Povodom provjere potpisa prikupljenih za refrendum od GI Narod odlučuje, razgovarali smo sa saborskim zastupnikom i političkim tajnikom Mosta, Nikolom Grmojom.
U razgovoru za Narod.hr Grmoja se osvrnuo na dodjelu provjere potpisa tvrtki APIS IT, onemogućavanje promatrača građanske inicijative i udruga civilnog društva, ali i na tvrdnje ministra Kuščevića kako uvođenje elektroničkog glasovanja u ovom trenutku nije moguće u Hrvatskoj.
“Kuščević je prvo prozivao inicijativu da kao kasne s predajom potpisa, iako znamo da su to volonteri koji su morali prikupiti i prebrojati potpise iz cijele Hrvatske, a s druge strane Kuščeviću je treblo više od 80 dana da bi uopće počeo s provjerom potpisa što je na kraju predao APIS-u”, komentirao je Grmoja te istaknuo kako neki ustavopravni stručnjaci smatraju da dodjela provjere potpisa ovoj tvrtki nije u skladu s Ustavom.
Grmoja, naime, smatra da se po pitanju provjere potpisa za referendum radi o namjernom odugovlačenju od strane vladajućih.
“I kod kandidatura se potpisi provjeravaju puno brže, očito je da se ovdje radi o muljanju i odugovlačenju. Vladajući ne žele promjenu izbornog sustava, a moguće je i da planiraju prijevremene izbore i to žele napraviti prije nego što se raspiše referendum”, ističe.
Također, kaže, promatrači građanske inicijative morali su biti odobreni, ukoliko se provjera potpisa htjela izvršiti transparentno.
“Neovisno o tome što tko misli o referendumu, ministar Kuščević je trebao odobriti promatrače, a što misli i GONG koji ne podržava referendum. Tako bismo imali mogućnost kontrole, a sada ne znamo što se događa s potpisima. APIS može reći što god želi, znamo tko je na vlasti i pod čijim je utjecajem APIS. Ovako postoji velika mogućnost manipulacije i rušenja tog referenduma”, kaže saborski zastupnik i politički tajnik Mosta.
Grmoja se na koncu osvrnuo i na uvođenje elektroničkog glasovanja što je jedan od ciljeva GI Narod odlučuje, ali i zahtjev Mosta. Podsjetimo, ministar Kuščević tvrdi da uvođenje elektroničkog glasovanja u ovom trenutku nije moguće, a svoje tvrdnje je potkrijepio tezom da je to doznao iz razgovora s teleoperaterima.
Međutim, teleoperateri su ga demantirali, službeno priopćivši da s njima nije razgovaralo niti Ministarstvo uprave, niti Vlada Republike Hrvatske.
“Kuščević je demantiran ne samo od teleoperatera, nego i od strane Hakoma. Elektroničko glasovanje je moguće u ovom trenutku, a imamo i preporuke Europskog parlamenta. Neke zemlje su to već uvele”, tvrdi Grmoja pri čemu dodaje kako je očito da vladajućoj većini ne odgovara veća izlaznost na izborima.