Mostov predsjednički kandidat i sinjski gradonačelnik, Miro Bulj uputio je pučkoj pravobraniteljici Teni Šimonović Einwalter dopis u svezi sa zabranjenom izložbom ”Susret na Tromeđi” koju je organiziralo Srpsko Narodno Vijeće u prostorijama gradske ustanove kojom upravlja Grad Sinj bez konzultacije s Uredom gradonačelnika.
Bulj je u dopisu,između ostaloga, naveo da ne vidi na temelju kojih ovlasti bi pučka pravobraniteljica izabranom gradonačelniku propisivala kakvu će politiku provoditi. Kao i s kojim institucijama i udrugama će surađivati ustanove za koje je, kao izabrani politički dužnosnik, odgovoran. Na dopis Mire Bulja pučka pravobraniteljica je odgovorila:
>Bulj zabranio izložbu u Sinju koju financira Srpsko narodno vijeće
”Pravobraniteljica djeluje u okviru svojih ovlasti”
U odgovoru se navodi da pučka pravobraniteljica vezano za predmetni postupak djeluje u okviru svojih ustavnih i zakonskih ovlasti.
”Temeljem Ustava Republike Hrvatske, pučka pravobraniteljica je opunomoćenica Hrvatskoga sabora za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda utvrđenih Ustavom, zakonima i međunarodnim pravnim aktima o ljudskim pravima i slobodama koje je prihvatila Republika Hrvatska, a djelokrug i način rada institucije propisan je i Zakonom o pučkom pravobranitelju (NN br. 76/12; dalje: ZoPP) i Zakonom o suzbijanju diskriminacije (NN br. 85 08, 112/12; dalje: ZSD)”, navodi se u odgovoru.
U odgovoru se navodi i da, sukladno čl. 20. ZoPP-a pučka pravobraniteljica može radi ispitivanja povreda ustavnih ili zakonskih prava građana pokrenuti postupak na vlastitu inicijativu.
”Sukladno čl. 12. ZSD-a, pučka pravobraniteljica obavlja poslove središnjeg tijela nadležnog za suzbijanje diskriminacije, a u okviru svoga rada poduzima radnje iz svoje nadležnosti potrebne za otklanjanje diskriminacije i zaštitu prava diskriminirane osobe.”
>Bulj odgovorio na zgražanje Obuljen: Zgrožen sam i ja kriminalom u Ministarstvu kulture
”Sva tijela, pa tako i tijela jedinica lokalne samouprave, pri donošenju odluka dužna su držati se pozitivnih pravnih propisa”
Navodi se i da sukladno čl. 24. ZoPP-a, u slučaju kada provodi ispitni postupak, pučka pravobraniteljica od javnopravnih tijela može zatražiti potrebne informacije, podatke, objašnjenja, akte i drugu dokumentaciju. Navodi se i da pravobraniteljica određuje rok u kojemu su tijela dužna udovoljiti njezinom traženju.
”Ukoliko tijelo ne osigura dostupnost informacija ili ne dostavi tražene podatke, akte i drugu dokumentaciju u za to ostavljenom roku, pučka pravobraniteljica obavještava tijelo nadležno za provođenje nadzora nad tijelom koje nije udovoljilo traženju, a može obavijestiti i Hrvatski sabor i javnost.”
ČI. 25. ZoPP-a propisano je da su javnopravna tijela dužna osigurati dostupnost informacija i dostaviti sve podatke, akte i drugu dokumentaciju, odnosno pružiti svu potrebnu pomoć pučkoj pravobraniteljici. Pored toga, čl. 10. st. 2. ZSD-a propisano je da su tijela dužna, na zahtjev pučke pravobraniteljice, u roku od 15 dana dati sve potrebne podatke i tražene dokumente vezane uz diskriminaciju.
Sva tijela, pa tako i tijela jedinica lokalne samouprave, pri donošenju odluka dužna su držati se pozitivnih pravnih propisa.
>Gradska galerija se ogradila od Bulja: Riječ o izložbi koja promovira međukulturni dijalog
Pučka pravobraniteljica zatražila je od Bulja da njezinom Uredu dostavi potrebne informacije:
”Na temelju koje pravne osnove ste zabranili Gradskoj galeriji Sikirica održavanje izložbe fotografija Inije Herenčić ,”Susret na tromeđi”?
Kojim aktom je propisano da ova ustanova mora obavijestiti/konzulturati gradonačelnika o održavanju nekog događaja?
Koliko puta Vas je Gradska galerija Sikirica obavijestila/konzultirala o održavanju nekog događaja te koliko puta ste se negativno očitovali o događaju, odnosno zabranili ga?”
Zaključno, pravobraniteljica je još jednom zamolila Bulja da njenom Uredu dostavi dopis kojim je Gradskoj galeriji Sikirica zabranio održavanje izložbe. Zamolila je da sukladno čl. 25. ZoPP-a i čl. 10. st. 2. ZSD-a traženo dostavi u dodatnom roku od 15 dana od dana zaprimanja ovoga dopisa na adresu xy elektroničke pošte.
>SDSS-ov Milošević prozvao Bulja zbog zabrane izložbe: Narušava međuetničku atmosferu
Miro Bulj je zabranio izložbu koju je organizirao SNV u prostorijama Grada Sinja
Podsjetimo, u rujnu ove godine sinjski gradonačelnik Miro Bulj zabranio je izložbu koju je organiziralo Srpsko Narodno Vijeće. I to zato jer je gradska ustanova bez njegovog znanja odlukom ravnateljice dogovorila suradnju sa Srpskim narodnim vijećem i organizirala izložbu u prostorijama gradske ustanove kojom upravlja Grad Sinj.
>Bulj odgovorio pravobraniteljici: Koliko ste puta reagirali i poslali dopise SNV-u?
Na zabranu izložbe reagirala je šira javnost, od ministrice Obuljen, bivšeg podpredsjednika Vlade SDSS-ovca Borisa Miloševića pa sve do pučke pravobraniteljice Tene Šimonović Einwalter. Svi su oni kolektivno bili zgroženi Buljevim činom, a pučka pravobraniteljica je više puta tražila Buljevo očitovanje. Posljednji put kad je to tražila Bulj ju je u odgovoru podsjetio na činjenicu da nije reagirala na isti način kad je SNV diskreditiralo i relativiziralo Domovinski rat te vrijeđalo građane Republike Hrvatske. Bulj je u svom odgovoru više puta naglasio kako se u njegovom postupku ne radi o nikakvom obliku diskriminacije Srba.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.