U dijelu unutrašnjosti u srijedu ujutro već pada slaba susnježica u Bednji u Varaždinskoj županiji, snijeg pada u Otočcu u Lici, ali i na Sljemenu, a ima i slabe kiše, lokalno u unutrašnjosti. Duž obale je većinom suho, no puše umjerena do jaka bura, olujne je jakosti na udare pod Velebitom. U nastavku dana bit će isto vjetrovito duž Jadrana, gdje će se zadržavati uglavnom suho i dijelom sunčano. Na kopnu tmurno, uz slabu kišu, ali i susnježicu i snijeg.
Četvrtak sličan, bura će se nastaviti.
U noći na petak i petak ujutro u većini predjela unutrašnjosti treba računati na kišu, na krajnjem zapadu prolazno i susnježicu i snijeg. Snijeg je izgledniji u gorskim predjelima. Na moru tijekom petka tek lokalno kiša, uz okretanje vjetra na jugo, ali prema večeri i u noći na subotu intenziviranje i to najprije na sjevernom Jadranu.
Vikend na moru donosi lokalno izraženije pljuskova praćene grmljavinom. Lokalno su moguće nevere, javlja N1.
Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) objavio je detaljniju prognozu za nadolazeću zimu, koju prenosimo u cijelosti:
“Iako se već u medijima uvelike raspravljalo o tome kakva će biti zima, prije početka klimatološke, 1. prosinca (traje do 28. veljače 2023.)*, donosimo kratku sezonsku prognozu koja se izrađuje u Sektoru za vremenske i pomorske analize i prognoze DHMZ-a.
Hoće li biti hladno?
Prema dostupnom prognostičkom materijalu zima 2022./23. bit će još jedna u nizu toplijih od višegodišnjeg prosjeka ili najmanje prosječno topla (hladna) uz umjerenu do veliku vjerojatnost ostvarenja prognoze. Ako promatramo odvojeno mjesece i odstupanje srednje mjesečne temperature od prosjeka, tada je vjerojatnost za pozitivno odstupanje veća u prosincu te osobito veljači nego u siječnju, kada je moguća temperatura oko prosjeka, ili čak ponegdje malo niža od toga. Uz prodore hladnog zraka, temperatura može biti i osjetno niža od uobičajene, i na kopnu i na moru, ali će zimu najvjerojatnije u cijelini obilježiti iznadprosječna toplina.
> Što nas čeka: Jesen i zima – nastavak razmjerno toplog i suhog niza?!
> Tko je kriv za štetu od tuče? Je li bilo pogrešno ukinuti protugradnu obranu?
Količina oborina
Prognoza količine oborine na sezonskoj skali mnogo je složenija od prognoze temperature, pa je i njezina pouzdanost za dulje vremensko razdoblje manja. Za ovu zimu predviđa se količina oborine oko prosjeka ili veća od njega uz umjerenu vjerojatnost ostvarenja prognoze. Pritom na Jadranu i uz njega u sva tri mjeseca postoji signal za više oborine od mjesečnog srednjaka. U unutrašnjosti je vjerojatnost za više oborine od uobičajenih količina veća u prosincu nego u siječnju i veljači.
Svakako treba naglasiti da se u hladnom dijelu godine u dugoročnim prognozama ne može precizirati tip oborine (kiša, snijeg, susnježica, kiša koja se smrzava na tlu…). Isto tako valja imati na umu da se tijekom sezone mogu izmjenjivati sušna razdoblja s uglavnom kraćim razdobljima, kada je lokalno moguća izraženija oborina, dakle obilnija kiša ili snijeg.
Uz informacije koje nam donosi sezonska prognoza, svakako valja pratiti i vremenska izvješća i upozorenja koja se odnose na kraće vremensko razdoblje, osobito kada je u pitanju vrsta oborine ili vremenski ekstremi (npr. obilne količine oborine, kiša koja se smrzava na tlu, te nagla i izražena zahladnjenja).
Sezonska prognoza za zimu u skladu je s prognozom Klimatskog foruma za jugoistočnu Europu (SEECOF – Consensus_Statement-SEECOF-28.pdf) te Klimatskog foruma za područje Mediterana i sjeverne Afrike (kojih je Hrvatska članica), piše DHMZ.
*(kalendarska ili astronomska zima počinje 21. 12. 2022. u 22:48 po srednjoeuropskom vremenu)
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.