U organizaciji Sindikata znanosti, Školskog sindikata Preporod i Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama u Zagrebu je održan prosvjed zbog nezadovoljstva novim Zakonom o plaćama i sustavom ocjenjivanja koji bi u javnim službama trebao stupiti na snagu 1. siječnja.
Okupljanje prosvjednika na “Adventskom prosvjedu protiv ocjenjivanja i nepravednih koeficijenata” počelo je u 13 sati na Trgu Republike Hrvatske. Povorka je potom krenula prema Trgu bana Jelačića.
Prosvjednici su svoje nezadovoljstvo izrazili zviždanjem, sindikalnim zastavama i transparentima, poput: “Koeficijenti su nepošteni, tražimo promjene”, “AP milo moje, učitelji bi malo plaće tvoje”, “Bez akcije nema reakcije”, “Ocjenjivanje: Osveta loših đaka svojim učiteljima”, “Pokvarena vlast krade budućnost” i “Sve ste uništili, al’ školstvo ne damo”.
>Promjene u državnim i javnim službama: Šefovi će ocjenjivati radnike
“Hoću jasno reći da su ova tri obrazovna sindikata zajedno sa svim ostalim sindikatima javnih službi i da ćemo zajedno s njima promisliti o vladinoj konačnoj ponudi, provesti akcije pa ako treba i onu najveću industrijsku akciju, a to je štrajk”, rekao je Zrinko Turalija, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, prenosi HRT.
Što traže prosvjednici?
“Izuzmite sustav obrazovanja i znanosti od predviđenog sustava ocjenjivanja i dajte nam koeficijente koji su pravični i logični. Ne tražimo ništa više od toga, ali, niti ne pristajemo na nešto manje. Zašto bismo čekali pravilnike, ako nam je intencija pravilnike spriječiti, odnosno da se dođe u situaciju da se sustav ocjenjivanja uopće ne primjenjuje? Kad pravilnici budu doneseni, onda će sustav ući u primjenu. Tako da mi želimo djelovati preventivno, ne želimo da ovo uopće zaživi, da postane realitet za naše članove i zato djelujemo sada. Za 15 dana je već pomalo kasno”, rekao je Matija Kroflin, Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja.
>Od danas novi zakoni: Uvodi se ocjenjivanje profesora u školama, ocijenjeni najlošijom ocjenom dobivaju otkaz
Uoči prosvjeda organizatori su poručili kako je ključno upućivati na nezadovoljstvo da bi se izmjene Uredbe o koeficijentima za obračun plaća uopće dogodile, a imaju tri sindikalna zahtjeva.
Prvi je izuzeće iz sustava ocjenjivanja ili promjena cijelog tog koncepta, drugi je da se izbaci otkaz kao posljedicu ocjenjivanja u javnim službama, a treći da se briše ograničenje od 20 posto za ugovaranje dodataka putem KU.
Osim ocjenjivanja, veliko nezadovoljstvo među članovima sindikata vlada i zbog nepravedno postavljenih koeficijenata koji ponovno pozicioniraju zaposlene u obrazovanju i znanosti na začelje u odnosu na druge dijelove javnog sektora.
Tekst se nastavlja ispod oglasa