Francuska: Sudanski migrant neće biti deportiran unatoč višestrukom paljenju i ubijanju

sudanski
Foto: FaH, snimka zaslona/ Montaža: Narod.hr

Sudanski migrant neće biti deportiran iz Francuske unatoč paljenju 16 stanova, više automobila, dijela crkve i ozbiljnom ozljeđivanju studenta. Ovaj serijski piroman ubio je desetke ljudi, a neće biti deportiran jer bi mu život navodno bio ugrožen ako bi se vratio u Sudan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju koji je uključivao najmanje 27 žrtava, 35-godišnji Sudanac osuđen je za više podmetanja požara diljem francuskog grada Pau. Napadi su se dogodili u razdoblju od najmanje dva mjeseca, između ožujka i svibnja 2022. Tijekom jednog od napada, mlada studentica bila je prisiljena skočiti s prozora, 7 metara iznad tla. Pad je rezultirao lomom oba gležnja zbog čega od tada pa do danas nosi štake.

Sudanski migrant za sada je osuđen za serijska podmetanja požara, no sudac ga odbija deportirati. Kao argument navodi da bi deportacija natrag u Sudan predstavljala preveliki rizik za njegov život.

>Francuska: Ilegalni maloljetni migrant silovao i potom ubio 68-godišnju ženu

Val podmetanja požara

Prvi incident dogodio se u noći 18. ožujka 2022., kada je zapalio zgradu na Rue Darrichon i Passage des Alliés, zajedno s dva obližnja vozila, prema francuskom novinskom portalu La Republique des Pyrenees.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U noći 3. svibnja zapalio je cijelu zgradu na Rue Henri-Faisans. Deseci studenata bili su zarobljeni unutra, no samo jedan je bio ozbiljno ozlijeđen. Požar je počeo u indijskom restoranu na prvom katu, ali se ubrzo proširio na ostatak zgrade.

Dana 12. svibnja, sudanski migrant zapalio je sedam vozila u četvrti Zaragoza, a iste noći provalio je u crkvu Saint-Pierre i zapalio župni dvor. Ukupno, zapalio je osam vozila tijekom svojih napada.

Zarobljeni u stanu zahvaćenim požarom

Brojne žrtve svjedočile su o slučaju, a mnogi od njih su ispričali kako im je muškarac uništio živote, i financijski i psihološki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od žrtava, Laurence, bila je tako ozbiljno ozlijeđena u požaru na Rue Faisans da je tijekom suđenja rekla kako je ”čudo” da je uopće mogla pristupiti suđenju. Njezin odvjetnik, Me Marrien, rekao je da je Laurence, dok je bila zarobljena u stanu zahvaćenom požarom, doživjela teški ”strah od moguće smrti”. Odvjetnik je zatim upitao: ”Nakon što je (Sudanac) vidio što je učinio, kako je to mogao ponovno učiniti?”

>Migracijski pakt: EU će kažnjavati države s 23.000 eura za svakog odbijenog migranta

Studentica je bila prisiljena skočiti s prozora

Laurence, koja je bila studentica na sveučilištu kada je sudanski piroman zapalio njezinu zgradu, bila je prisiljena skočiti s prozora svog stana. Zbog skoka, tijekom kojeg je slomila oba gležnja, još uvijek koristi štake. Liječnici tvrde da nije jasno hoće li ikako više potpuno prohodati. Zgrada koju je muškarac zapalio bila je studentski dom u kojem su obitavali uglavnom francuski studenati.

Sudac je osudio sudanskog migranta na 10 godina zatvora, što je manje od 12 godina koliko je tražilo tužiteljstvo.

>Migrant iz Konga, po njemačkim medijima simbol integracije, silovao vlastitu majku

Sudanac se branio tako što je rekao da je previše pio, dobio kaznu manju od predviđenog

Laurence je rekla: ”To je pravedna kazna”, iako bi više voljela 12 godina koje je tražio zamjenik tužitelja Sébastien Baraldi. Međutim, unatoč napadu podmetanja požara koji joj je skoro oduzeo život i ostavio je s invaliditetom, rekla je da ne želi da piroman bude trajno protjeran iz Francuske.

Sudac je također odbio izdati nalog za deportaciju unatoč ozbiljnosti zločina i preporuci tužiteljstva da se azilant deportira, rekavši da bi njegova deportacija u Sudan ”rezultirala njegovom smrću.”

Tijekom suđenja, sudanski osumnjičenik nije ponudio nikakav razlog zašto je sudjelovao u brojnim napadima podmetanja požara. Jednostavno je rekao da je previše pio, prenosi Remix News.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.