Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
9.9 C
Zagreb
Pratite nas:

Vrček: Što su kratice PFAS i TFA koje su nedavno uznemirile medije

Podijeli

Dvije su kratice, PFAS i TFA, nedavno uznemirile medije, udruge za zaštitu okoliša, pojedine znanstvenike i odgovorne ljude u nadležnim institucijama. PFAS su fluorom bogate kemikalije, sadrže vezu ugljik-fluor, jaku kemijsku vezu koja je »neraskidiva« pa se stoga PFAS molekule zovu vječne kemikalije. Kad jednom uđu u prirodu – ne izlaze. PFAS kemikalije mogu biti pesticidi, lijekovi, rashladni plinovi… TFA je kratica za trifluorooctenu kiselinu, to je konačni produkt pregradnje PFAS kemikalija. To znači da tamo gdje ima TFA-e, ima, ili je bilo, PFAS-ova, piše Valerije Vrček za Glas Koncila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanje je sve lošije

Rezultati najnovijega istraživanja pokazuju da su mnoge rijeke u Europi, uključujući Savu, onečišćene TFA-om i PFAS-ovima. Uzorke u deset europskih zemalja prikupili su članovi Europske mreže za pesticide PAN i predali na analizu u Centar za tehnologiju vode u Karlsruheu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Vrček: Voda je postala glavni izvor izloženosti plastičnim nejestivim fragmentima

Mjerenja pokazuju da je količina PFAS-ova mnogo veća nego prije desetak godina te da je koncentracija TFA u većini slučajeva viša od dopuštenih granica za pitku vodu. U objavljenom Izvješću o TFA u vodi (Pan Europe i Global 200) stoji upozorenje: »Izvjesno je da će se onečišćenje povećavati svakim danom ako se ne poduzmu odlučne mjere za suzbijanje unosa TFA, prije svega zabranom PFAS pesticida i fluoriranih plinova.«

Sava je (ne)čista rijeka

U medijskom se prostoru Hrvatske, opravdano, pojavila kratkotrajna uzbuna zbog otkrića trifluorooctene kiseline u rijeci Savi. Doduše, uzorci su uzeti nizvodno od Zagreba, što znači da će ta kemikalija, stvorena u Zagrebu, plutati prema Dunavu i Crnomu moru. Ostaje pitanje odakle TFA u Savi, koji je osnovni uzrok i izvor onečišćenja te koliki je zdravstveni rizik za stanovnike Zagreba i za one nizvodno. Iako se, s pravom, fluorirani pesticidi (na primjer, bifentrin) smatraju glavnim uzročnikom pojave TFA u okolišu, ne smije se zanemariti doprinos fluoriranih lijekova (na primjer fluoksetin), fluoriranih plinova (CF4), ocjednih voda sa smetlišta (Jakuševec) ili pročistača otpadnih voda (Žitnjak).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, treba pojasniti da je količina TFA u rijeci nizvodno od velikoga grada Zagreba (600 nanograma po litri rijeke) znatno niža od doza izmjerenih u njemačkoj rijeci Labi (3300 nanograma), francuskoj Seini (2900 nanograma) ili belgijskoj Mehaigne (2500 nanograma). To nije razlog za slavlje, ali ni za paniku.

Toksikologija TFA kiseline

Toksikološki profil trifluorooctene kiseline, konačnoga produkta vječnih kemikalija, nije bezazlen. To je octena kiselina obogaćena s tri atoma fluora koji znatno mijenjanju njezina fizikalno-kemijska i toksikološka svojstva. Dok je octena kiselina u razrijeđenom obliku jestiva i poželjna namirnica u kuhinji, TFA je, i u vrlo niskim koncentracijama, korozivna kiselina, pripada skupini superkiselina, stabilna je i vrlo topljiva u vodi, što znači da je tu kemikaliju teško ukloniti iz rijeke ili pitke vode.

Stalna izloženost kiselini TFA može izazvati reproduktivne poremećaje ili oštećenja unutarnjih organa jer TFA je nagrizajuća kiselina. No najvažnije upozorenje njezine detekcije u ljudskom okolišu jest: TFA je dokaz prisutnosti vječnih PFAS kemikalija. Ili, gdje ima dima, ima i vatre. A PFAS kemikalije su hormonski otrovi, izazivaju dijabetes i rak, remete rad žlijezde štitnjače i imunosni sustav u djece, uzrokuju povišeni tlak u trudnica…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kućna proizvodnja TFA

Za TFA i PFAS-ove u rijeci Savi dug je put do čaše pitke vode. Ipak istim su kemikalijama ljudi izloženi izravno, i to u vlastitom domu. Zagrijavanjem teflonske tave, na primjer, dolazi do termičke razgradnje plastificiranoga posuđa i do oslobađanja fluoriranih spojeva i trifluorooctene kiseline. Stoga kuhinja može biti prava tvornica TFA i PFAS-ova. Osim teflonskih tava, u tu svrhu mogu »poslužiti« tosteri i sva ambalaža presvučena teflonskim slojem. Tako je, nažalost, priča o kraticama TFA i PFAS zatvorena u krugu – od polja do stola.

** Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci