Utorak, 28 siječnja, 2025
18.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Državna tajnica iz SDSS-a neovlašteno potpisala 1700 dokumenata, dovela u pitanje natječaje iz fondova EU

Podijeli

Podijeli

Dana 4. veljače 2021. Upravni sud u Zagrebu presudio je u jednom naoko trivijalnom slučaju. Poništio je neko suhoparno rješenje Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, pod jednako suhoparnim klasifikacijskim, urudžbeno-priložnim brojevima, pozivajući se na monotone akte, spise i članke zakona o upravnom postupku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, ispod te naoko nezanimljive procedure krije se birokratsko klupko koje se rasplelo početkom veljače, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o slučaju  SDSS-ove Spomenke Đurić, koja je imenovana na novu dužnost, o čemu je prije nekoliko dana predsjednik Domovinskog pokreta i saborski zastupnik Miroslav Škoro pitao ministricu poljoprivrede Mariju Vučković u Saboru.

> Tko je Spomenka Đurić – državna tajnica iz Srpskog narodnog vijeća?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Škoro: Zašto je SDSS-ova Spomenka Đurić imenovana na novu funkciju?

Spomenka Đurić potpisala više od 1700 nezakonitih rješenja

Podsjetimo, na zatvorenom dijelu sjednice 24. studenoga 2016. za državnu tajnicu u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Vlada je imenovala dipl. ing. stroj. Spomenku Đurić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultat je to političkog sporazuma vodstva Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) i premijera Andreja Plenkovića o ulasku predstavnika srpske manjine u Vladu Republike Hrvatske.

Riječ je o bivšoj studentici Vojnotehničkog fakulteta, bivšoj djelatnici OESS-a i djelatnici Srpskog narodnog vijeća (SNV) kojemu je predsjednik Milorad Pupovac.

Đurić je kao državna tajnica iz Ministarstva ispratila ministre Gabrijelu Žalac i Marka Pavića, ali je i, kako doznaje 24sata, uspjela potpisati više od 1700 nezakonitih rješenja. Umjesto otkaza, doznaje isti medij, dobila je nagradu u vidu imenovanja u Upravno vijeće Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije smjela ništa potpisati

Dobivanje sredstava iz Europskih fondova moguće je na jasno propisani način. Kada netko ima projekt kojeg želi financirati iz EU fondova, javlja se ministarstvu koje zatim odlučuje o dodjeli sredstava. Projekt može i ne mora proći, a prijavitelj ima pravo na prigovor ministarstvu koje će zatim donijeti rješenje o prigovoru. Ta rješenja je godinama potpisivala Spomenka iako nema pravo na to. Zakon o općem upravnom postupku je jasan: O rješenjima mora odlučivati ministar ili ministrica.

Gubljenje tužbi

U međuvremenu su neki od podnositelja zahtjeva kojima je državna tajnica potpisivala rješenja odlučili potražiti sudsku zadovoljštinu i podigli su dvanaest tužbi. Ministarstvo je glatko izgubilo svih dvanaest. Postavlja se pitanje zašto je onda Spomenka uopće potpisivala rješenja ako na to zakonom nema pravo?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štoviše, činila je to od 2017. do srpnja 2020., do dolaska aktualne ministrice Nataše Tramišak, prikupivši zavidnu brojku od preko 1700 potpisanih rješenja, od čega ih je preko 700 u zamjenu za ministra, što je činila po ovlaštenju Žalac i Pavića. Logično je zaključiti da ostalih tisuću, što je i neslužbeno potvrđeno iz ministarstva, nisu bili potpisani u zamjenu za ministre. Na sudu su se branili da nisu radili u suprotnosti sa zakonom i dostavili su više odluka ministarstva koje državnu tajnicu ovlašćuju za potpisivanje akata. Međutim, sud je odbio njihove argumente i rezolutno zaključio da samo ministri smiju potpisivati rješenja. Iz čega proizlazi da su rješenja koja je potpisala Spomenka Đurić neovlašteno potpisana.

Zloporaba položaja i ovlasti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo je dosad tužiteljima isplatilo 43 tisuće kuna, a postavlja se pitanje i hoće li onda i svi ostali koji se smatraju zakinutima u rješenjima tužiti ministarstvo. Također, postavlja se i pitanje je li ovakva praksa zlouporaba položaja i ovlasti. Naime, članak 291. Kaznenog zakona navodi kako će se službena ili odgovorna osoba koja iskoristi svoj položaj ili ovlast, prekorači granice svoje ovlasti ili ne obavi dužnost pa time sebi ili drugoj osobi pribavi korist ili drugome prouzroči štetu, kazniti zatvorom od šest mjeseci do pet godina. Ili, ako je navedenim kaznenim djelom pribavljena znatna imovinska korist ili je prouzročena znatna šteta, slijedi kazna zatvora od jedne do dvanaest godina, navodi 24sata.

Čini se kako u Vladi ne razmišljaju na taj način jer su, opet na na zatvorenom dijelu sjednice, krajem ožujka 2021. Spomenku Đurić imenovali novom članicom Upravnog vijeća Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/jutarnji.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci