Ponedjeljak, 24 ožujka, 2025
18 C
Zagreb
Pratite nas:
PORUKA IZ EGIPTA

Plenković: Američke inicijative za Ukrajinu su brze, ali nedovoljno elaborirane

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u utorak u Kairu da su američke mirovne inicijative za Ukrajinu “relativno brze, ali nedovoljno elaborirane” i ponovio stav da u mirovnim pregovorima trebaju sudjelovati Kijev i Europska unija nakon što su Sjedinjene Države i Rusija održale svoj prvi sastanak u Rijadu.

– Mislim da trebamo još malo pričekati oko svih inicijativa Sjedinjenih Američkih Država da budu sadržajnije, elaboriranije, rekao je Plenković novinarima u Kairu.

>Trump: Američki i ruski dužnosnici sastat će se u Münchenu; pozvana i Ukrajina

Sjedinjene Države i Rusija u utorak su objavile da su dogovorile nastavak napora prema dovršetku rata u Ukrajini, nakon sastanka u saudijskoj prijestolnici na kojem nisu bili i predstavnici Ukrajine.

>Zelenski: Ne priznajemo rusko-američki sporazum bez Ukrajine

Plenković: Trump sebe doživljava kao mirotvorca

Plenković je ponovio da republikanski američki predsjednik Donald Trump ruske agresije na Ukrajinu, prvu na Krim 2014. pa aktualnu koja traje od veljače 2022., doživljava kao one koje su se dogodile za vrijeme administracija demokratskih predsjednika Baracka Obame i Joea Bidena.

– On sebe doživljava kao predsjednika u miru ili mirotvorca i zato sam siguran da ove inicijative, koje su relativno brze, ali možda ne dovoljno elaborirane u smislu strukturiranog mirovnog plana, idu za tim da on bude taj koji je osigurao da se dođe do svojevrsnog primirja, do prestanka ubijanja ljudi i to je iz njegovog kuta u ovom trenutku najvažnije, rekao je Plenković.

Naglašava da u pregovorima o Ukrajini trebaju sudjelovati Kijev i Europska unija.

– Naša pozicija je jasna. Svi se zalažemo da prestane ubijanje ljudi. Ali ako nakon tog prvog koraka, primirja, ne dođe ozbiljan mirovni plan koji bi poštovao Ukrajinu, njezinu suverenost i teritorijalnu cjelovitost i omogućio joj da u perspektivi ima nešto konkretnije i bolje nego što su bili Minsk 1 i Minsk 2, a u praksi bude više nalikovalo na našu mirnu reintegraciju, onda bi to bio dobar plan koji bi omogućio pravedan mir Ukrajini i to za stolom s Ukrajinom i Europskom unijom, rekao je Plenković prenosi HRT.

Premijer smatra da je nužan “cjeloviti i strukturirani plan” kako se ne bi poslala poruka “onima kojima imaju teritorijalne pretenzije na susjeda da mogu proći bez ikakvih posljedica”.

>Održan sastanak SAD-a i Rusije: Rubio rekao da budući sporazum mora označiti kraj rata

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci