Poljska tvrtka za naftu i plin (PGNiG) potpisala je povijesni ugovor na 20 godina s američkim kompanijama za uvoz LNG plina. Poljska će također imati mogućnost preprodaje američkog plina, izvještava businessinsider.com.pl.
Svaki ugovor potpisan s dvije američke tvrtke predviđa godišnju kupnju milijun tona (1.35 milijarde kubika nakon regasifikacije) idućih 20 godina.
Predsjednik poljske tvrtke PGNiG Piotr Woźniak ističe kako je LNG plin iz amerike 20% jeftiniji od onog s istoka.
Poljski premijer Mateusz Morawiecki izrazio je zadovoljstvo potpisanim ugovorima i poručio: ‘Drago mi je da smo ispunili naše ciljeve povećanja energetske neovisnosti i konkurentnosti u plinskom sektoru. Naši prethodnici planirali su sklopiti ugovor s Gazpromom što bi nas samo stavilo u plinske okove.
Davor Dijanović: Zašto treba izgraditi LNG terminal na Krku?
Grabar-Kitarović zatražila predsjednika Trumpa dodatnu pomoć oko LNG terminala
“Ovaj dogovor je prvi takve vrste u srednjoj Europi te predstavlja pravi put ka energetskoj neovisnosti”, rekao je ministar energetike Krzysztof Tchórzewski.
Ugovor predviđa i mogućnost da Poljska odluči hoće li zadržati plin ili će ga iskoristiti u trgovini na međunarodnom tržištu.
Hrvatska i LNG
Vlada premijera Andreja Plenkovića načelno podržava izgradnju LNG terminala na Krku pogotovo jer u njegovom sufinanciranju sudjeluje i Europska unija, no pomaci su nepostojeći ili vrlo spori.
Jedan od glavnih argumenata za izgradnju LNG terminala u Hrvatskoj jest taj da bi on od Hrvatske trebao napraviti plinsko prometno čvorište za jugoistočnu Europu i šire.
Međutim, na jugu Hrvatske su u prvoj polovici 2018. godini održani prosvjedi protiv izgradnje LNG terminala uz podršku riječkog SDP-a koji je tvrdio kako će plutajući LNG terminal naštetiti okolišu te da će cijena plina postati skuplja.
U međuvremenu, za hrvatske nacionalne interese više je zainteresiran američki veleposlanik Kohorst koji je čak posjetio Rijeku kako bi istražio zašto se riječki župan Komadina i gradonačelnik Obersnel protive LNG terminalu na Krku.
Na to je u Hrvatskom saboru odgovorio Zlatko Hasanbegović i to direktno premijeru Plenkoviću poručivši mu sljedeće:
Veleposlanik jedne velike i moćne države, čiji ste utjecaj navodno baš vi trebali ograničiti, u jednom hrvatskom tjedniku za postizanje posebnih, vi bi rekli „hibridnih ciljeva“, u autoriziranom intervjuu izjavio je da je cilj njegove države učiniti hrvatsku državu energetski ovisnom o toj istoj državi. Upravo u vrijeme Vašeg mandata jedna je hrvatska tvrtka zaključila desetogodišnji sporazum o isporuci plina s tvrtkom u većinskom vlasništvu države iz koje dolazi spomenuti veleposlanik. Iz toga su neki zaključili da se ekselencijine vizije o hrvatskoj energetskoj ovisnosti o njegovoj zemlji ostvaruju baš za vrijeme vašeg mandata i neovisno o briselskoj misiji koja vam je navodno povjerena.
U međuvremenu u primorsko-goranskoj županiji, osloncem na mjesnu vlast koja se nije promijenila već sedamdeset i tri godine, protiv ovog projekta došlo je došlo je do navodno spontanog okupljanja naroda, čija je spontanost jednaka spontanom ispijanju jogurta na novosadskim ulicama osamdeset i neke godine dvadesetog stoljeća.