Nezavisni saborski zastupnik Marin Škibola izjasnio se u četvrtak protiv referendumske inicijative o promjeni izbornog sustava jer smatra da je svaka promjena koja će derogirati prava zastupnika nacionalnih manjina veliki korak nazad za hrvatski politički sustav.
Inače, Marin Škibola je ušao u Sabor na listi Živog zida, ali je iz njega izašao kada je uz Tomislava Sauchu bio među onima za koje se nije očekivalo da će podržati Gordana Jandrokovića za predsjednika Sabora i time trasirati put do današnje koalicije HDZ-a i HNS-a.
Drugo pitanje referendumske incijative “Narod odlučuje” glasi: Jeste li za to da se iza članka 72. Ustava Republike Hrvatske doda članak 72.a koji glasi: “Zastupnici nacionalnih manjina odlučuju o svim pitanjima iz nadležnosti Hrvatskoga sabora, osim o povjerenju Vladi i donošenju državnog proračuna”.
Takvom odredbom zastupnici iz redova nacionalnih manjina postali bi zastupnici “drugog reda”, jer ne bi imali jedanaka prava kao i ostali saborski zastupnici. Takva odredba unazadila bi mogućnosti zastupnika nacionalnih manjina prilikom odlučivanja o njima bitnim pitanjima i smanjila mogućnost pregovora za realizaciju i zastupanje prava svoje nacionalne manjine, tvrdi Škibola u priopćenju.
Smatram da izborni sustav treba mijenjati i da u referendumskoj inicijativi ima i dobrih prijedloga, poput elektroničkog glasovanja i smanjivanja izbornog praga. Međutim, zbog drugog pitanja koje se odnosi na derogaciju prava zastupnika nacionalnih manjina inicijativu ne mogu i neću podržati, a ovim putem pozivam i hrvatske građane da ne sudjeluju u pomaganju te inicijative svojim potpisom, poručuje Škibola.
Nezavisni zastupnik također kaže da su inicijativu podržali hrvatski biskupi, a to znači da će prikupljanje potpisa imati infrastrukturnu pomoć Katoličke crkve, što ne bi trebala biti uloga vjerskih institucija, pogotovo kada se radi o isključivo političkim temama kao što je to izborni sustav.
Podsjetimo, građani koji žele svojim potpisom podržati promjenu načina biranja saborskih zastupnika u Hrvatski sabor svoj će potpis moći dati od nedjelje 13. do 27.5. na oko tisuću lokacija u Republici Hrvatskoj.
Za volontiranje za prikupljanje potpisa za referendum o promjeni izbornog sustava možete se prijaviti na sljedećoj poveznici: https://goo.gl/forms/5JiXK3aQVQ0OPfXP2.
Ovdje donosimo oba referendumska pitanja u cijelosti:
1) Jeste li za to da se članak 72. Ustava Republike Hrvatske mijenja i glasi:
„Hrvatski sabor ima najmanje 100, a najviše 120 zastupnika, koji se, na temelju općeg i jednakog biračkog prava, biraju neposredno tajnim glasovanjem. Pripadnici nacionalnih manjina biraju najviše šest zastupnika u Hrvatski sabor.
Zastupnici se u Hrvatski sabor, osim zastupnika nacionalnih manjina, biraju prema sustavu razmjernog predstavništva.
Birač može glasovati za jednu od predloženih lista kandidata i može označiti do tri kandidata koji imaju prednost pred ostalim kandidatima na listi za koju je glasovao (preferirani glas).
Izabrani kandidati s pojedine liste utvrđuju se isključivo na temelju najvećeg broja preferiranih glasova.
U svakoj izbornoj jedinici u Republici Hrvatskoj bira se najmanje 15 zastupnika. Izborne jedinice ne smiju dijeliti zakonom utvrđena područja Grada Zagreba i županija Republike Hrvatske. Broj zastupničkih mjesta rasporedit će se među izbornim jedinicama na temelju izračuna odnosa broja birača u svakoj izbornoj jedinici i ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj.
Pravo na sudjelovanje u diobi zastupničkih mjesta u izbornoj jedinici ostvaruju kandidacijske liste koje su na izborima dobile najmanje 4% važećih glasova birača.
Birači na izborima mogu glasovati: na biračkom mjestu, dopisnim ili elektroničkim putem.“
2) Jeste li za to da se iza članka 72. Ustava Republike Hrvatske doda članak 72.a koji glasi:
„Zastupnici nacionalnih manjina odlučuju o svim pitanjima iz nadležnosti Hrvatskoga sabora, osim o povjerenju Vladi i donošenju državnog proračuna.“
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/sv
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.