Site icon narod.hr

Veleposlanik SAD-a Kohorst o LNG terminalu na Krku: ‘Drago mi je što naš strateški partner i saveznik preuzima pozitivnu lidersku ulogu’

Foto: fah

Veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatskoj W. Robert Kohorst danas je čestitao Vladi, premijeru Andreju Plenkoviću i ministru zaštite okoliša i energetike Tomislavu Ćoriću, na odluci o financiranju izgradnje terminala za ukapljeni prirodni plin na Krku iz državnog proračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Čestitke hrvatskoj vladi, osobito premijeru Plenkoviću i ministru Ćoriću, za odobravanje sredstava za LNG terminal u Krku. Taj projekt je investicija koja maksimizira hrvatske opcije opskrbe plinom i predstavlja velik doprinos diverzifikaciji i sigurnosti regionalne opskrbe. Terminal će omogućiti uvoz ukapljenog prirodnog plina od široke lepeze dobavljača, a njihova će konkurencija osigurati najbolje cijene plina. Drago mi je što naš strateški partner i saveznik preuzima tako pozitivnu lidersku ulogu”, kaže se u Kohorstovoj izjavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Veleposlanik SAD-a Kohorst: ‘LNG projekt na Krku predstavljat će veliku pobjedu za Hrvatsku’

>Azimov: Rusija nema ništa protiv izgradnje LNG terminala

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je u srijedu donijela odluku o financiranju prve faze projekta plutajućeg terminala za ukapljeni prirodni plin na otoku Krku, čija se vrijednost procjenjuje na 234 milijuna eura.

Prema Vladinoj odluci, iz državnog proračuna će se za realizaciju prve faze izgradnje LNG terninala osigurati 100 milijuna eura, odnosno 50 milijuna eura u 2019. i 50 milijuna eura u 2020. godini, a do isplate tih sredstava Hrvatska elektroprivreda će osigurati potrebne pozajmice društvu LNG Hrvatska d.o.o. za dospjela plaćanja u 2019. godini.

Procijenjena vrijednost investicije uključuje poseban FSRU brod (eng. Floating Storage and Regasification Unit), čija je procijenjena vrijednost 160 milijuna eura, izgradnju pristana s pomoćnim postrojenjima i visokotlačnim priključnim plinovodom za plutajući terminal za ukapljeni prirodni plin što iznosi 60 milijuna eura te sredstva za izvlaštenje, koja su procijenjena na 14 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija za izgradnju plutajućeg terminala dodijelila je bespovratna sredstva u iznosu 101,4 milijuna eura, budući da je projekt LNG terminala uvršten na listu projekata od zajedničkog interesa Europske komisije

>Trump uvjerio i Njemačku u izgradnju LNG terminala: Evo što je lani poručio Hrvatskoj

>Davor Dijanović: Zašto treba izgraditi LNG terminal na Krku?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Vlada je u srijedu donijela odluku o financiranju prve faze projekta plutajućeg terminala za ukapljeni prirodni plin na otoku Krku, čija se vrijednost procjenjuje na 234 milijuna eura.

Veleposlanik Kohorst, u prosincu 2018. istaknuo je da “SAD cijeni hrvatsko vodstvo po ovom važnom pitanju. Kao regija koja je izložena mogućem prekidu opskrbe, JI Europa mora diverzificirati svoje mogućnosti za kupnju plina. S ostvarenjem LNG terminala na otoku Krku, Hrvatska će biti sposobna i imat će priliku značajno pridonijeti, regionalnoj diverzifikaciji i sigurnosti u opskrbi plinom.”

LNG projekt na Krku će predstavljati veliku pobjedu za Hrvatsku

Jednom kad ključni energetski infrastrukturni projekt poput ovog na Krku bude završen, pružit će brojne mogućnosti i uvesti pravo tržišno natjecanje. Hrvatskoj je pametno planirati unaprijed zbog izbjegavanja budućih energetskih ovisnosti i smanjivanja izloženosti prekidima u opskrbi. LNG projekt na Krku će predstavljati veliku pobjedu za Hrvatsku, regiju i Europu. Hrvatska je članica EU i u skladu s time, EU pruža značajnu financijsku potporu ovom projektu, izjavio je Kohorst.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Veleposlanik SAD-a Kohorst: ‘Izgradnja terminala na Krku ima punu potporu predsjednika Donalda Trumpa’

>Poljska će idućih 20 godina kupovati plin od američkog LNG-a i moći će ga preprodavati: Što čeka Hrvatska?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“SAD će nastaviti pružati podršku projektu putem angažmana na visokoj razini, uz savjete i pomoć. Svjedočili smo i ruskim prekidima opskrbe energentima u Europi, uključujući i 1 prekidu u opskrbi plinom 2009. godine, koji je utjecao na BiH, Bugarsku, Srbiju i Ukrajinu. Ovaj prekid u opskrbi plaćen je životima i nanio je štetu europskim gospodarstvima. Pogrešno je vjerovati riječima predsjednika Putina da Rusija neće koristiti opskrbu plinom kao političko sredstvo jer je Europa mnogo puta svjedočila ruskom nepoštivanju svojih obaveza. Rusija se oslanja na prihode od energije, poput onih koje će dobiti od Sjevernog toka 2, za financiranje svojih vojnih aktivnosti uključujući prošlomjesečne nelegalne i neopravdane napade na ukrajinske brodove.”, poručio je Kohorst u prosincu 2018.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version