SDLSN: Vlada zagovara ‘in house’ eutanaziju pomoćnih djelatnosti

“Definiranje ‘in house’ modela kao procesa ‘odumiranja’ pomoćnih djelatnosti u javnom sektoru pokazuje Vladinu dugoročnu opredijeljenost da ove poslove u budućnosti u potpunosti privatizira”, stoji u priopćenju Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika RH (SDLSN)koji potpisuje tajnik Sindikata Siniša Kuhar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vladino okretanje ‘in house’ modelu ‘učinkovitog upravljanja’ pomoćnim djelatnostima u javnoj upravi, na način kako ga je predstavila potpredsjednica Vlade Milanka Opačić, predstavlja dugoročnu eutanaziju pomoćnih djelatnosti u sklopu državnih tijela i javnih ustanova”, smatraju iz SDLSN-a.

Ističu kako zabrana zapošljavanja na pomoćno-tehničkim poslovima nije prezentirana kao mjera postizanja optimalnog broja zaposlenih na poslovima čišćenja, održavanja, pripreme obroka, nego kao model odumiranja ovakvog načina obavljanja poslova ‘u kući’ i njihovog postupnog prepuštanja vanjskim pružateljima usluga.

“Međutim, ‘in house’ model u praksi ne predstavlja tranzicijski model gašenja pojedinih djelatnosti unutar kuće, već njihov razvoj i racionalizaciju kroz poboljšanje upravljačke strukture, organizacije rada i ekonomičnije upotrebe ljudskih resursa koji obavljaju pomoćne djelatnosti”, napominje Kuhar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kuhar ističe kako definiranje „in house” modela kao procesa „odumiranja” pomoćnih djelatnosti u javnom sektoru pokazuje Vladinu dugoročnu opredijeljenost da ove poslove u budućnosti u potpunosti privatizira, ističe Kuhar te dodaje kako bi “u prvoj fazi ‘izmurle’ čistačice i domari, a zatim računovodstveni i administrativni referenti koje bi zamijenili ‘učinkoviti’ privatni servisi, a javni sektor bi postao ‘El Dorado’ za sklapanje velikih i malih poslova s privatnim ugovaračima”.

Dodaje kako koalicijski partneri koji sada po dolasku na vlast dijele „samo” dužnosničke i rukovodeće pozicije u državnim tijelima, javnim ustanovama i državnim poduzećima, tada bi odlučivali tko bi i uz koju proviziju (ilegalnu ili legalnu političku donaciju) u iduće četiri godine mogao „pomesti” milijune kuna iz državnog proračuna”.

“I dok privatni sektor stalno ponavlja mantru da je javni sektor neefikasan zbog toga što nije u većoj mjeri privatiziran, okretanjem ‘pile naopako’ dolazi se do jednako legitimnog pitanja bi li u privatiziranom javnom sektoru na prvom mjestu bile potrebe građana ili profit onih koji ju servisiraju”, zaključio je Kuhar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.