2. siječnja 1992. Zločini srpske vojske – preko 200 ubojstava Hrvata u sjevernoj Dalmaciji

ubojstava
Foto: Modzzak; commons.wikimedia.org

Brojna mjesta općina Benkovac i Obrovac bila su mjesta velikih zločina nad Hrvatima pa je tako DORH podnio krivičnu prijavu za preko 200 ubojstava Hrvata tog kraja, silovanja i etnička čišćenja hrvatskog stanovništva. Ta ubijanja dogodila su se u sjevernoj Dalmaciji, u relativnoj blizini Grubora i Varivoda koji su često na naslovnicama medija kao mjesta zločina nakon završene VRO Oluja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dana 2. siječnja 1992. počinjen je zločin nad četiri starije sobe hrvatske nacionalnosti u selu Kruševo pored Obrovca.

Kaznena prijava 

Tek u 2013. godini, 22 godine nakon zločina, podnesena je kaznena prijava protiv osam osoba. Optuženi su da su u razdoblju od srpnja 1991. do ožujka 1993. na području bivših općina Benkovac i Obrovac (Zaton Obrovački, Jasenice, Kruševo, Vukići, Provići, Raštević, Nadin…) zapovjedno odgovorni za smrt preko 200 osoba, nanošenje teških tjelesnih ozljeda, silovanja i fizička zlostavljanja, piše zadarski.slobodnadalmacija.hr

Kaznenom prijavom obuhvaćeni su: komandant 180. motorizirane brigade JNA Tripko Čečović, načelnici stanice javne sigurnosti u Benkovcu Boško Dražić i Slobodan Vujko, načelnik stanice javne sigurnosti u Obrovcu Đorđe Jelić, komandant TO Benkovac Zoran Lakić, komandant TO Obrovac Jovan Dopuđ, komandant 92. motorne brigade Republike Srpske Krajine Ilija Mašić i komandant 4. lake brigade Obrovac Pavao Samardžić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema DORH-u okrivljenicima se stavlja na teret da su od srpnja 1991. godine do ožujka 1993. godine, kao pripadnici tadašnje JNA, postupali protivno IV. Ženevskoj konvenciji o zaštiti građanskih osoba u vrijeme rata. Također, postupali su i protivno Dopunskom Protokolu I uz Ženevsku konvenciju od 12. kolovoza 1949. To se odnosi na područje tadašnje općine Benkovac, i to mjesta: Polače, Bulića, Lišana Ostrovačkih, Vukšića, Korlata, Šopota, Raštevića, Jagodnje Donje, Lepurima, Pristegu, Škabrnji, Nadinu, Pridrazi, Smilčiću, Paljuvu, Podgradini, Zemuniku Donjem, Zemuniku Gornjem, Popovićima, Podgrađu, Perušiću, Rodaljicama, Lisičićima, Proviću, Dobropoljcima, Vrani, Podlugu te tadašnje općine Obrovac, i to mjesta: Meki Doci, Kruševa, Bruške, Zatona Obrovačkog i Medviđe.

Optužnica

Okrivljenicima se stavlja na teret da su kao visokorangirani zapovjednici tadašnje
JNA, za vrijeme i nakon napada postrojbi kojima su zapovijedali, s ciljem zastrašivanja i
protjerivanja civilnog stanovništva hrvatske nacionalnosti, tijekom napada i okupacije tih
područja, protivno pravilima međunarodnog ratnog i humanitarnog prava, dopustili ubijanja, silovanja, mučenja, nečovječna postupanja prema civilnom stanovništvu kao i uništavanje i oštećenja imovine. Nadalje, terete se da nisu poduzeli mjere kako bi spriječili takva postupanja vojnika i policajaca kojima su zapovijedali već su dopustili postupke svojih podređenih i na taj način počinitelje dodatno motivirali da tako postupaju, uslijed čega je ubijeno najmanje 214 osoba, prema civilnom stanovništvu se nečovječno postupalo i nanesene su mu velike patnje, teško tjelesno ozlijeđeno je najmanje 19 osoba, silovano je najmanje 5 ženskih osoba te uništeno i teško oštećeno 9575 stambenih i gospodarskih objekata.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.