Site icon narod.hr

Pavao Vujnovac – od pranja čaša do stranica magazina Time, što je američki san naspram hrvatskog?

Foto: Snimka zaslona, Time; fotomontaža: Narod.hr

U siječanjskom broju američkog magazina Time predstavljen je 45-godišnji poduzetnik Pavao Vujnovac, najveći hrvatski distributer i trgovac plinom, vlasnik Prvog plinarskog društva (PPD).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ugovor Gazproma i PPD-a vrijedan kao pola duga Agrokora – odustaje li se od LNG terminala na Krku?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do prije nekoliko godina mala, gotovo anonimna tvrtka sa sjedištem u Vukovaru 2017. više je nego udvostručila prihode, a 2018. godine PPD je imao 8,14 milijardi kuna prihoda na temelju kojih su ostvarili 112 milijuna kuna dobiti, navodi Večernji list.

PPD trguje ruskim plinom preko dobavljača Gazproma, najveće ruske tvrtke u većinski državnom vlasništvu, s kojim ima potpisan dugoročni ugovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je PPD u svega nekoliko godina postalo jedan od najvećih distributera plina u Hrvatskoj?

Osječanin Pavao Vujnovac, najmoćniji hrvatski poduzetnik koji se bavi plinskim poslom, vlasnik tvrtke Energia Naturalis, krovne tvrtke sastavljene od niza tvrtki okupljenih oko Prvog plinarskog društva, u središte je pozornosti došao nakon objave podataka o davanju višemilijunskih pozajmica HDZ-u, kako navode mediji, na molbu Milijana Brkića.

> HDZ: Pozajmice od PPD-a bile su transparentne i uz znanje Karamarka

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve je u redu, dug je prisutan, a mi ćemo ga vratiti čim se stvore uvjeti. Ispričat ćemo se čovjeku, ali moram naglasiti da ide i kamata koja je poprilično izdašna. Kad nemate tema koje su bitne za građane, onda se bave lažima i konstrukcijama. HDZ se neće upecati u te zamke, mi ćemo se baviti izvlačenjem države iz krize”, ustvrdio Milijan Brkić za Jutarnji list.

Predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak prijatelj s vlasnikom Prvog plinarskog društva

“Taj krupni, ali nadasve jednostavan muškarac, imao je sreću da se u pravo vrijeme nađe na pravom mjestu: 14. veljače 2006. zaposlio se u Prvom plinarskom društvu u Vukovaru kao savjetnik za prodaju. Godinu dana prije toga diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Put do diplome, kaže, malo se odužio jer je, studirajući, uvijek nešto i radio. Osječki dečko, rođen i odrastao u najužem gradskom središtu, u današnjoj Županijskoj ulici, preko puta katedrale Svetog Petra i Pavla, nije se libio ni pranja čaša za šankom kafića, konobarenja i vođenja restorana. Njegov životopis, baš kao i uspjeh PPD-a, također se dodiruje s pričama iz američkog sna, gdje su mnogi akteri, danas bogati poslovni ljudi, u mladosti radili sve čega su se dohvatili: od raznošenja novina, do istovara robe.”, piše Drago Hedl koji je s Vujnovcem vodio razgovor za Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vujnovac PPD vlasnički preuzima 2010. godine.

“2011. godine sudjelovali smo u izradi zakonske regulative koja je trebala omogućiti otvaranje tržišta i javili smo se na prve natječaje za opskrbu Petrokemije i HEP-a.”, pohvalio se Vujnovac u razgovoru za energetika.net. Za isti portal u drugom razgovoru naglašava: “U ovih par godina aktivno smo sudjelovali u kreiranju zakonskih i podzakonskih dokumenata koji su dali preduvjet za otvaranje tržišta”

Otvaranje tržišta plinom, prema Vujnovčevim riječima, bilo je na kraju mandata HDZ-ovog ministra Đure Popijača. Puna pak liberalizacija tržišta plina nastupila je u vrijeme kada je na čelu ministarstva gospodarstva bio Radimir Čačić, kojeg je naslijedio Ivan Vrdoljak, dodaje Vujnovac u intervjuu pod naslovom “Nije istina da je za moj uspjeh zaslužan moj prijatelj Vrdoljak“.

Nagli poslovni uspon PPD-a bez kutinske Petrokemije ne bi bio moguć, navodi faktograf.hr ističući da se “PPD obogatio na Petrokemiji“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Petrokemijini problemi počeli su 2009. godine, kad je u Hrvatsku stigla globalna financijska kriza. Nakon dvije godine poslovanja s gubitkom, Petrokemija je 2011. ipak uspjela ostvariti dobit: imali su prihode od gotovo tri milijarde kuna i više od 100 milijuna kuna profita. A onda je na vlast došla Kukuriku koalicija, s HNS-ovim ministrima gospodarstva Radimirom Čačićem i Ivanom Vrdoljakom. Provodeći europske liberalizacijske mjere, Kukuriku vlada deregulirala je cijenu plina za industrijske kupce i cijena Petrokemijine primarne sirovine preko noći je drastično skočila. U istom razdoblju najveći dobavljač plina za Petrokemiju postao je PPD u vlasništvu Pavla Vujnovca, osječkog prijatelja bivšeg ministra Vrdoljaka”, piše Petar Vidov za faktograf.hr.

PPD je još 2011. godine ostvarivao samo 53,5 milijuna kuna prihoda. No tada na vlast 23. prosinca 2011. dolazi Kukuriku koalicija, sa SDP-ovcem Zoranom Milanovićem na čelu i HNS-ovim prvim potpredsjednikom Vlade Radimirom Čačićem, kojeg nasljeđuje HNS-ov Ivan Vrdoljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Fina: Ina ima najveće prihode, ali PPD zarađuje najviše po zaposlenom

Samo nekoliko dana nakon promjene vlasti, PPD počinje 1. siječnja 2012. uvoziti plin i godinu završava sa šest puta većim prihodom, 300 milijuna kuna. Hrvatska vlada te je godine objavila i odluku o povećanju cijene plina za dvadesetak posto, navodi Tportal.

Već 2013. prihodi PPD-u skaču na 910 milijuna kuna, a 2014. njihov je prihod 2,9 milijardi.

Dok je HEP Plin, koji opskrbljuje kućanstva, 2013. godine poslovao s gubitkom, s ostvarenim prihodom od 438 milijuna kuna i dvostruko manje od PPD-a, PPD-u se prihod utrostručio na 910 milijuna kuna.

Pavao Vujnovac, vlasnik i direktor PPD-a, prijatelj je s Ivanom Vrdoljakom iz školskih dana, ali negira da je za njegov uspjeh zaslužan prijatelj Vrdoljak.

No, Vujnovca i Vrdoljaka ipak veže i plin. Baš poput poslovnjaka Vujnovca, i bivši ministar Vrdoljak plinom se rado bavi, za mandata snažno gurajući projekt istraživanja mogućih novih nalazišta nafte i plina u hrvatskom Jadranu, navodi Forbes.

> Demanti: Nema korelacije između rasta dobiti Prvog plinarskog društva i Vrdoljakove političke moći!

> ‘Vrdoljak je u HEP-u postavljao svoje ljude i priskrbio sebi i bližnjima 150 milijuna ‘teške’ poslove s HEP-om’

> Tvrtka ‘ATO inženjering’ odbacila optužbe HDZ-ova zastupnika Fiolića

“Kada se Vrdoljak 2011. dočepao ministarske fotelje, pa samim time HEP-a, tvrtke s kojima je bio povezan, Prvo plinarsko društvo (PPD) i ATO inženjering su procvjetale. Ova posljednja prije nego što je Vrdoljak došao na vlast imala je oko 2 milijuna prihoda, da bi već 2012. godine imala oko 27 milijuna prihoda”, piše Ivica Šola u Slobodnoj Dalmaciji.

“PPD, kojemu je vlasnik najbolji Vrdoljakov prijatelj Pavao Vujnovac, imao je 2011. godine 53 milijuna kuna prihoda, da bi nakon četiri godine ministrovanja svog prijatelja Vrdoljaka taj prihod 2015. godine skočio na nešto manje od četiri milijarde kuna (točnije brojkama: 3.752.368.200 kn)! Eto, “igrom slučaja” procvjetao biznis ovih tvrtki baš za Vrdoljakova ministrovanja. Zato i ne čudi što je Vrdoljak u Osijeku htio izgraditi megalomansku, nepotrebnu i neisplativu plinsku elektranu kojoj bi dobavljač bio, hm, PPD“, navodi Šola.

Nakon sklapanja koalicije HDZ-HNS prihodi PPD-a popeli se na 7,6 milijardi kuna

Dok je Petrokemija zbog visokih cijena plina nizala samo gubitke, PPD-u se položaj najvećeg dobavljača Petrokemije pokazao kao izuzetno profitabilan. Posebno kada se u obzir uzme činjenica, prema podatcima analize Europske agencije za suradnju energetskih regulatora, da Hrvatska plaća treći najskuplji plin u Europi.

Početkom 2017. nekadašnji HDZ-ov ministar gospodarstva Đuro Popijač, dolazi na položaj predsjednika Uprave kutinske Petrokemije, sa zadatkom da – pripremi novi program privatizacije te tvrtke, ističe Grad Kutina.

Tri mjeseca kasnije Andrej Plenković, predsjednik Vlade RH, najavljuje da se nastavlja s opskrbom plina kutinskoj Petrokemiji te da je dugoročni plan restrukturiranje, nakon održanog sastanka na kojem su nazočili ministar državne imovine Goran Marić, predsjednik Uprave Petrokemije Đuro Popijač i vlasnik Prvog plinarskog društva Pavao Vujnovac. Istaknuto je da će PPD nastaviti s opskrbom plina kutinskoj Petrokemiji, te će se na taj način normalizirati proizvodnja koja je tada nakratko bila prekinuta.
“Dali smo vremena vlasniku i Petrokemiji da iznađu rješenje”, kazao je tom prilikom Vujnovac, javlja HRT:

“Plenkoviću je pao kamen sa srca – vlasnik PPD-a obećao je da neće ovršiti kutinsku Petrokemiju jer je vlada dala garanciju na 300 milijuna eura i uredno pokriva oko sto milijuna eura gubitaka godišnje”, komentirao je taj sastanak kolumnist Denis Kuljiš nazvavši ga “obredom državnog kapitalizma“.

Krajem listopada 2018. prihvaćena je i Odluka o izboru novih članova Nadzornog odbora, u koji su izabrani Sandor Fasimon, Sabina Škrtić, Gabor Horvath, Mijo Šepak, Pavao Vujnovac i Tomislav Pokaz.

Nadzorni odbor Petrokemije d.d. održao je nakon toga svoju konstituirajuću sjednicu, navodi se na službenim stranicama, na kojoj je donio odluku o izboru Sandora Fasimona za predsjednika i Sabine Škrtić za zamjenicu predsjednika Nadzornog odbora tvrtke.

Sabina Škrtić inače je članica uprave ENNA-e zadužena za korporativne poslove i poslovni razvoj u Vujnovčevom koncernu Energia Naturalis, pod čijim okriljem posluje i PPD.

Zanimljivo je spomenuti još par detalja iz životopisa gospođe Škrtić. Nakon visokih položaja u Tvornici duhana Rovinj i Adris Grupi, zatim i na Hrvatskoj radioteleviziji (HRT), 2013. postaje Pomoćnica ministra gospodarstva HNS-ovog Ivana Vrdoljaka zadužena za sektor energetike.

Od studenoga 2018., Petrokemija Kutina, najveća tvornica mineralnih gnojiva u Hrvatskoj, ima nove vlasnike. U zamjenu za ulaganje od 300 milijuna kuna, većinski paket Petrokemijinih dionica preuzeli su Prvo plinarsko društvo (PPD) i INA, kroz zajedničku tvrtku Terra mineralna gnojiva. Ukupni kapital Petrokemije nakon dokapitalizacije iznosio je nešto više od 550 milijuna kuna, od čega INA i PPD zajednički drže oko 54 posto.

“Uspješna dokapitalizacija Petrokemije koja je Vladinim odlukama očišćena od većine dubioza podigla je cijenu dionice kompanije za gotovo četrdeset posto, na 19 kuna. Kompanija je odmah dobila i novu upravu koju će predvoditi bivši gradonačelnik Kutine, HSLS-ov Davor Žmegač. U njegovoj je biografiji naglašena politička karijera s obzirom na to da je 13 godina vodio grad Kutinu”, navodi Večernji list.

Vujnovac je tijekom prošle godine povećao udjel u Pevecu. Njegova kompanija sada posjeduje 37,5 posto Peveca, a s partnerima drže više od 75 posto plus jednu dionicu tvrtke. U 2019. planiraju povećati vlasnički udjel u Luci Ploče. Restrukturiranje Petrokemije započelo je “kadrovskim osvježenjima”, piše Večernji list.

Prosječna dob među 1567 radnika Petrokemije je 47 godina, od toga čak 260 radnika ima uvjete za mirovinu. Anketa među radnicima pokazala je visok interes za otpremnine.

Spomenimo za kraj da je Vujnovac prisutan i u rukometu. PPD je generalni sponzor Rukometnog kluba Zagreb od 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version