Hrvatska ima 400 do 500 strukturnih problema koje je teško i nabrojiti

Gostujući u emisiji Hrvatskog radija Poslovni tjedan prof. dr. sc. Marijana Ivanov s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, govoreći o preporukama Europske unije za smanjenje deficita, izjavila je kako Hrvatska ima 400 do 500 strukturnih problema koje je teško i nabrojiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tu je i čitav niz nepovoljnih pokazatelja – od loše struktura vanjskih ulaganja do visoke stope nezaposlenosti”, dodala je. Prema njenom mišljenju, uvođenje poreza na nekretnine izazvao bi dodatan šok lošoj gospodarskoj situaciji. Prostora nema ni za povećanje PDV-a, a jedan od velikih problema je i to što veliki dio poreznog opterećenja pada na poslodavce.

Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca smatra da je Hrvatska izbjegla stroži nadzor nad deficitom prvenstveno zbog toga jer smo u izbornoj godini.

Preporuke su dosta blage, EU nam je dala da odigramo još jedno poluvrijeme, čeka se nova vlada i od nje će se tražiti da pokrene sve ove reforme o kojima se govori”, ustvrdio je Majetić. Dodao je da ako to ne odradi buduća vlada, netko drugi će morati preuzeti kormilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On kaže kako se situacija zasad čini podnošljivom, no to je sve krhko. Vrlo smo izloženi i možemo pasti pojavom samo jednog ozbiljnijeg problema (kao što je porast kamata na europskom tržištu). Koliko godina već pričamo, implementirano, planiramo … a učinili nismo ništa.

Prema njegovom mišljenju, jedan od ključnih problema je to što smo stvorili veoma nesigurno područje za ulagače.

Pokazali smo se kao zemlja u kojoj jedno ulaganje od nekoliko stotina milijuna eura u, primjerice, naftnu platformu,  može pasti na naknadno organiziranom referendumu. To je nedopustivo”, istaknuo je Majetić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata smatra da su preporuke Europske unije puno ozbiljnije nego što se to može iščitati iz preporuka. “Trebalo bi više pozornosti dati onome što piše u uvodu”, naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.