Ponedjeljak, 12 svibnja, 2025
14.9 C
Zagreb
Pratite nas:
PARTIZANSKI ZLOČINI

Doznajemo koliko je masovnih grobnica pronađeno i koliko je tijela ekshumirano

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska ovog svibnja obilježava 80. godišnjicu jednog od najtragičnijih poglavlja svoje povijesti. Krvavi trag Titovih partizana, čije zločine mnogi i dan danas negiraju ili umanjuju, viri iz silnih masovnih grobnica po Sloveniji i Hrvatskoj, posebice u Zagrebu i okolici. Od Ministarstva hrvatskih branitelja doznali smo koje su lokacije do sada obrađene te koliko je tijela ekshumirano.

Dok navedeno Ministarstvo provodi iznimno zahtjevnu ekshumaciju pobijenih Vukovaraca i vukovarskih branitelja s odlagališta otpada Petrovačka dola u Vukovaru, kosti onih koje su pobili zločinci s istom crvenom petokrakom 1945. i dalje čekaju.

Ipak, posljednjih se godina istraživanje masovnih grobnica pomaknulo s mjesta.

Broj pobijenih u partizanskoj odmazdi, bačenih u jame, okna i rovove ni dan danas nije točno poznat. Procjene su od nekoliko desetaka do par stotina tisuća ubijenih civila, ustaša i pripadnika regularne domobranske vojske NDH. Stratišta su po cijeloj Hrvatskoj.

>Donosimo popis više od 100 stratišta koja su iza sebe ostavili partizani oslobađajući’ Zagreb

Ministarstvo hrvatskih branitelja je, kako doznajemo, provelo 630 terenskih izvida te detaljno istraživanje 123 lokacije, što je omogućilo ekshumaciju posmrtnih ostataka 2567 žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.

Iz Ministarstva kažu da ovi podaci ”svjedoče o snažnoj posvećenosti Ministarstva u osiguravanju trajnog mira žrtvama”.

Zagreb

”Posebna pažnja posvećena je području Grada Zagreba, gdje su objedinjena saznanja za 62 novoprijavljene lokacije masovnih i pojedinačnih grobnica, smještenih u različitim konfiguracijama terena – od šumskih područja i kraških jama do poljoprivrednih, ruralnih i urbanih zona. Kroz 42 terenska izvida te 15 probnih iskapanja i ekshumacija, pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci 434 žrtve”, otkrivaju nam.

Većina posmrtnih ostataka nađena je na više lokacija u zagrebačkim Gračanima gdje su ekshumirane 294 osobe. Na Tuškancu je ekshumirano 102 tijela, a na lokaciji Učiteljske akademije u Savskoj 77 – 25 osoba.

Posmrtni ostaci devet osoba nađeni su u šumi Jelenovac, uz potok Kustošak nađene su kosti četiri osobe.

”Iako probna iskapanja na lokacijama Tuškanac, Kod Marije Bjelčenice, Matkov brijeg, Ulica Vida Ročića – ispod Brijega Meducin i Markuševac nisu rezultirala pronalaskom posmrtnih ostataka, predstavljaju važan dio sustavnog procesa istraživanja”, napominju nam u Ministarstvu hrvatskih branitelja.

Možda će vas zanimati

Kako su partizani 'oslobađali' zagrebačke bolnice? Smaknuto je gotovo pet tisuća ranjenika

Partizani su po završetku Drugog svjetskog rata poubijali tisuće onih koje su smatrali „neprijateljima“.

Zagrebačka županija

Na području Zagrebačke županije poznato je 69 lokacija masovnih i pojedinačnih grobnica.

Provedeno je 36 terenskih izvida te četiri probna iskapanja i ekshumacije, pri čemu su ekshumirani posmrtni ostaci čak 947 žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.

”Uz izniman trud i predan angažman Ministarstva hrvatskih branitelja, iz jame Jazovka ekshumirano je 814 osoba, a na lokaciji Prudnice-Brdovec 133 osobe. Unatoč tome što probnim iskapanjima kod mjesta Podvornica u općini Kravarsko i Šiljakovačka Dubrava u Velikoj Gorici nisu pronađeni posmrtni ostaci, ona također predstavljaju važan korak u cjelovitijem razumijevanju rasprostranjenosti grobnica”, kažu nam.

Nestali iz Domovinskog rata su prioritet

”Ističemo kako, uvažavajući zakonske odredbe, Ministarstvo hrvatskih branitelja pristupa ovom osjetljivom pitanju s dužnom pažnjom. Zbog kompleksnosti utvrđivanja točnog vremena stradanja na mnogim lokacijama, često se može odrediti samo okvirno razdoblje. Unatoč tim izazovima, predanim radom i sustavnim pristupom, Ministarstvo ulaže maksimalne napore kako bi se rasvijetlila sudbina svake žrtve.

S obzirom na obimnost posla i činjenicu da evidencije Ministarstva bilježe više od 1400 lokacija u različitim stupnjevima istraživanja diljem Hrvatske, temeljita obrada svake pojedine lokacije zahtjeva vrijeme i posvećenost”, napominju i dodaju da je traganje za osobama nestalim u Domovinskom ratu i dalje najviši prioritet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci