“Definiranje ‘in house’ modela kao procesa ‘odumiranja’ pomoćnih djelatnosti u javnom sektoru pokazuje Vladinu dugoročnu opredijeljenost da ove poslove u budućnosti u potpunosti privatizira”, stoji u priopćenju Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika RH (SDLSN)koji potpisuje tajnik Sindikata Siniša Kuhar.
“Vladino okretanje ‘in house’ modelu ‘učinkovitog upravljanja’ pomoćnim djelatnostima u javnoj upravi, na način kako ga je predstavila potpredsjednica Vlade Milanka Opačić, predstavlja dugoročnu eutanaziju pomoćnih djelatnosti u sklopu državnih tijela i javnih ustanova”, smatraju iz SDLSN-a.
Ističu kako zabrana zapošljavanja na pomoćno-tehničkim poslovima nije prezentirana kao mjera postizanja optimalnog broja zaposlenih na poslovima čišćenja, održavanja, pripreme obroka, nego kao model odumiranja ovakvog načina obavljanja poslova ‘u kući’ i njihovog postupnog prepuštanja vanjskim pružateljima usluga.
“Međutim, ‘in house’ model u praksi ne predstavlja tranzicijski model gašenja pojedinih djelatnosti unutar kuće, već njihov razvoj i racionalizaciju kroz poboljšanje upravljačke strukture, organizacije rada i ekonomičnije upotrebe ljudskih resursa koji obavljaju pomoćne djelatnosti”, napominje Kuhar.
Kuhar ističe kako definiranje „in house” modela kao procesa „odumiranja” pomoćnih djelatnosti u javnom sektoru pokazuje Vladinu dugoročnu opredijeljenost da ove poslove u budućnosti u potpunosti privatizira, ističe Kuhar te dodaje kako bi “u prvoj fazi ‘izmurle’ čistačice i domari, a zatim računovodstveni i administrativni referenti koje bi zamijenili ‘učinkoviti’ privatni servisi, a javni sektor bi postao ‘El Dorado’ za sklapanje velikih i malih poslova s privatnim ugovaračima”.
Dodaje kako koalicijski partneri koji sada po dolasku na vlast dijele „samo” dužnosničke i rukovodeće pozicije u državnim tijelima, javnim ustanovama i državnim poduzećima, tada bi odlučivali tko bi i uz koju proviziju (ilegalnu ili legalnu političku donaciju) u iduće četiri godine mogao „pomesti” milijune kuna iz državnog proračuna”.
“I dok privatni sektor stalno ponavlja mantru da je javni sektor neefikasan zbog toga što nije u većoj mjeri privatiziran, okretanjem ‘pile naopako’ dolazi se do jednako legitimnog pitanja bi li u privatiziranom javnom sektoru na prvom mjestu bile potrebe građana ili profit onih koji ju servisiraju”, zaključio je Kuhar.