Site icon narod.hr

Bartulica o Đurđević: Hrvatska se još nije suočila s teškim komunističkim nasljeđem

Bartulica

Snimka zaslona

“Pravosuđe je na niskim granama, imamo teško komunističko nasljeđe. Hrvatska se s time još uvijek nije suočila.” Tako je saborski zastupnik Domovinskog pokreta dr. Stjepo Bartulica tijekom svog govora u sabornici komentirao raspravu o izboru Zlate Đurđević na dužnost predsjednice Vrhovnog suda. Izjavio je da je dobro da se održava rasprava, ali da je šteta što nije došao predsjednik Republike. On bi trebao, kaže Bartulica, reći nešto u prilog Zlate Đuđević, favoritkinje predsjednika RH Zorana Milanovića, nekadašnjeg SDP-ovog premijera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Danas u Saboru o Đurđević kao predsjednici Vrhovnog suda: Zašto je taj sud važan?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Lex Perković: Kako su Milanović i Josipović pokušali izbjeći izručenje udbaških ubojica

>Milanović o svojoj favoritkinji: Nazvat ću lažovom svakog tko Đurđević dovede u vezu s Lex Perković

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pravosuđe je na niskim granama. Domovinski pokret ne slaže se s tezom Zlate Đurđević da su problemi u pravosuđu nastali devedesetih. Glavni uzroci sežu daleko prije devedesetih”, rekao je Bartulica, navodeći problem lustracije kao ključno pitanje neovisnosti pravosuđa. “Moramo ponoviti da imamo teško komunističko nasljeđe. Za razliku od drugih postkomunističkih zemalja, Hrvatska se s tim nasljeđem još nije suočila.”

Bartulica je prigovorio Đurđević oko njezinih stajališta upravo po tom pitanju. “Đuđević u jednom svom znanstvenom članku iz 1996. navodi počinjene nepravde u totalitarnim sustavima. Međutim, nije ponudila rješenje za Hrvatsku. Nije napisala ni što s počiniteljima, s onima koji su izvršavali nepravedne zakone. Kada je ovaj članak bio objavljen, lustracija je bila realna opcija u to doba u Hrvatskoj. Smatram da je to propust.”, naveo je Bartulica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da Mustač, koji predstavlja ono što u društvu treba lustrirati, iz Gline šalje zastupnicima pisma u kojima zagovara Zlatu Đurđević.
O komunističkom nasljeđu dodao je kratko objašnjenje o marksističkom razumijevanju zakona. “Marksisti su gledali zakon kao instrument političke moći, a ne kao odraz trajnih moralnih istina, nego nešto prilagodljivo interesima vladajućih. To je kod nas stvorilo pravosudnu kulturu kakvu imamo danas.”, rekao je Bartulica.
Komentirao je i slučaj osječkih sudaca. “Neovisnost pravosuđa ne odnosi se samo na pritisak od drugih grana vlasti; suci moraju biti slobodni u odnosu na stranke u postupcima. Suci trebaju zaslužiti naše povjerenje da bi imali status neovisnih arbitara. Daleko smo od toga.”

Napomenuo je i naslijeđeni spor oko vlasništva nekretnina u Hrvatskoj. “EU sud za ljudska prava presudio je da vlasnici u Hrvatskoj moraju biti obeštećeni. Oni koji ne mogu uživati vlasništvo i koji imaju zaštićene najmoprimce u svojim stanovima. To je naslijeđen problem od prije. A Vlada će morati pronaći način kako isplatiti te silne novce.”, kazao je Bartulica.

Bartulica je Đuđević zamjerio manjak iskustva u radu. “Proučio sam program Zlate Đurđević, pokazala se kao dobra profesorica, vrsna teoretičarka za neka pitanja, ali nema dana iskustva u radu sudstva. Međutim, u njezinim stavovima imamo mnogih zamjerki i zato će Domovinski pokret morati glasati protiv”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version