Razdoblje iznimne hladnoće nastavlja se u Hrvatskoj u srijedu i četvrtak zbog zadržavanja hladne zračne mase nad našim krajevima, priopćeno je iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), a u izviješću HAK-a navodi se da snijeg otežava vožnju na jugu Dalmacije, na području Župe dubrovačke i Konavla, te u Slavoniji i Baranji.
Najniža temperatura zabilježena je na Zavižanu u 5 sati od -20,8 stupnjeva Celzijevih, dok u Lici, Gorskom kotaru i u sjevernoj Hrvatskoj temperature nadmašuju -15 stupnjeva.
Na Puntijarki je temperatura blago padala i nakon pet sati, pa je u šest ujutro iznosila -16,4 stupnjeva a u sedam sati -16,6, nakon čega je počela rasti. U Gospiću u osam sati izmjereno je -17,5, a u Pargu (kod Čabra) u pet sati – 15,5 stupnjeva Celzijevih.
Šaljite nam Vaše fotografije na mail info@narod.hr, a najbolje ćemo objaviti.
Promet otežan zbog snijega
Snijeg otežava vožnju na jugu Dalmacije na području Župe dubrovačke i Konavla, te u Slavoniji i Baranji, kaže se u izviješću HAK-a. Zbog niskih temperatura moguća je poledica, posebice na mostovima i nadvožnjacima.
Zbog jakog vjetra, samo za osobna vozila otvorena je Jadranska magistrala (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene.
Autoceste su otvorene za sav promet, a jak vjetar usporava vožnju na autocesti A1 između tunela Sveti Rok i vijadukta Božići, te na autocesti A6 Rijeka-Zagreb između tunela Tuhobić i čvora Kikovica. Zbog radova na autocesti A2 Zagreb-Macelj kod čvora Zaprešić u oba smjera vozi se jednim trakom, usporeno.
Temperaturni minimum u Hrvatskoj
Najniža temperatura zraka u Hrvatskoj izmjerena je 1963. godine u Gospiću i iznosila je -28,9 stupnjeva Celzijevih.
Zanimljivo je kako je na susjednom Zavižanu temperaturni minimum viši nego u Gospiću, te iznosi -24,5 stupnjeva Celzijevih. Razlog je u činjenici da se najniže temperature zraka javljaju za zimskih anticiklona, kada su zbog temperaturne inverzije doline hladnije od okolnih planina, kaže se u Atlasu klime Hrvatske.
Zbog zagrijavajućeg utjecaja mora zimi u primorju su najniže temperature zraka za 10 do 5 stupnjeva Celzijevih više nego u unutrašnjosti i kreću se od -15 stupnjeva Celzijevih u Rovinju do -7 stupnjeva na južnom Jadranu i otocima.
Minimalne temperature zraka iz godine u godinu mnogo se više mijenjaju u kontinentalnom dijelu nego na moru. Tako su se u ravničarskoj unutrašnjosti minimalne temperature zraka kretale u rasponu od 15 do 20 stupnjeva Celzijevih, u planinskom dijelu od 10 do 15 stupnjeva Celzijevih te na moru od 7 do 12 stupnjeva, kaže se u Atlasu.
Problemi zbog hladnoća
Zbog vremenskih nepogoda u utorak je u Dalmaciji zaprimljeno više poziva građana o nestanku vode jer je dolazilo da smrzavanja vode u cijevima, puknuća vodovodnih cijevi i vodomjera, izvijestili su iz Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS).
Županijski centar (ŽC) Dubrovnik zaprimio je oko 40 poziva zbog nestanka vode, a ŽC Split nekoliko poziva iz grada Splita te nekoliko s područja Omiša, Kaštela i otoka Čiova. Zaprimljeno je i nekoliko dojava o nestanku struje u gradu Splitu te nekoliko u Kaštelima.
Zbog pojave plovećeg leda, tzv. ledohoda, na Dunavu i Dravi od 9. siječnja uvedeno je pripremno stanje obrane od leda. S obzirom na najavljene prognoze vremena moguće je i daljnje pojačavanje ledohoda, ali ne očekuje se stvaranje ozbiljnijeg stajaćeg leda, tzv. ledostaja, kaže se u izviješću DUZS-a i dodaje da nema realne opasnosti od pojave ledenih poplava.
Prognoza vremena za četvrtak
Prema prognozama DHMZ-a, u unutrašnjosti će temperatura u četvrtak ujutro još ponegdje biti oko -10 stupnjeva, a dnevne vrijednosti uglavnom više od ništice. Na Jadranu će u četvrtak zatopliti, a na sjevernom Jadranu najprije zapuhati jako i olujno jugo i jugozapadnjak.
Uvjeti za poledicu i smrzavanje predmeta i objekata bit će četvrtak ujutro uglavnom još u unutrašnjosti i na južnom Jadranu.
U srijedu će susnježice i snijega biti mjestimice na srednjem i južnom Jadranu uz stvaranje snježnog pokrivača na obali i do 5 centimetara, u višim predjelima i debljeg pokrivača. U četvrtak i petak na Jadranu kiša, a na kopnu kiša i snijeg uz mogućnost kiše koja se smrzava na tlu, osobito u gorju i na istoku. Oborine ponegdje obilnije, osobito na Jadranu i u gorju, ističe se u prognozi DHMZ-a.
Savjet Dubrovčanima da zbog snijega ne izlaze iz kuće i ne koriste automobile
Tehnički gradonačelnik Dubrovnika Andro Vlahušić poručio je nakon sastanka proširenog Stožera civilne zaštite, kako je zajednički stav svih hitnih službi da Dubrovčani zbog obilnog snijega ne bi trebali izlaziti iz svojih kuća ako ne moraju, te da izbjegavaju korištenje automobila, čak i ako imaju zimsku opremu i lance.
“Treba voditi računa i o tome da bi tijekom noći moglo doći do zaleđivanja cesta”, izjavio je Vlahušić novinarima, dok je ravnatelj dubrovačke bolnice Mario Bekić rekao kako je tijekom dana zbog raznih ozljeda vezanih za vremenske neprilike hospitalizirano 15 ljudi.
Ante Vuletić iz dubrovačke prometne policije izvijestio je kako je tijekom jutra bilo više prometnih nesreća koje su većinom mogle biti izbjegnute da je bila korištena zimska oprema. Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Stjepko Krilanović istaknuo je kako vatrogasci zasad nisu imali većih intervencija, ali se očekuju problemi ako temperatura noćas padne ispod ništice.
Đuro Deranja, direktor Javnog gradskog prijevoznika Libertas, naveo je kako su u javnom prometu jutros bili veliki poremećaji, da prometuje samo pet autobusa, prema Mokošici, skraćenom linijom broj 6 prema Pošti Lapad te prema Općoj bolnici Dubrovnik. “Ovisno o vremenskim prilikama otvarat ćemo veći broj linija, ali zasad to nije moguće”, rekao je Deranja.
Zamjenik tehničkog gradonačelnika Željko Raguž kazao je kako su ralice od ranog jutra na cestama, a prioriteti su glavne žile kucavice grada, koje se stalno čiste i ralice neprestane rade – Ulica Iva Vojnovića, Ulica branitelja Dubrovinka, Ante Starčevića, Vladimira Nazora, Put od Mihajla prema Općoj bolnici Dubrovnik.
Član uprave Vodovoda Pero Mišković naveo je kako je dosad prijavljeno preko 300 slučajeva smrzavanja vodomjera ili puknuća i zaleđivanja cijevi, ponovivši poziv Dubrovčanima da zaštite vodovodne instalacije od hladnoće.
Građanima je sa sastanka upućena i zamolba da do normalizacije vremenskih uvjeta ne iznose smeće, a kako su poručili iz Elektrojuga, izuzev jednog manjeg kvara opskrba električnom energijom zasad je normalna.
Evo kako izgleda snijeg na Šipanu:
Ralice čiste snijeg u Konavlima, Župi dubrovačkoj, Dubrovačkom primorju i Stonu
Iz Općine Konavle kažu da ‘ni stariji Konavljani ne pamte da je ikada ovoliko dugo Konavle bilo okovano niskim temperaturama koje su prelazile i minus 10 stupnjeva Celzijevih.
”Radeći u iznimno teškim uvjetima svih 20-tak vatrogasaca, dvije ralice i terenska vozila su proteklih tjedan dana danonoćno bili na terenu čišteći puteve i pomagajući onima kojima je pomoć bila potrebna. Svaka kuna koju je Općina Konavle uložila u svoje vrijedne vatrogasce, posebno u ovakvim situacijama, pokazuje se itekako pametno uloženima”, rekao je zamjenik načelnika Općine Konavle Božo Lasić.
Načelnik Općine Ston Vedran Antunica rekao je da su ceste u Stonu prohodne, snijeg čiste i općinske komunalne službe i tvrtka ”Dubrovnik ceste”. Prema riječima načelnika Općine Župa dubrovačka Silvija Nardellija, ralica je čistila smo državnu cestu D-8.
”Ralica je prošla samo na državnoj cesti, magistralom, a drugim cestama nije prošla. Ostale ceste mi čistimo sa strojevima, rovokopačem i drugim strojevima građevinske mehanizacije”, kazao je Nardelli.
Načelnik Općine Dubrovačko Primorje Nikola Knežić rekao je kako je napadalo oko deset do 15 centimetara snijega.
”Napadalo je 10-15 centimetara snijega svugdje, ali čisti se, sve su ekipe na terenu, ralice, vatrogasci, komunalci, baca se sol. Osim što su bile tu na cesti neke prometne nezgode, zasad nemamo drugih većih poteškoća na prometnicama. Imamo i dvije ralice koje čiste ceste”, rekao Knežić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa