Povodom godišnjice početka ruske invazije na Ukrajinu “Ad hoc feministička antiratna koalicija” organizirala je u petak antiratni protest “Zaustavite rat odmah”.
Antiratni protest organiziralo 7 udruga, došlo desetak žena
Kao organizatori protesta navodi se sedam nevladinih organizacija. Centar za žene žrtve rata “ROSA”, Centar za ženske studije Zagreb, Centar za mirovne studije, Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, Centar za suočavanje s prošlošću “Documenta”, Ženska soba i Ženska mreža Hrvatske. A na samom protestu pojavilo se jedva desetak žena. Uglavnom zaposlenica navedenih ili njima bliskih udruga. Ili zaklada.
Antiratni protest vodile Galič i Škrabalo
Feminističke aktivistice predvođene prof. Brankom Galić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu (koja smatra da su neke feminističke udruge “transfobne” i “antirodne”) i Marinom Škarabalo iz GONG-a i Solidarne. Pozivale su na mir, odnosno protiv rata u Ukrajini iznijele su popis želja. Poput onih da tijela UN-a i EU-a djeluju u skladu s međunarodnim konvencijama o ljudskoj sigurnosti te se protive “atmosferi koja generira pripreme za daljnje ratove na globalnoj razini, govoru mržnje i ratno-huškačkom medijskom izvještavanju”.
“Antiratne akcije” uoči obljetnica VRO “Oluja”
Ova neuspješna “antiratna akcija” podsjeća na prosvjede koji su se događali tijekom Domovinskog rata, kada su slične, pa možda i iste udruge nekritički pozivale na zaustavljanje naoružavanja. U okolnostima u kojima je jedna strana, napadnuta, Hrvatska, bila puno slabije naoružana. A samim konceptom “protesta” ne razlikuju se puno od “antiratnih akcija” na Trgu bana Josipa Jelačića koje se redovito odvijaju uoči obljetnica vojno-redarstvene akcije “Oluja”.
Podsjetimo, prošlog se kolovoza na glavnom zagrebačkom trgu okupilo desetak članova iz pet udruga koje već godinama uoči obljetnice vojno-redarstvene operacije “Oluja” transparentima relativiziraju odgovornost Srbije u Domovinskom ratu. I oslobađanje okupiranih područja te obranu Hrvatske od velikosrpske agresije.
Iza te “antiratne akcije” su stajale nevladine organizacije Centar za žene žrtve rata – ROSA (Zagreb), Centar za građansku hrabrost (Zagreb), Inicijativa mladih za ljudska prava (Zagreb), Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije – UDIK (Sarajevo), Ženska mreža Hrvatske, a od navedenih samo su tri udruge sudjelovale u istoj akciji i 2016., kada je okupljanje zabranio MUP.
Pamuković osnovala brojne homoseksualne udruge
U obje antiratne akcije pojavljuje se udruga Centar za žene žrtve rata – ROSA, osnovana davne 1992. godine, a koju već 29 godina vodi Nela Pamuković.
Pamuković je inače deklarirana lezbijka, jedna od glavnih članica zaklade Astrea za “lezbijsku pravdu”. Ona je u Hrvatskoj poznata još od 80-tih kada je bila jedna od predvodnica tzv. drugog vala feminizma koji je nastojao razlučiti “rod” od spola, odnosno “rodne uloge” od spola. Pamuković je 1989. godine u Zagrebu osnovala lezbijsku grupu Lila inicijativa te je suosnivačica lezbijske udruge Kontra osnovane 1997. godine.
Pamuković je također jedna od osnivačica zagrebačke homoseksualne povorke, te “predaje” “povijest lezbijskog i feminističkog pokreta” u zagrebačkom “Centru za ženske studije”. Njezina je najistaknutija uloga bila u tzv. antiratnim kampanjama u BiH 1992. godine, nakon čega je osnovala Centar za žene žrtve rata – ROSA (Zagreb). Pamuković je s Vesnom Teršelič bila predstavnica Hrvatske u Koordinacijskom vijeću Koalicije za REKOM od 2009. do 2014., kontroverzne inicijative koja je nastojala izjednačiti agresora i žrtvu u Domovinskom ratu.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.