Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte u posjeti je Bosni i Hercegovini. Danas se sastao s članovima Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović, Denisom Bećirovićem i Željkom Komšićem.
“Tri desetljeća nakon Dejtonskog sporazuma, NATO ostaje čvrsto posvećen stabilnosti i sigurnosti ove regije. Imam tri ključne poruke koje želim prenijeti svima, ali jedna je najvažnija. Prije svega, NATO je čvrsto posvećen Bosni i Hercegovini. NATO u potpunosti podržava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”, poručio je Rutte na početku na konferenciji za medije, prenosi Klix.
Rutte: NATO uz BiH
Osvrnuo se na situaciju u Bosni i Hercegovini i poteze vlasti u Republici Srpskoj.
“Dejtonski mirovni sporazum je kamen temeljac mira u ovoj zemlji i mora se poštivati. Mi podržavamo Ured visokog predstavnika. Svaka aktivnost koja podriva Dejtonski sporazum, ustavni poredak ili državne institucije je neprihvatljiva. Zapaljiva retorika i postupci su opasni, jer prijete stabilnosti i sigurnosti BiH. Na kraju je do političkih lidera BiH da preuzmu odgovornost, a to ste vas troje. Nema druge predstave u gradu, to morate uraditi vi. To je bila moja ključna poruka – ova zemlja gleda u vas troje”, poručio je članovima Predsjedništva BiH.
>Presuda Miloradu Dodiku: Je li moguća destabilizacija BiH i koji je interes Hrvatske?
Potvrdio je da će NATO ostati uz BiH u slučaju eskalacije.
“Naravno, zabrinut sam za sigurnosnu situaciju, ali ovo nije 1992. godina i nećemo dopustiti sigurnosni vakuum. Međunarodna zajednica je ovdje i posvećena je nastavku naše snažne podrške, i kroz EUFOR i NATO. Znam da je EUFOR u potpunosti spreman održati sigurno i stabilno okruženje u BiH. Nećemo dopustiti da se teško postignuti mir ugrozi, a NATO će vas nastaviti podržavati na euroatlantskom putu na kojem ostvarujete napredak. Ovo radimo zajedno s našim međunarodnim partnerima, s Europskom unijom i visokim predstavnikom”, dodao je.
Ponovio je stav da je na političarima u Bosni i Hercegovini rješavanje aktualne situacije.
>Tko su ‘američki partneri u regiji’ koje spominje Rubio u kontekstu osude Dodika?
“Politički lideri moraju uraditi svoj dio posla. Regija će imati koristi od trajne posvećenosti stabilnosti i miru. Naglašavam istu stvar svim akterima u regiji. Posvećeni smo našoj suradnji i želimo vidjeti kako napreduje i raste naše partnerstvo. Spremni smo graditi i izgraditi dugotrajnu suradnju NATO-a i Oružanih snaga. Bilo bi sjajno da možete više potrošiti na OS BiH. Krećemo se u korak s vama i u skladu s vašim suverenim odlukama. Vaš suverenitet i teritorijalni integritet su temeljni i za sigurnost, i za stabilnost ove regije. Bosna i Hercegovina može računati na potpunu pomoć NATO-a”, rekao je Rutte.
Što kažu članovi Predsjedništva?
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović (SNSD) rekla je da u Predsjedništvu BiH postoje različita viđenja o krizi u državi.
“Kroz naša različita izrečena mišljenja vidjelo se što tko smatra da je krivica za krizu. Rekla sam da Schmidt ne može spasiti BiH, ali RS i FBiH to mogu”, kazala je Cvijanović.
Pozdravila je pojačano prisustvo EUFOR-a i NATO-ovih snaga, ali nije zadovoljna spominjanjem angažmana OSBiH.
>Čović: Osigurati stabilnost zemlje, ravnopravnost triju naroda i europski put BiH
Član Predsjedništva Denis Bećirović (SDP) kazao je je kako je Rutte istaknuo pet ključnih točaka: da postoji predanost NATO-a za BiH, da je važna stabilna BiH, da NATO podržava neovisnost, teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine.
“Jedna rečenica je posebno važna – da NATO ne prihvaća i neće dozvoliti sigurnosti vakuum u BiH”, rekao je Bećirović.
Član Predsjedništva Željko Komšić (DF) rekao je da je zadovoljan sastankom s generalnim sekretarom NATO saveza Markom Rutteom.
“Dakle, sve ono što smo čuli od Ruttea na sastanku ja sam spreman potpisati i nemam potrebe ponavljati”, rekao je Komšić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.