Ukidanje pečata: administrativno rasterećenje od gotovo šest milijuna kuna

“Danas je pokrenuta procedura za još jednu mjeru, ukidanje pečata za privatni sektor, za koju se nadam da će biti vrlo brzo donesena. Očekujem da će već do kraja lipnja svi akti potrebni za to biti doneseni. To je opsežna procedura, trebaju se promijeniti brojni zakoni i podzakonski akti, ali bilo je bitno donijeti jasnu političku odluku iza koje stoji Vlada da se to mijenja”, ustvrdio je Ministar gospodarstva Tomislav Panenić prije nekoliko tjedana nakon sjednice Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnio je i da će u prijelaznom razdoblju, dok se ne pripreme sve zakonske izmjene i ne stupe na snagu, pečati još biti u upotrebi, odnosno da će ga poduzetnici koji u tom razdoblju pokrenu novu tvrtku, još uvijek morati izrađivati.

Odluka Vlade odnosi se na sve pečate, ali Panenić je kazao da je kod tijela državne uprave ovo pitanje kompliciranije te se mora provesti analiza, jer postoje poslovi kod kojih je uporaba pečata obvezna, primjerice kod međunarodnog poslovanja, pa bi se ti slučajevi izdvojili kao iznimke.

Na upit novinara bi li ta odluka mogla dovesti do krivotvorenja dokumenata koji su se do sada potvrđivali pečatom, Panenić je kazao da misli da to nije sigurnosno pitanje. „Izražavam sumnju da su i do sada svi pečati bili ispravni. Danas tehnički nije teško izraditi pečat i ne smatram da je to sigurnosno pitanje. Osim tri zemlje u EU, sve ostale su ih ukinule i to dokazuje da pravna nesigurnosti ne postoji“, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proteklih godina Visoki trgovački sud, u više slučajeva presudio je da za pravovaljanost isprave i ugovora, pečat nije obvezan.

Rasterećenje će se itekako osjetiti, jer pečat stoji stotinjak kuna. No, mnogim svestranijim poduzetnicima, olakšat će džepove.

“Ja sad trenutno moram po svijetu hodati s ova četiri štambilja – za dvije firme, jednu udrugu i moj osobni štambilj. Uopće mi neće nedostajati. Dapače, olakšat će mi život”, zadovoljno je komentirao najavu ukidanja pečata za Dnevnik NoveTv vlasnik tri restorana Dražen Ćurić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pečati će svakako nedostajati tiskarama koje ih izrađuju.

Mjerenjem Standard Cost Modelom u sklopu Akcijskog plana za smanjenje administrativnog opterećenja gospodarstva, izračunato je administrativno rasterećenje od gotovo šest milijuna kuna na primjeru ukidanja pečata u procesu pokretanja poslovanja, odnosno osnivanja 22.970 j.d.o.o-a i d.o.o.-a s jednim osnivačem.

Premijer Orešković podsjetio je i da, prema podatcima iz izvještaja Doing Business Svjetske banke, u postupku pokretanja poslovanja od svih članica Europske unije pečat uz Hrvatsku upotrebljavaju još samo Irska i Grčka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegovo ukidanje, istaknuo je, bit će pozitivan signal, a svima koji ga imaju poručio je da ga „mogu staviti u ladicu za uspomenu“.

Predsjednica Hrvatske javnobilježničke komore Lucija Popov u razgovoru za Tportal istaknula je kako komora, javni bilježnici i ona osobno podržavaju najavljene mjere informatizacije radi bolje učinkovitosti i organizacije, no pritom naglašava kako je usporedo s donošenjem takve odluke važno donijeti izmjene u Zakonu o javnom bilježništvu koji utvrđuje ustrojstvo, ovlasti i način rada javnog bilježništva kao javne službe.

“Javni bilježnik ima svoj službeni pečat i žig kojim ovjerava isprave koje sastavlja ili pregledava, pa je stoga važno, osobito u privatnim ispravama, osigurati sigurnosne kodove kojim bi se potvrdila ispravnost pojedinog dokumenta, a koji bi zamijenili fizičke pečate”, smatra predsjednica javnobilježničke komore, dodavši kako je uvođenje e-isprava pozitivan pomak na koji su javnobilježnički uredi u Hrvatskoj spremni na informatičke promjene.

“Mislim da je ukidanje pečata dobro, ali da bi to trebao biti samo početak puno kompleksnijih promjena”, komentirao je guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić zaključak Vlade o reformskoj mjeri ukidanja upotrebe pečata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojni hrvatski poduzetnici također pozdravljaju ukidanje pečata, ali traže ukidanje i ostalih nepotrebnih propisa, nameta, zakona…

“Kako pospremamo pečate u „ladicu za uspomenu” trebali bi pospremiti i radnike starije od 60 godina da odmore”, upozorava poduzetnica iz Križevaca Martina Kuntić za poduzetnica.hr, naglašavajući da su ovakve mjere važne za našu državu i poduzetništvo te da korak po korak vode modernizaciji. No kao najvažniji potez ističe potrebu zapošljavanja mladih, školovani i odrasli u moderno doba, koji se lako mogu prilagoditi takvom načinu funkcioniranja sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.