznata kao „Rumunjska politička partija“(„PCR“) upiše u popis političkih stranaka.

Europski sud za ljudska prava je odbacio tužbu „Rumunjske političke partije“ neosnovanu. Nadalje, Sud u presudi posebno ističe te daje za pravo državama da mogu raspustiti stranke koje se ne distanciraju od bivših komunističkih partija.

Naravno, da je ova presuda ostala nezamijećena u našem javnom medijskom prostoru, dapače o njoj se znakovito šuti. Upravo zbog toga sam odlučio otvoriti raspravu o ovoj presudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravno govoreći Europski sud za ljudska prava kaže da države, konkretno Hrvatska može u svom Zakonu o političkim strankama propisati odredbe da će raspustiti sve političke stranke (već registrirane) u Hrvatskoj koje se ne distanciraju od Komunističke partije Jugoslavije i Komunističke partije Hrvatske.

Stoga pitam Vladu imali namjeru ovu presudu odnosno stajalište i zaključak Europskog suda za ljudska prava pretočiti u naše zakonodavstvo, a sukladno i Rezolucijama parlamentarne skupštine Vijeća Europe.

Podsjećam, Parlamentarna skupština Vijeća Europe osudila je totalitarni komunistički poredak u svoje dvije ne komunizmurezolucije: Rezoluciji 1481 o međunarodnoj osudi zločina totalitarnih komunističkih poredaka, koju je Parlamentarna skupština Vijeća Europe usvojila 25. siječnja 2006. godine i Rezoluciji 1096 o uklanjanju naslijeđa bivših komunističkih totalitarnih sustava, koju je Parlamentarna skupština Vijeća Europe usvojila 27. lipnja 1996. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napominjem, Hrvatska je zadnja zemlja koja je donijela Deklaraciju o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnog komunističkog poretka u Hrvatskoj od 1945. do 1990. godine – Hrvatski sabor donio je Deklaraciju 30.lipnja 2006.godine, na prijedlog nas nekolicine tadašnjih zastupnika Kluba HSP-a (pokojnog Slavena Letice, Miroslava Rožića, Tončija Tadića, Ante Đapića, Peje Trgovčevića i mene Pere Kovačevića) – znači ne na prijedlog Vlade, Hdz-a, Sdp-a ili bilo kojeg aktera današnjih aktualnih političara.

Ova presuda traži i očitovanje stranaka koje se izravno ili neizravno smatraju ili jesu slijednici bivše komunističke partije.

Otvoreno pitam Peđu Grbina, Tomislava Tomaševića, Ivanu Kekin, Katarinu Peović i druge čelnike slijednice partije, koje za sebe govore da su „progresivne snage“ što imaju reći o ovoj presudi i kane li po njoj postupati odnosno distancirati se od bivše komunističke partije.

Naravno, tražim i očitovanje premijera Andreja Plenkovića i predsjednika Zorana Milanovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pero Kovačević

Što se čeka?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: Snimka zaslona

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci