Dužnosti i obveze zastupnika u Hrvatskom saboru i izvan njega

Hrvatski sabor prihvatio je danas polugodišnje izvješće o izvršenju državnoga proračuna, a glasovanjem o raspravljenim točkama zaključio je 14. sjednicu započetu u rujnu. Nova, 15. sjednica trebala bi početi 12. studenoga. Tako su zastupnici, ne objašnjavajući povod, još jednom uzeli “slobodne dane” što i nije toliko strano jer su i u prošlosti vješto spajali i odlazili na odmor tijekom državnih blagdana i praznika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednji slučaj, a zbog kojeg je javnost negodovala je obilježavanje Dana neovisnosti. Naime, svečanoj sjednici bili su nazočni predstavnici političkog, kulturnog, sudbenog, vjerskog, znanstvenog i javnog života, a najmanje se odazvalo saborskih zastupnika – tek 30 od 151.

Prema članku 78. Ustava RH Hrvatski sabor redovito zasjeda dva puta godišnje: prvi put, između 15. siječnja i 15. srpnja i drugi put, između 15. rujna i 15. prosinca. Prosječna bruto plaća saborskih zastupnika iznosi više od 27 tisuća kuna, no ni to ne pomaže da se češće pojave u sabornici.

Voditeljica Službe za medije Hrvatskog sabora Marina Buntić Juričić objasnila je za narod.hr koje su to obveze saborskih zastupnika u Hrvatskom saboru, a koje izvan Sabora te ukazala na to kako i zašto zastupnici „ne mogu često biti fizički na dva mjesta jer se često sjednice održavaju paralelno“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Naravno da saborski zastupnici imaju obveze prema svom biračkom tijelu i isto se tako očekuje od njih da budu i na plenarnoj sjednici, ako je ona u tijeku. Međutim, za vrijeme plenarnih sjednica održavaju se i sjednice odbora. Dakle, one se paralelno održavaju i ne mogu zastupnici fizički biti na dva mjesta“, napomenula je Buntić Juričić te dodala kako je tu riječ o većini zastupnika te kako u Saboru postoji 30 raznih tijela.

Što se tiče obveza 151 zastupnika koliko ih trenutno zasjeda u Hrvatskom saboru izvan Sabora, Buntić Juričić kazala je kako se „njihove obeveze odnose na sudjelovanje u različitim izaslanstvima Sabora pri međunarodnim organizacijama i raznim organizacijama parlamentarnog karaktera te da oni kao članovi izaslanstava Hrvatskog sabora pri tim međunarodnim organiziacijama, također imaju obveze i tamo“.

Prema Poslovniku Hrvatskog sabora, zastupnik ima prava i dužnosti sudjelovati na sjednicama Sabora i na njima raspravljati i glasovati, podnositi prijedloge i postavljati pitanja, postavljati pitanja predsjedniku Vlade i članovima Vlade, sudjelovati na sjednicama radnih tijela i na njima raspravljati, a u radnim tijelima kojih je član i glasovati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatim, zastupnici imaju pravo i dužnosti prihvatiti izbor koji mu svojim odlukama odredi Sabor te imaju pravo na stalna novčana primanja i druga prava sukladno zakonu.

Prema članku 80. Ustava Republike Hrvatske, Hrvatski sabor odlučuje o donošenju i promjeni Ustava, donosi zakone, donosi državni proračun, odlučuje o ratu i miru, donosi akte kojima izražava politiku Hrvatskoga sabora, donosi Strategiju nacionalne sigurnosti i Strategiju obrane Republike Hrvatske, ostvaruje građanski nadzor nad oružanim snagama i službama sigurnosti Republike Hrvatske, odlučuje o promjeni granica Republike Hrvatske.

Zatim, raspisuje referendum, obavlja izbore, imenovanja i razrješenja, u skladu s Ustavom i zakonom, nadzire rad Vlade Republike Hrvatske i drugih nositelja javnih dužnosti odgovornih Hrvatskom saboru, u skladu s Ustavom i zakonom, daje amnestiju za kaznena djela te obavlja druge poslove utvrđene Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici Hrvatskog sabora djeluju u 29 odbora i povjerenstava, a to su redom Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav, Odbor za zakonodavstvo, Odbor za europske poslove, Odbor za vanjsku politiku, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, Odbor za obranu, Odbor za financije i državni proračun, Odbor za gospodarstvo, Odbor za turizam, Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Odbor za pravosuđe, Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku, Odbor za obitelj, mlade i sport, Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Odbor za ratne veterane, Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo, Odbor za zaštitu okoliša i prirode, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu, Odbor za poljoprivredu, Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije, Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu, Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove, Odbor za predstavnike i pritužbe, Odbor za međuparlamentarnu suradnju, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije, Odbor za ravnopravnost spolova, Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu te Mandatno-imunitetno povjerenstvo.

Druga radna tijela Hrvatskog sabora su Vijeće za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija, Nacionalno vijeće za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije te Povjerenstvo za fiskalnu politiku.

Što se tiče aktivnosti izvan prostorija Hrvatskog sabora, zastupnici su dio izaslanstava Hrvatskoga sabora, a to su redom u Izvršnom odboru Nacionalne grupe Hrvatskoga sabora pri Interparlamentarnoj uniji, Izaslanstvu Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Mediterana, NATO-a, Vijeća Europe, OESS-a, Unije za Mediteran te u Izaslanstvu Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj dimenziji Srednjoeuropske inicijative.

No, bez obzira na obveze i dužnosti saborskih zastupnika izvan parlamenta, sramotno je da je na Dan neovisnosti u sabornici u povodu tog državnog blagdana nazočilo samo 30 saborskih zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.