Situacija u BiH sve je napetija nakon presude Miloradu Dodiku zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta. Nakon što je u Republici Srpskoj zabranio rad institucija BiH stanje se počelo zaoštravati, a danas je izdan i nalog za njegovim uhićenjem. Iz Hrvatske stižu poruke zabrinutosti. Predsjednik HDZ-a BiH vjeruje da situacija neće eskalirati. Ovih dana pojačavaju se i snage EUFOR-a.
Već danima u BiH zaoštrava se situacija. Mnogi strahuju da bi sukob mogao eskalirati. Danas je Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine zatražilo od policijskih agencija da privedu na saslušanje čelnika bosanskih Srba Milorada Dodika i još dvojicu najviših dužnosnika Republike Srpske koji su se odbili odazvati na tužiteljske pozive. Dodik te predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković i predsjednik entitetske Narodne skupštine Nenad Stevandić pod istragom su zbog sumnje da su počinili kazneno djelo pokušaja rušenja ustavnog poretka BiH.
>Dodik o privođenju: Muslimani su krenuli rušiti RS
Iz Tužiteljstva BiH zbog toga su im slali pozive na saslušanje, no sva trojica odbila su se odazvati uz obrazloženje da ne priznaju državni sud i Tužiteljstvo. Smatraju ih neustavnima.
Dodik: Radi se “izrazito muslimanskom nacionalizmu”
“Progone nas kao da smo Al-Qaeda. SIPA-i (Državna agencija za istragu i zaštite, op. a.) ne bih preporučio da djeluje i vjerujem da neće. Danas je svečani dan, moj rođendan i dobio sam ovaj poklon iz Sarajeva. Ovo sto radi udruženi muslimanski pothvat govori o tome da su muslimani krenuli rušiti Republiku Srpsku. Oni postupaju po odlukama stranca i krše ustavni poredak BiH”, poručio je Dodik.
>Dodik o osudi Washingtona: Rubio ‘nema vremena uputiti se u pojedinosti’
“Ne očekujem da me itko brani ili da netko žrtvuje svoj život da bi nas obranio. Nismo htjeli eskalaciju, ali smo na to primorani. Vjerujem da imam podršku naroda i pozivam ih da nam daju još veću podršku. Nitko u Republici Srpskoj nema razloga biti uznemiren”, dodao je.
Izjavio je da će politička situacija za nekoliko mjeseci izgledati kao raspad Jugoslavije, prenosi Jutarnji list.
Za Dnevnik Nove TV rekao je kako se radi “o jednom izrazito muslimanskom nacionalizmu koji se ogleda sada kroz korištenje i zlouporabu suda i tužiteljstva”.
>Tko su ‘američki partneri u regiji’ koje spominje Rubio u kontekstu osude Dodika?
Na pitanje što očekuje od Hrvatske i Srbije u ovom trenutku Dodik je rekao da i s jedne i druge strane dolazi pozivanje na mir i stabilnost.
“Nitko ne ugrožava teritorijalni integritet. Teritorij BiH nema teritorijalni integritet, ona je teritorij postavljen iz dva entiteta i tri konstruktivna naroda. Od ta dva entiteta jedan je monoetnički, a to je Republika Srpska, a drugi je dvoetnički, bošnjačko-hrvatski. Hrvati i Bošnjaci pristali su da imaju to. Ja bih volio da Hrvati imaju poseban entitet, ja sam to od početka zagovarao, ali očigledno je da su Hrvati iz Bosne platili cijenu hrvatske samostalnosti i onda su strpani u ovu priču koja se zove Federacija, ali mislim da njima pripada pravo na visoku autonomnu oblast Herceg Bosne, ili kako već hoće, i to će se završiti tako”, zaključio je Dodik.
Plenković: Zabrinuti smo
O situaciji se oglasio i hrvatski premijer Andrej Plenković.
“Mi smo itekako zabrinuti za ova recentna zbivanja u BiH”, rekao je Plenković.
Dodao je kako Hrvatska poštuje i respektira susjednu zemlju te da žele da bude funkcionalna i da Daytonski sporazum bude poštovan, kao i da se poštuju odluke svih tijela u BiH. Ne želi nikakvu eskalaciju ili napetosti u odnosu.
>Čović: Osigurati stabilnost zemlje, ravnopravnost triju naroda i europski put BiH
Premijer je naglasio da “s obzirom na globalne okolnosti tonove treba spuštati”.
Ministar obrane Ivan Anušić također je komentirao sigurnosnu situaciju u regiji.
>Dodik zabranio institucije BiH pa poslao poruku mira: Nikad više preko nišana
“S velikom pažnjom i pozornošću promatramo sve političke događaje ne samo u BiH nego i na Kosovu i u Srbiji. No, vidimo da ih prate i međunarodne političke i vojne sile, poput NATO-a i Ujedinjenih naroda. U ovom trenutku i glavni tajnik NATO-a posjetio je Sarajevo i poslao određene poruke. Siguran sam da NATO i međunarodna politika neće dopustiti da se situacija razvija kao prije 25 ili 30 godina, već da će se kontrolirati i da se neće ići u neželjenom smjeru”, rekao je Anušić, prenosi HRT.
Čović: Tko se igra vatrom nema podršku Hrvata
Dok Plenković izražava zabrinutost, Dragan Čović uvjeren je da do eskalacije sukoba neće doći.
“Uvjeren sam da se sigurnost neće ugroziti na bilo koji način, a svi oni koji izazivaju ili se igraju vatrom neće imati apsolutnu podršku predstavnika Hrvata u bilo kojoj instituciji Bosne i Hercegovini”, izjavio je Čović.
Rekao je kako podržava rad državnih institucija.
>Čović: Presude se moraju poštivati, ali neću okrenuti leđa Dodiku
“Ovaj je nalog došao od Tužilaštva. To je pet institucija Bosne i Hercegovine koje se moraju uvažavati i poštovati”, istaknuo je i pozvao na smirivanje napetosti i dijalog, javlja Dnevni avaz.
Čović smatra da odgovor na krizu trebaju isključivo tražiti lokalni političari uz podršku međunarodne zajednice i uz rad na euroatlantskom put zemlje.
EUFOR pojačava snage
U BiH je na terenu i EUFOR kojemu je danas stiglo pojačanje. Snage češkog kontingenta iz sastava pričuvnih snaga EUFOR-a danas su započele raspoređivanje u Bosni i Hercegovini u sklopu operacije “Althea”. Njihov dolazak predstavlja nastavak jačanja EUFOR-ovih trupa uslijed eskalacije političke krize u zemlji.
U utorak je stigao prvi kontingent pričuvnih snaga u Sarajevo. Vojnike iz Rumunjske na aerodromu su dočekali predstavnici EUFOR-a, predvođeni zamjenikom zapovjednika, brigadnim generalom Lorenzom Dal Masom. Nedugo zatim, i talijanski helikopteri pričuvnog sastava sletjeli su u bazu Butmir, čime je dodatno osnažena operativna sposobnost EUFOR-a.
>Presuda Miloradu Dodiku: Je li moguća destabilizacija BiH i koji je interes Hrvatske?
Prema priopćenju Glavnog zapovjedništva Snaga Europske unije, dolazak pričuvnih snaga EUFOR-a u BiH odvijat će se i narednih dana, uključujući kopnene rute preko graničnih prijelaza Svilaj i Bijača, kao i dodatne zračne transporte na sarajevski aerodrom. Ukupno, u slučaju potrebe, EUFOR može rasporediti do 3.500 vojnika iz sastava pričuvnih snaga zemalja sudionica operacije, prenosi N1.
NATO obećao ostati uz BiH
U BiH je u ponedjeljak boravio glavni tajnik NATO-a Mark Rutte.
“Tri desetljeća nakon Dejtonskog sporazuma, NATO ostaje čvrsto posvećen stabilnosti i sigurnosti ove regije. Imam tri ključne poruke koje želim prenijeti svima, ali jedna je najvažnija. Prije svega, NATO je čvrsto posvećen Bosni i Hercegovini. NATO u potpunosti podržava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”, poručio je Rutte.
>Rutte u BiH: Zabrinut sam za sigurnosnu situaciju, ali ovo nije 1992.
Potvrdio je da će NATO ostati uz BiH u slučaju eskalacije.
“Naravno, zabrinut sam za sigurnosnu situaciju, ali ovo nije 1992. godina i nećemo dopustiti sigurnosni vakuum. Međunarodna zajednica je ovdje i posvećena je nastavku naše snažne podrške, i kroz EUFOR i NATO. Znam da je EUFOR u potpunosti spreman održati sigurno i stabilno okruženje u BiH. Nećemo dopustiti da se teško postignuti mir ugrozi, a NATO će vas nastaviti podržavati na euroatlantskom putu na kojem ostvarujete napredak. Ovo radimo zajedno s našim međunarodnim partnerima, s Europskom unijom i visokim predstavnikom”, dodao je.
Rutte je na odgovornost pozvao bosanske lidere s kojima se i sastao Željku Cvijanović, Denisa Bećirovića i Željka Komšića.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.