Sjednica Vlade Republike Hrvatske održava se danas već od 8 sati ujutro, a na nju nisu stigli ministri iz kvote HNS-a. Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak je na službenom putu u Finskoj, a potpredsjednik Vlade Predrag Štromar je mislio da će sjednica biti u srijedu pa je nešto drugo isplanirao, piše Jutarnji list.
U uvodu sjednice premijer Andrej Plenković u uvodu sjednice Vlade nije spomenuo svoje koalicijske partnere niti aferu ministra Lovre Kuščevića.
Kuščević je na sjednicu stigao među prvima, a na pitanje dokad ostaje ministar, rekao je: “Dokad predsjednik Vlade odluči, ja, Štromar…”
Znatno povećanje kazni za najteže prometne prekršaje
Vlada predlaže znatno povećanje novčanih kazni za najteže prometne prekršaje konačnim prijedlogom izmjena i dopuna Zakona o sigurnosti prometa na cestama koji je sa sjednice u četvrtak uputila u saborsku proceduru.
“Temeljem brojnih analiza i u bliskoj suradnji s Fakultetom prometnih znanosti predložili smo izmjena i dopune kojima se znatno povećavaju novčane kazne, propisuje minimalno trajanje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom te propisuju i povećavaju negativni prekršajni bodovi za osam najtežih prometnih prekršaja”, istaknuo je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović predstavljajući konačni prijedlog zakona.
Sa sadašnjih 5000 do 15.000 kuna novčane kazne se tako povećavaju na 10.000 do 20.000 kuna za osam najtežih prekršaja – vožnju u suprotnom smjeru na autocesti ili brzoj cesti, prekoračenje brzine u naseljenom mjestu za više od 50 km/h, namjeran prolazak kroz crveno svjetlo, odbijanje testiranja na alkohol ili droge, vožnju pod utjecajem droga ili alkohola iznad 1,5 g/kg, vožnju prije stjecanja prava te za vrijeme dok je vozačka dozvola privremeno oduzeta ili ukinuta.
Ako vozač drugi put unutar tri godine ponovi neki od ovih najtežih prometnih prekršaja vozačka dozvola oduzet će mu se na najmanje šest mjeseci, a za treći i svaki sljedeći put na najmanje godinu dana, a maksimalni mogući broj negativnih prekršajnih bodova za pojedini prekršaj povećava se sa sadašnjih tri na šest.
Osim toga s 500 na 1000 kuna povećat će se i kazne za nekorištenje sigurnosnog pojasa te nepropisan prijevoz djece, a na 1500 kuna za nepropisno korištenje mobitela u vožnji.
Predviđa se i mjera privremenog oduzimanja vozila kako bi se vozačima koji uporno ponavljaju najteže prekršaje oduzelo sredstvo počinjenja prekršajnog djela.
Vozilo će se privremeno, do odluke suda – koju je dužan donijeti u roku od 15 dana – oduzeti vozaču koji je najmanje već dva puta pravomoćno kažnjen, te ponovo počini neki od najtežih prekršaja.
Propisuje se i prekršaj nepoštivanja sigurnosnog razmaka između vozila na autocesti, uvodi se obveza snimanja ispita iz nastavnog predmeta Upravljanje vozilom audio i vizualnim uređajima, a omogućit će se i provjera statusa vozačke dozvole na mrežnim stranicama MUP-a.
Božinović je istaknuo i da je MUP već osnovao radnu skupinu koja će pratiti učinke predloženih mjera i predlagati izmjene i dopune odnosno dodatna poboljšanja ako se za to ukaže potreba.
Osnovano Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskog borbenog aviona
Vlada je na sjednici u četvrtak osnovala Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona, u skladu sa zaključcima Vijeća za obranu i Odbora za obranu Hrvatskoga sabora da Hrvatska treba očuvati sposobnost zaštite zračnog prostora vlastitim borbenim zrakoplovima.
“To je strateški projekt cijele države visoke financijske vrijednosti, koji mora biti transparentan i zakonit. Zato mi je drago da su Vijeće i Odbor dali jednoglasno potporu Vladi za pokretanje procesa nabave”, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević.
Njome Vlada, dodao je, pokreće proces nabave višenamjenskog borbenog aviona imajući u vidu potrebne sposobnosti i raspoložive financijske mogućnosti države.
“Smatram da Hrvatska vojska i država nisu iste sa i bez nadzvučne borbene komponente hrvatskog ratnog zrakoplovstva. S borbenim zrakoplovstvom jače su i Hrvatska vojska i hrvatska država”, naglasio je.
Zadaća Međuresornog povjerenstva je da pripremi i provede postupak nabave višenamjenskoga borbenog aviona te predloži Vladi i drugim nadležnim tijelima donošenje odgovarajućih odluka.
Osim toga, Povjerenstvo treba pronaći moguće opcije za obuku pilota za višenamjenski borbeni avion te u vezi s time predložiti Vladi i drugim nadležnim tijelima donošenje odgovarajućih odluka.
Supredsjedatelji povjerenstva su predstojnik Ureda predsjednika Vlade Zvonimir Frka-Petešić i direktor Glavnog stožera Oružanih snaga viceadmiral Robert Hranj.
U Povjerenstvu su i savjetnik predsjednice Republike za obranu i nacionalnu sigurnost Zrinko Petener, predsjednik Odbora za obranu Hrvatskoga sabora Igor Dragovan, potpredsjednik toga Odbora Anđelko Stričak, ravnatelj Sigurnosno-obavještajne agencije Daniel Markić, predstojnica Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost Maja Čavlović, ravnatelj Vojne sigurnosno-obavještajne agencije brigadni general Ivica Kinder, posebni savjetnik predsjednika Vlade Robert Kopal, zamjenica glavne tajnice Vlade Ivona Ferenčić, pomoćnica ministra financija i glavna državna rizničarka Ivana Jakir-Bajo, pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova Vice Skračić, pomoćnik ministra gospodarstva, poduzetništva i obrta Zvonimir Novak, zapovjednik Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva brigadni general Mato Mikić, te brigadiri Davor Tretinjak i Željko Ninić iz Samostalne služba za upravljanje projektima Ministarstva obrane.
“Pitanje obrane i nabave višenamjenskog borbenog aviona je nadstranačko pitanje, traži potporu pozicije i opozicije, zato smatramo kako je važno da se Hrvatski sabor uključi u taj proces. Tako će u međuresornom povjerenstvu biti predsjednik i potpredsjednik Odbora za obranu Sabora”, rekao je Krstičević naglasivši kako je riječ o složenom projektu koji se može realizirati samo uz zajedništvo i potporu svih institucija.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr