Članak objavljen 4. travnja u francuskom dnevnom listu Ouest-France izazvao je snažne reakcije u Hrvatskoj i hrvatskoj dijaspori. U tekstu Marka Perkovića Thompsona opisuje kao ”neonacističkog pjevača”. Njegov koncert najavljen za srpanj u Zagrebu prikazuje se pak kao zabrinjavajući fenomen političke i kulturne regresije. Ipak, oštre osude iznesene u članku naišle su na odlučan odgovor hrvatskih zajednica u Francuskoj, koje takve tvrdnje smatraju zlonamjernima, neutemeljenima i klevetničkima.
U ime Predstavničkog vijeća hrvatskih ustanova i zajednice u Francuskoj (PVHUZF), predsjednik Marc Gjidara reagirao je na članak Ouest-Francea. Ocijenio ga je kao klevetnički napad na Marka Perkovića Thompsona i njegove brojne hrvatske obožavatelje. U priopćenju se ističe da njegove pjesme slave domoljublje, vjeru i ljepotu Hrvatske, te se osuđuje sustavna kampanja ocrnjivanja Hrvatske koju, kako navode, provode krugovi nostalgični za titoističkom Jugoslavijom.
>Globalni fenomen: O Thompsonu pišu strani glazbeni mediji
Francuski medij optužuje, hrvatska zajednica odgovara
U članku Ouest-Francea ističe se da je za Thompsonov koncert na zagrebačkom Hipodromu prodano više od 500.000 ulaznica. A to bi, prema tvrdnjama platforme Entrio, moglo postati ”najveći plaćeni koncert ikada održan u svijetu”. No, umjesto da naglasi uspjeh glazbenog događaja bez presedana, tekst se fokusira na navodne političke konotacije Thompsonovih nastupa, optužujući ga za povezivanje s ustaškim režimom i veličanje fašizma.
Pjevača se u članku izravno optužuje za veličanje genocida, korištenje fašističkog pozdrava i isticanje ustaških simbola. Pri tome se poziva na ranije tvrdnje Centra Simona Wiesenthala. Autor članka povezuje Thompsonovu popularnost s navodnim porastom tolerancije prema fašističkim simbolima u suvremenoj Hrvatskoj.
>Thompson tema u Sloveniji: Mediji ga nazivaju ustašom, u obranu stao europarlamentarac
Reakcija hrvatske zajednice u Francuskoj: “Kampanja ocrnjivanja Hrvatske”
Kao odgovor na spomenuti članak, Predstavničko vijeće hrvatskih ustanova i zajednice u Francuskoj (PVHUZF) – Francuska sekcija Hrvatskog svjetskog kongresa – objavilo je detaljno priopćenje za javnost. U njemu oštro odbacuje optužbe izrečene na račun Marka Perkovića Thompsona.
U priopćenju se ističe da je riječ o ”zlonamjernim, pa čak i nečuvenim tvrdnjama” koje vrijeđaju ne samo samog pjevača, već i brojne Hrvate koji u njegovim pjesmama nalaze poruke ljubavi, vjere, domoljublja i ponosa. ”Thompson nikada nije pozdravio fašističkim pozdravom, ni na pozornici ni izvan nje, a ukoliko su se takve geste pojavile u publici, radi se o provokatorima čije su nam metode odavno poznate”, navodi se u priopćenju.
>Plenković čestitao Thompsonu: Vidjet ćemo hoću li stići otići na koncert
Povijesni i simbolički kontekst: “Za dom spremni” i hrvatska šahovnica
Jedan od najčešćih argumenata protiv Thompsona odnosi se na korištenje izraza ”Za dom spremni” u pjesmi ”Bojna Čavoglave”. Riječ je o pjesmi koja je posvećena njegovu rodnom selu, koje je pjevač 1991. godine osobno branio tijekom Domovinskog rata. PVHUZF pojašnjava da ta krilatica ima povijesno utemeljenje koje seže još u 17. stoljeće, kada su je koristili hrvatski vojnici u borbi protiv Osmanlija. Izraz je 1932. i 1941. godine bio modificiran i povezan s ustaškim režimom. Ali se početna, izvorna verzija vratila 1991. kao dio obrambenog duha u borbi protiv agresije.
Štoviše, rečeno je kako su te riječi 2001. godine bile legalizirane od strane tadašnjeg Ministarstva pravosuđa pod vlašću SDP-a, nasljednika bivše komunističke partije. U istom priopćenju navodi se i primjer opere “Nikola Šubić Zrinski” Ivana pl. Zajca iz 1866. godine. Glavni napjev opere sadrži iste riječi i godinama je izvođen diljem svijeta – pa čak i u Japanu.
Slično se obrazlaže i simbolika hrvatskog grba, odnosno ”šahovnice”, čiji izgled varira (bijelo-crvena ili crveno-bijela). No sama simbolika datira stoljećima unatrag i nema ekskluzivnu povezanost ni s jednim političkim režimom. ”Ona je hrvatski nacionalni simbol, baš kao što francuska trobojnica nije isključivo simbol režima Vichyja”, naglašava PVHUZF.
>Lažni profili i artikli na internetu: Thompson upozorava na obmanu i zloupotrebu svog imena
Poziv na objektivnost i povratak istini
U zaključku priopćenja, predsjednik PVHUZF-a Marc Gjidara izražava žaljenje što Ouest-France, nekoć cijenjen po korektnom izvještavanju tijekom rata 1990-ih, sada sudjeluje u ”sramotnoj i maštovitoj kampanji” protiv Hrvatske. U tekstu se poziva na odgovornost i povratak objektivnosti u medijskom izvještavanju, umjesto promoviranja narativa koji dolaze iz, kako je navedeno, “kroatofobičnih i jugonostalgičnih krugova u Francuskoj”.
”Bilo bi lijepo kad bi se OUEST-FRANCE vratio iskrenosti koja je karakterizirala njegovo izvještavanje tijekom agresorskog rata, osvajanja i etničkog čišćenja s kojim se hrvatski narod morao suočiti u nedavnoj prošlosti. Umjesto ponavljanja sramotne i maštovite kampanje koja izvire iz kroatofobičnih krugova.
Predstavničko vijeće hrvatskih ustanova i zajednica u Francuskoj osuđuje kampanju ocrnjivanja Hrvatske. Kampanju koju sustavno provode krugovi nostalgični za titoističkom Jugoslavijom, dobro ugrađeni u određene sredine u Francuskoj”, zaključili su u priopćenju.
>U utrci za Pulu zasad osam kandidata, među njima i protivnik Hoda za život i Thompsona u Areni
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.