Ove jeseni je majka troje djece krala po dućanima u Sesvetama, a sad mora zbog krađe u zatvor na dvije i pol godine, više nego da je pregazila nekog na zebri ili silovala dijete, piše Boris Beck za Večernji list.
U drogerijama je krala parfeme, a u T-centru mobitele. Prije toga je u Dubravi 22-godišnjakinja ulovljena sa 132 konzerve paštete, vrijedne 1263.78 kuna.
Ljetos je neki Duško, 31 godinu star, optužen jer je u Konzumu ukrao deset paketa tunjevine Rio Mare, tri šampona H&S, energetski napitak Burn, dva komada hrane za mačke Whiskas, gel za kosu Taft, dimljenu šunku Pik, slaninu Belje, salamu od jelena, bosanski sudžuk, češnjovku, salamu rustika s plijesni i pakiranje toaletnog papira Zewa.
>Sutkinja zadarskog Trgovačkog suda uhićena zbog krađe odjeće i nakita iz trgovine
Pazio je da roba ne vrijedi više od 1000 kuna, jer ispod toga nema kaznenog progona, ali je počinio početničku grešku: da bi sve to mogao ponijeti, ukrao je i torbu na kotačima u koju je potrpao ukradeno, a ona košta 200 kuna. Sad mu prijeti 10 mjeseci bezuvjetnog zatvora.
Zašto su krađe u trgovinama sve češće?
Mažnjavanje po marketima smatra se rubnim zločinom. Možda klinci dignu bombone, pa što? Ili je netko gladan, pa ukrade nešto hrane, što bismo čak i opravdali.
No u trgovinama ne gledaju tako na to. Prema procjeni Hrvatske gospodarske komore, dućani godišnje zbog krađa gube bar 1 posto prometa; svjetska procjena je 1,4 posto, to jest 112 milijardi eura.
Prodavači se snalaze kako znaju i umiju: cigarete su visoko iznad blagajne, bočice s alkoholnim pićima postavljene blagajniku naočigled, kave su zaštićene elektronski, ementaler je u zaključan u plastičnoj kutiji, skupe sitnice su često sklonjene, a izložene su samo prazne kutije.
>(VIDEO) Reakcije nakon pretraživanja Kuščevićevih nekretnina: ‘Zašto se još ne istražuje krađa referenduma o promjeni izbornog sustava?’
Pa ipak u kartonu za jaja zna poneko nedostajati, od čokolada se na polici zna katkad naći samo omot, konzerva pive samo sklizne fakinu u džep.
Krađe rastu dok se kriminal općenito smanjuje
Dok se kriminal općenito u svim europskim društvima smanjuje, krađe po dućanima svuda rastu. Alarmi u autima smanjili su krađu vozila, blindirana vrata odvraćaju provalnike, zaštitari odbijaju pljačkaše banaka – ali roba izložena na policama supermarketa vapi za lopovima.
Hrvatski trendovi odgovaraju europskim: 2021. policija je evidentirala 1.581 krađu u dućanima, a 2022. godine već 1.844.
Ne kradu klinci žvake, nego bande sustavno pelješe pića, žilete, voće, slatkiše i suhomesnate proizvode, kako bi ih poslije preprodali.
Može im se jer policija ne dolazi zbog sitnih krađa, u dućanima je sve manje personala, a i oni su preopterećeni poslom da bi još pazili i na lopove, i još k tome ima sve više samouslužnih blagajna na kojima možete iznijeti bez plaćanja što god želite.
Krađa kao paradigma društva
Porast krađa u dućanima s jedne je strane znak sve većeg siromaštva, a s druge strane sve manjeg nadzora nad kriminalom, zbog nestašice ljudi i prenapregnutosti policijskog i sigurnosnog aparata. Trgovac čak i ne mari zbog krađe jer štetu prebacuje na kupce.
Krađa po dućanima, kao zločin bez kazne, zato je paradigma našeg društva: bespravni graditelj kuće u Istri, koju mu nitko neće srušiti, radi isto što i onaj koji spušta u torbu konzervu sardina, samo u većem.
>Boris Beck: Hrvatski političari lažu loše, nemaštovito i traljavo
Cijela Hrvatska nije ništa nego samoposluga u kojoj je dovoljno biti drzak i brz, i nema onoga s čim nećete moći izaći kroz vrata. Kredit, zemljište, poticaj, radno mjesto, limuzina, vila, privatna plaža, sve se to može maznuti jer su kamere rijetke, zaštita slaba, policija daleko, a sud zatrpan. Ulove samo one najnespretnije i najnesretnije.
Trošak, kao i u trgovini, snose pošteni građani. Kako kaže stari hrvatski pozdrav: Bog i Hrvati – uzmi i ne plati.
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa