“Glas Koncila”: Izostao zaokret prema iseljenicima

Katolički tjednik “Glas Koncila” u komentaru novog broja piše da je posjet predsjednika hrvatske Vlade Australiji i Novom Zelandu mogao biti povijesno važan hitno potrebni strateški zaokret nositelja hrvatskih državnih vlasti u odnosu prema hrvatskim iseljenicima, no politička i ideološka skučenost i ograničenost nisu to dopustile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U komentaru “Izostao zaokret prema iseljenicima” glavni urednik Ivan Miklenić ocjenjuje riječi predsjednika Vlade u Hurstvilleu “osjećamo snažnu povezanost” s hrvatskom zajednicom u Australiji više nego demagoške.

“Tužno je, i za državnika koji drži do sebe apsolutno nedopustivo, da predsjednik hrvatske Vlade nije našao načina da pohodi svoje sunarodnjake tamo gdje se oni stvarno okupljaju, a to su hrvatski klubovi i hrvatski katolički centri”, upozorava komentator, dodajući da u pripremi za taj pohod nitko nije kontaktirao hrvatske katoličke centre.

Po Miklenićevim riječima sve to može značiti samo jedno – da sadašnja vladajuća garnitura nije spremna mijenjati svoj odnos na bolje prema hrvatskim iseljenicima, a to znači da nije spremna mijenjati svoj odnos prema općemu dobru ili prema temeljnom nacionalnom interesu cjelokupnoga hrvatskoga naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Više od 40 godina za jugoslavenskog komunističkog režima hrvatski iseljenici bili su službeno i stvarno tretirani isključivo kao neprijatelji i taj stav živi i danas u onima u Hrvatskoj koji su promijenili samo ‘dlaku, a ne i ćud'”, smatra komentator, podsjećajući da su devedesetih godina na temelju ideje o nacionalnom pomirenju i o stvaranju neovisne hrvatske države hrvatske vlasti na čelu s prvim hrvatskim predsjednikom normalizirale odnose prema hrvatskom iseljeništvu i ono je odgovorilo iznimno važnom potporom bez koje se Hrvatska vjerojatno i ne bi obranila od velikosrpske agresije.

Miklenić predbacuje sadašnjem predsjedniku Vlade da se dok je bio u opoziciji, glasno zauzimao da hrvatski iseljenici uopće ne budu zastupljeni u Hrvatskom saboru.

“To njegovo zauzimanje nije bilo slučajno jer je bilo dobro poznato da hrvatski iseljenici, kojima je posebno na srcu domovina Hrvatska, većinski ne mogu dati glas ni njegovoj stranci ni njegovoj opciji, a zapravo je jasno očitovalo da mu je kao političaru važnija njegova politička interesna skupina negoli opće dobro hrvatskoga naroda”, piše u komentaru, dodajući: “Umjesto da svoju političku stranku profilira da stvarno bude u službi općega dobra čitavoga hrvatskoga naroda u zemlji i u iseljeništvu i tako poželjna i glasačima u hrvatskom iseljeništvu – zauzimao se dakle da se vrati neprijateljski državni odnos prema hrvatskim iseljenicima i da se onemogući njihova zastupljenost u najvažnijem tijelu hrvatske državne vlasti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Miklenić smatra pohvalnim što je predsjednik Vlade potpisao ugovor sa Sveučilištem Macquarie po kojem će Vlada od 2014. do 2018. godine Hrvatske studije financirati sa 150 tisuća australskih dolara godišnje.

“No taj službeni pohod zemlji koja je prva od zemalja izvan Europe priznala samostalnu i neovisnu Republiku Hrvatsku i tamošnjoj hrvatskoj zajednici, morao je ponuditi više – morao je ponuditi normalizaciju odnosa prema hrvatskom iseljeništvu i morao je očitovati neospornu otvorenost za olakšavanje hrvatskim iseljenicima da osobito sada, u doba višestruke krize, pomognu svojoj domovini”, piše u komentaru “Glas Koncila”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.