Četvrtak, 22 svibnja, 2025
16.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Što se čeka?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentar čitatelja

Mišetić: Zoran Pusić smatra da Tito zaslužuje trg, siguran sam da će podržati trgove Norcu i Merčepu

Zašto se o povijesnoj presudi šuti u hrvatskom javnom prostoru?
Europski sud za ljudska prava je jučer (21.12.2021) presudio da države mogu raspustiti stranke koje se ne distanciraju od bivših komunističkih partija.

Riječ je o presudi Europskog suda za ljudska prava u predmetu tužbe organizacijskog i registracijskog odbora Rumunjske komunističke partije protiv Rumunjske. Naime, Rumunjska je 12. svibnja 2014., (Županijski sud u Eurospki sudBukureštu), odbio zahtjev da se stranaka poznata kao „Rumunjska politička partija“(„PCR“) upiše u popis političkih stranaka.

Europski sud za ljudska prava je odbacio tužbu „Rumunjske političke partije“ neosnovanu. Nadalje, Sud u presudi posebno ističe te daje za pravo državama da mogu raspustiti stranke koje se ne distanciraju od bivših komunističkih partija.

Naravno, da je ova presuda ostala nezamijećena u našem javnom medijskom prostoru, dapače o njoj se znakovito šuti. Upravo zbog toga sam odlučio otvoriti raspravu o ovoj presudi.

Pravno govoreći Europski sud za ljudska prava kaže da države, konkretno Hrvatska može u svom Zakonu o političkim strankama propisati odredbe da će raspustiti sve političke stranke (već registrirane) u Hrvatskoj koje se ne distanciraju od Komunističke partije Jugoslavije i Komunističke partije Hrvatske.

Stoga pitam Vladu imali namjeru ovu presudu odnosno stajalište i zaključak Europskog suda za ljudska prava pretočiti u naše zakonodavstvo, a sukladno i Rezolucijama parlamentarne skupštine Vijeća Europe.

Podsjećam, Parlamentarna skupština Vijeća Europe osudila je totalitarni komunistički poredak u svoje dvije ne komunizmurezolucije: Rezoluciji 1481 o međunarodnoj osudi zločina totalitarnih komunističkih poredaka, koju je Parlamentarna skupština Vijeća Europe usvojila 25. siječnja 2006. godine i Rezoluciji 1096 o uklanjanju naslijeđa bivših komunističkih totalitarnih sustava, koju je Parlamentarna skupština Vijeća Europe usvojila 27. lipnja 1996. godine.

Napominjem, Hrvatska je zadnja zemlja koja je donijela Deklaraciju o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnog komunističkog poretka u Hrvatskoj od 1945. do 1990. godine – Hrvatski sabor donio je Deklaraciju 30.lipnja 2006.godine, na prijedlog nas nekolicine tadašnjih zastupnika Kluba HSP-a (pokojnog Slavena Letice, Miroslava Rožića, Tončija Tadića, Ante Đapića, Peje Trgovčevića i mene Pere Kovačevića) – znači ne na prijedlog Vlade, Hdz-a, Sdp-a ili bilo kojeg aktera današnjih aktualnih političara.

Ova presuda traži i očitovanje stranaka koje se izravno ili neizravno smatraju ili jesu slijednici bivše komunističke partije.

Otvoreno pitam Peđu Grbina, Tomislava Tomaševića, Ivanu Kekin, Katarinu Peović i druge čelnike slijednice partije, koje za sebe govore da su „progresivne snage“ što imaju reći o ovoj presudi i kane li po njoj postupati odnosno distancirati se od bivše komunističke partije.

Naravno, tražim i očitovanje premijera Andreja Plenkovića i predsjednika Zorana Milanovića.

Pero Kovačević

Što se čeka?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: Snimka zaslona

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci