Saborski zastupnik stranke GLAS Goran Beus Richembergh u ponedjeljak je objavom na Facebooku poručio da se ta stranka zalaže za “reviziju tzv. Vatikanskih ugovora”.
Richembergova objava uslijedila je nakon što je glavni urednik Glasa koncila, Ivan Miklenić, u svom redovitom komentaru tog tjednika, donio tekst kojega u cijelosti možete pročitati i na našem portalu: Ivan Miklenić: Sekularisti i vjerske slobode
U objavi na facebook-u Richembergh poručuje:
“Pokušaj osporavanja sekularnosti države iz crkvenoga vrha nije ništa drugo nego nastojanje da se nakaradnim tumačenjem Ustava opravda raširena praksa kršenja te ustavne vrednote. Ta se praksa razmahala zahvaljujući postojanju tzv. Vatikanskih ugovora, svojevrsnoga konkordata kakav ne postoji u ni jednoj drugoj europskoj državi kojim je Katoličkoj crkvi zajamčen ne samo privilegiran položaj u odnosu na druge vjerske zajednice nego i društvena pozicija koja Crkvu pretvara u politički faktor. Zato se GLAS zalaže za reviziju tzv. Vatikanskih ugovora, odnosno za njihovo usklađenje s odredbama Ustava RH i praksom ostalih zemalja članica EU”.
Pet činjenica o ‘Vatikanskim ugovorima’!
Miklenićev komentar u “Glasu koncila” uslijedio je nakon što je bivši predsjednik Republike Ivo Josipović u javnosti izrazio nezadovoljstvo načinom na koji je Hrvatska radio televizija popratila blagdan Velike Gospe, kazavši da bi javna televizija trebala “slijediti sekularni karakter države”.
Što su “Vatikanski ugovori”?
Ugovori između Svete Stolice i Republike Hrvatske stvaraju politički i pravni okvir za djelovanje Katoličke crkve u našoj zemlji: na taj način ona može izvršavati svoje poslanje u Republici Hrvatskoj poštujući njezine vjerske, kulturne i povijesne posebnosti. Predstavljaju međunarodne ugovore sklopljene između dva subjekta međunarodnog prava, Republike Hrvatske i Svete Stolice, navodi u svom radu “Ugovori Svete stolice i Republike Hrvatske” Tatjana Lušić, dipl. oec.
Upravo je Vatikan zagovarao priznanje Republike Hrvatske na međunarodnoj sceni, te je među prvima i priznao 13. siječnja 1992. godine.
Ugovori također predstavljaju načelo odijeljenosti Crkve i države prema kojem su svaka u svom poretku neovisne i samostalne, a s druge se strane pak promiče zdrava suradnja i crkve i države. Time se postavljaju čvrsti temelji zajedničkog djelovanja za opće dobro.