Site icon narod.hr

Geneza slučaja učenika s kojim nitko ne zna što bi: Ping-pong meč prebacivanja odgovornosti

učenika

Prosvjed roditelja iz OŠ Savski Gaj; Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Rješenje u slučaju učenika problematičnog ponašanja se ne nazire. Zbog njega se već ispisao jedan razred škole, a u novoj školi u koju je prebačen traje bojkot. Ravnatelj je dao ostavku. Pitanja je mnogo, a ono glavno je tko je odgovoran i kako će se situacija riješiti. Iz kronologije događaja sigurno je jedno –  nitko ne želi preuzeti odgovornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Već nekoliko mjeseci u fokusu javnosti je priča o učeniku, sada već 4. razreda osnovne škole koji je fizički, psihički i seksualno uznemiravao svoje razredne kolege. Učenik je promijenio tri škole. Prvo je pohađao OŠ Markuševec, no što se tamo događalo malo je poznato.

>Otac iz grupe roditelja djece koja ne dolaze na nastavu iznio detalje za Narod.hr

Situacija je eskalirala u trećem razredu koji je pohađao u OŠ Miroslava Krleže. Učenik je svoje kolege iz razreda intenzivno počeo maltretirati krajem studenog prošle godine.

Zbog jednog učenika ispisao se cijeli razred

Odvjetnica roditelja zlostavljane djece Ana Marija Vegar u ožujku je objasnila što je sve učenik radio drugim učenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kad govorim o fizičkom nasilju, tu govorim o šakama u potiljak, guranju učenika. Odgurnut je i učenik koji je udario glavom o stol i zadobio podljev ispod oka. Psihičko maltretiranje svodi se na najgore moguće uvrede poput ‘lešinarko’, ‘kravo debela’, ‘začepi gubičetinu’, ‘kurvo’… Što se tiče seksualnog zlostavljanja, treba reći da dječak ne razlikuje vršnjake od vršnjakinja, to nasilje se vrši nad svima tako što ih pritisne uz zid i imitira seksualni čin te uzvikuje ‘one minute sex‘, guranje prstiju djevojčicama i dječacima oko genitalija, diranje svog spolovila pa zatim diranje djevojčica po licu… Dječak je mjaukao, lajao, bacao se po podu i nikad nije pokazivao žaljenje za tim što radi”, kazala je.

>Zaposlenici OŠ Savski Gaj oglasili se priopćenjem: ‘Zahtijevamo konkretne korake za rješavanje nastale situacije’

Učenici su se svakodnevno žalili roditeljima, ali unatoč apelu roditelja situacija se nije rješavala. U ožujku ove godine roditelji ostalu djecu nisu poslali u školu dva tjedna. Nakon toga ravnateljica OŠ Miroslava Krleže prijavila ih je Centru za socijalni rad jer nisu slali djecu u školu, a uz sve to dobili su individualni poziv na razgovor u nadležni područni ured. Ravnateljica je roditeljima obećala sigurnost djece. Učenik problematičnog ponašanja izdvojen je iz razreda. Nastavu je pratio online, iz školske knjižnice u pratnji učitelja.

Eskalacija u svibnju

Situacije je ponovno eskalirala u svibnju kada su roditelji učenika problematičnog ponašanja doveli pred razred i zahtijevali da uđe. Učiteljica se tada s ostalom djecom zaključala u učionici zbog čega je intervenirala policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Slučaj učenika problematičnog ponašanja: Ministarstvo zatražilo preispitivanje starog rješenja

Zbog dječaka ispisao se cijeli razred. A tek kada se to dogodilo, na sastanku Gradskog ureda, Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO), ravnateljice i roditelja učenika odlučeno je da se zatraži njegov premještaj u drugu školu.

Tako je loptica prebačena na OŠ Savski Gaj.

Prebacivanje učenika u novu školu – treću po redu

Brzo se pokazalo da prebacivanje u drugu školu nije rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Učenik je dva dana dolazio nastavi kada su počeli ponovno isti problemi.

Roditelji drugih učenika tvrde da im nije rečeno tko je novi dječak te da su to saznali iz medija.

Bojkot i ostavka ravnatelja

Učenici i roditelji počeli su bojkotirati nastavu zbog učenika problematičnog ponašanja. Nakon sastanka predstavnika roditelja i Ministarstva obrazovanja kod pravobraniteljice za djecu, učenici su se vratili na nastavu. No samo nakratko jer je ponovno počeo bojkot.

Roditelji tvrde da su dobili jamstva koja su izigrana te ne žele svoju djecu slati u školi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Roditelji prosvjedovali nakon što se problematični dječak pojavio u školi: ‘Netko je problem trebao detektirati puno prije škole’

Ravnatelj škole dao je neopozivu ostavku.

Odgovornost za situaciju čini se ne želi preuzeti nitko.

Otvorenih pitanja je i više nego puno.

Roditelji iz bivše škole učenika s problematičnim ponašanjem tvrde da su još od studenog prošle godine upozoravali ravnateljicu i stručnu službu na nasilje, ali da ih se sustavno ignoriralo.

Potom su prijave počeli slati nadležnim ministarstvima i Gradskom uredu za obrazovanje, socijalnoj skrbi. Roditelji kažu da su u veljači ove godine i dopis o problemu pismeno poslali na 26 različitih adresa te da su od tada sve institucije upoznate s problemom. Smatraju kako su zakazali i ravnateljica i škola koji ih nisu obavijestili o problemima koji se događaju, niti su reagirali na njihove apele.

Prebacivanje loptice

Drugi pak glavne krivce vide u roditeljima dječaka. On je promijenio, prema informacijama, dva vrtića i tri škole. Mnogi se pitaju je li učenik prošao sve potrebne procjene i zašto roditelji ne priznaju da postoji problem?

Ravnatelj koji je u OŠ Savski Gaj tvrdi kako on nije imao sve potrebne podatke o djetetu, njegove dijagnoze i potrebe pedagoške mjere te nije mogao adekvatno reagirati zbog čega je na kraju dao ostavku.

Lopticu međusobno prebacuju i Ministarstvo obrazovanja i Gradski ured za obrazovanje, sport i mlade. Ministarstvo je od Gradskoga ureda zatražilo da preispita staro rješenje o primjerenom obliku školovanja za učenika problematičnog ponašanja. Naime, po starom rješenju određeno je da učenik pohađa redoviti program uz individualizirane postupke u redovitom razrednom odjelu. IZ MZOM-a objasnili da tu odluku donosi Gradski ured te da oni nisu od Grada tražili da se učenika premjesti u drugu školu.

>Situacija s učenikom potpuno izmaknula kontroli: Fuchs moli ravnatelja da razmisli o ostavci

Iz Gradskog pak su priopćili da su preduvjeti za donošenje rješenja opservacija stručne službe škole te zdravstvena i druga dokumentacija koju mogu dostaviti jedino roditelji.

“Ministarstvo je napisalo da Gradski ured pokrene postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, ali neće to Gradski ured pokrenuti jer bi time kršio propis Ministarstva, već to može pokrenuti škola, tj. stručno povjerenstvo škole koje čine liječnici školske medicine, stručni suradnici u školi, pedagog, psiholog itd. Oni trebaju pokrenuti taj postupak”, kazao je pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Luka Juroš. “Ako želimo pomoći djeci, moramo pomoći školi. Škola je do sada učinila sve što je bilo dogovoreno”, naglasio je.

Novi sastanak – novo ništa

Jučer se oglasio i premijer Andrej Plenković. Rekao je da ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs i Grad Zagreb imaju zadaću sa svojim službama pronaći rješenje ovog problema.

“Imamo situaciju u kojoj državna tijela, sukladno zakonskoj nadležnosti i proceduri, trebaju poduzeti radnje koje će pomoći prije svega djetetu o kojemu je riječ te zaštititi ostale, tako da on završi svoje obrazovanje, a oni idu normalno u školu”, rekao je Plenković novinarima nakon sjednice Vlade.

U četvrtak navečer održan je još jedan sastanak na kojem su sudjelovali predstavnici Ministarstva, predstavnici Grada i roditelji djece koja idu u razred. Dogovora i dalje nema, a djeca ni danas nisu u školskim klupama. Roditelji žele jamstvo sigurnosti u školi za svoju djecu, ali poručuju da to nisu dobili.

Kako bismo dobili dublji uvid i odgovore Narod.hr poslao je pitanja nadležnim institucijama Ministarstvu, Agenciji za odgoj i obrazovanje, Gradu Zagrebu i Centru za socijalnu skrb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version