Site icon narod.hr

Banić i Koić: Još lažnih jasenovačkih žrtava stradalih u Auschwitzu

Foto: fah

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mrežni jasenovački popis Javne ustanove Spomen-područje (JUSP) Jasenovac je masovna prevara budući da sadrži tisuće lažnih žrtava koje su stradale na drugim mjestima ili su preživjele rat što se nedvosmisleno pokazalo u više navrata, najdetaljnije u knjizi Jasenovački popis – Lažne žrtve (Banić i Koić, 2023). Usprkos tome ne postoji vidljiva želja da se lažne jasenovačke žrtve ukloni s popisa odnosno da se počne raditi popis temeljen na činjenicama, a ne uglavnom na jugokomunističkoj i srpskoj propagandi, pišu Nikola Banić i M. Koić za Hrvatski tjednik.

U više navrata je tako pokazano i da su neke od navodnih žrtava Jasenovca zapravo stradale u njemačkom logoru Auschwitz. Pri tome su uglavnom korišteni javno dostupni podaci iz oko 60.000 izdanih smrtovnica koje je u logoru pronašla Crvena armija. Međutim, kao što je već i u nekim drugim primjerima bilo pokazano, to nisu jedini dostupni podaci o žrtvama iz Auschwitza koji omogućuju nalaženje lažnih jasenovačkih žrtava.

Transportni popisi

Za Auschwitz je moguće naći i još neke dodatne podatke koji uključuju transportne popise ili popise deportiranih u Auschwitz i to na mrežnoj stranici https://www.auschwitz.org/ pri čemu je višejezično sučelje za samu pretragu podataka dostupno na https://base.auschwitz.org/wiezien.php?lang=en. Već jednostavnom provjerom nekih tamo dostupnih podataka moguće je pronaći potvrdne podatke za većinu lažnih jasenovačkih žrtava koje su prethodno objavljene. S druge strane istovremeno je moguće pronaći i podatke o novim lažnim jasenovačkim žrtavama.

Lažne muslimanske žrtve

Na mrežnom jasenovačkom popisu se spominje Murat Čorbo rođen ocu Husi 1913.* godine u Jeleču kraj Foče. Navodno je ubijen od ustaša u Jasenovcu 1943. godine. Međutim, u jednoj od smrtovnica iz Auschwitza se spominje da je Murat Čorbo rođen 1913. godine u mjestu Gorsa ubijen u Auschwitzu 7. prosinca 1943. godine. U Preporodu od 1. veljače 2019. godine koji je dostupan na mrežnim stranicama Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka i koji za Murata Čorbu iz „knjige mrtvih“ u Auschwitzu također spominje Gorsu, odnosno Govsu. U stvari radi se o Jeleču obližnjem selu Govza. 

Na mrežnom jasenovačkom popisu se spominje Edhem Habibija rođen ocu Ahmi u Krušćici kraj Konjica 1924. godine. Prema tom popisu navodno je ubijen od ustaša u Jasenovcu 1943. godine. Međutim, u jednoj od smrtovnica iz Auschwitza se spominje da je Edhem Habibija rođen 6. listopada u mjestu Kruscica 1924. godine ubijen u Auschwitzu 8. studenog 1943. godine, a kao logoraša Auschwitza ga spominje i jedan portal iz Bosne i Hercegovine. 

Lažne židovske žrtve

Na mrežnom jasenovačkom popisu se spominje da je Perl Lipot rođen 1904.* godine u Iloku navodno ubijen od ustaša u Jasenovcu 1942. godine. Međutim, u jednoj od smrtovnica iz Auschwitza se spominje da je Perl Lipot rođen u Papi 1. listopada 1904. godine ubijen u Auschwitzu 26. rujna 1942. godine. U članku Rajke Bućin iz Hrvatskog državnog arhiva objavljenom 2021. godine pod naslovom „Transport upućen u Auschwitz iz Vinkovaca u kolovozu 1942. i sudbina srijemskih i bijeljinskih Židova za vrijeme Drugoga svjetskog rata“ spominje se Perl Lipot kao namještenik iz Iloka rođen 1. listopada 1904. godine u Papi kod Veszprema koji je umro 26. rujna 1942. godine

Na mrežnom jasenovačkom popisu se spominje da je Samuel Bresslauer rođen ocu Šandoru u Iloku 1910. godine navodno ubijen od ustaša u Jasenovcu 1942. godine. Međutim, barem dva izvora iz Auschwitza (prvi i drugi) navode da je Samuel Bresslauer rođen 2. prosinca 1942. godine u Šarengradu stradao u Auschwitzu pri čemu jedan od izvora kao datum navodi 26. rujna 1942. godine. 

Na mrežnom jasenovačkom popisu se spominje da je Albert Schwabenitz rođen ocu Josipu u Kravarskom 1880. godine navodno ubijen od ustaša u Jasenovcu. Međutim, u jednoj od smrtovnica iz Auschwitza se spominje da je Albert Svabenitz rođen u Kravarskom 30. prosinca 1880. godine ubijen u Auschwitzu 23. listopada 1943. godine

Za revizionizam spremni

Kao što se moglo vidjeti, u izvorima podataka koji su već prije korišteni, što su u ovom slučaju podaci o žrtvama Auschwitza, moguće je pronaći više podudaranja s navodnim žrtvama Jasenovca. Na temelju toga i mnogih prethodno viđenih i objavljenih stvari može se zaključiti da još puno lažnih jasenovačkih žrtvi na sličan način samo čeka da ih se otkrije objavom nekih novih baza podataka.

U odnosu na podatke iz digitalnog arhiva Yad Vashema iz zadnjeg objavljenog stanja s početka kolovoza 2021. godine (Koić i Banić, Globalna regresija jasenovačkog mita, Hrvatski tjednik, br. 933, 11.08.2021., s. 45) broj zapisa/dokumenata glede logora Jasenovac povećan je za 7. Od toga je 5 svjedočanstava rodbine, prijatelja te židovskih organizacija i istraživača. Za logor Stara Gradiška broj zapisa/dokumenata je u promatranom razdoblju ostao isti. Međutim, broj žrtava (victims/individuals) je za logore Jasenovac i Stara Gradiška opet smanjen. Za logor Jasenovac u promatranom razdoblju broj žrtava je smanjen za 79, a u slučaju logora Stara Gradiška smanjen je za 8. Znači djelatnici Yad Vashema su temeljem svojih istraživanja revidirali odnosno smanjili broj žrtava u ta dva logora za 87. 

Tako je to kad revizionisti, odnosno istraživači rade svoj posao sljedeći znanstvene principe, a ne političko-propagandnu agendu. Osim pseudoznanstvenika, odnosno političkih aktivista, znanstvenici su za revizionizam spremni.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version