Ilegalni migranti pristižu u BiH u sve većem broju, ali se i kraće zadržavaju

Migranti
Foto: Snimka zaslona

U Bosnu i Hercegovinu pristiže sve veći broj ilegalnih migranata, donosi Međunarodna organizacija za migracije (IOM). Međutim, migranti se u toj zemlji i kraće zadržavaju. Službeno, u BiH trenutačno boravi oko 1400 ilegalnih migranata smještenih u četiri prihvatna centra. Zajedno s lokalnim vlastima, o njima skrbi i IOM. Riječ je o organizaciji povezanoj s Ujedinjenim narodima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Migracijski pakt: EU će kažnjavati države s 23.000 eura za svakog odbijenog migranta

Krijumčari iskorištavaju migrante ili migranti i krijumčari djeluju zajedno?

Organizacija IOM tvrdi kako su ilegalni migranti često žrtve trgovine ljudima. Kao jedini cilj ilegalnih migranata u BiH navodi odlazak u zapadnoeuropske zemlje. U BiH se zadržavaju u prosjeku mjesec dana. Krijumčari im brzo i efikasno osiguravaju nastavak puta.

Diskutabilna je izjava IOM-a kako su ilegalni migranti žrtve krijumčara. Poznato je kako migranti plaćaju krijumčare za uslugu prebacivanja u drugu zemlju. Kako je riječ gotovo pa isključivo o ekonomskim migracijama, za zaključiti je kako je odnos krijumčara i migranata obostrano koristan. Naravno, s obzirom na to da se radi o kriminalnoj aktivnosti, nasilje i krađa su aktivnosti koje je teško izbjeći.

> Počelo suđenje Afganistancu za ubojstvo u Zagrebu, pozadina krijumčarenje ljudima

Anketa IOM-a pokazala kako migranti ne odustaju od ilegalnih prelazaka granice

Iz IOM-a su ovako komentirali situaciju u BiH: „To je veoma zabrinjavajuće jer pokazuje da trgovci i krijumčari iskorištavaju slabosti osoba koje su u pokretu, a usto očigledno idu eksploatacija, zlostavljanje i svi oblici eventualnog nasilja“. Zaposlenici IOM-a proveli su i anketu među ilegalnim migrantima. Njih 74% barem jednom je već pokušalo prijeći granicu s Hrvatskom. Također, 71 % ispitanih izjavilo je da nisu uspjeli jer su ih vlasti presrele i vratile. Samo su trojica ilegalnih migranata izjavila da ne bi ponovo pokušali prijeći granicu. U pokušaju ilegalnog prelaska granice migranti se slobodnom voljom predaju u ruke krijumčarima. Važno je i naglasiti da zakon krše neovisno o tome na koji način ilegalno prelaze granicu. S krijumčarem ili bez njega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Zašto Njemačka ne može deportirati ilegalne migrante? Stvar kompliciranija nego što izgleda

IOM vlastima u BiH preporuča zapošljavanje migranata

U ilegalnom prelasku granice migranti se koriste društvenim mrežama. Uglavnom, koriste platforme Facebook, WhatsApp i Viber. Prevladavaju državljani Sirije, Afganistana, Maroka, Nepala i Pakistana. Najpoželjnije destinacije su Njemačka, Francuska i Italija. Kao jedno od rješenja za ovu krizu, Organizacija IOM vlastima u BiH je preporučila zapošljavanje ilegalnih migranata.

> Sve više krijumčara migrantima: Evo koliko ih je uhićeno samo u prva tri mjeseca

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.