HUBOL : Smjenski rad je eksperiment osuđen na neuspjeh

Uvođenje smjenskog rada za liječnike u bolnicama neprovediv je eksperiment Ministarstva zdravlja nad korisnicima zdravstvene zaštite u momentu kada je izdano 400 potvrda za odlazak liječnika na rad u inozemstvo, upozorili su na konferenciji za novinare predstavnici Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL), a Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHom) istovremeno poručuje kako ustroj posebnih dežurstava u primarnoj zdravstvenoj zaštiti nema podršku obiteljskih liječnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smjenski rad postupno je uveden u većinu bolnica u Hrvatskoj. Smisao uvođenja smjenskog rada jest smanjivanje broja prekovremenih sati za liječnike u dežurstvima te posljedična ušteda na primanjima liječnika. Nakon vrlo kratkog vremena ispostavilo se da na taj način dolazi do manje dostupnosti zdravstvenih usluga zbog manjka liječnika, a time i do povećanja listi čekanja, rekao je tajnik HUBOL-a Krešimir Luetić

U KBC-u Rijeka , kako je istaknuto, liste čekanja počele su se produžavati, 1.siječnja 2014., kada je uveden smjenski rad. Prepolovljen je broj bronhoskopija, endoskopskih i nekih terapijskih procedura.

Broj ugrađenih “pace-makera” smanjen je upola, a prema priznanju sanacijskog upravitelja, nedostaje barem 25 posto liječnika. U jedinici intenzivnog liječenja od 21 dana tijekom smjenskog rada, 12 dana nije bilo odgovarajućeg nadzora liječnika specijaliste educiranog za taj posao. Na kirurgiji smjenski rad uzrokovao je manjak specijalista u redovno radno vrijeme i to za 20 posto, a taj manjak onemogućuje planiranje i odrađivanje dosadašnjeg broja operacijskih zahvata i fakturiranje usluga. Već sada za običnu operaciju žuči mora se čekati do 2016. godine, rekao je dr. Krešimir Luetić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U KBC-u Sestara Milosrdnica u prva tri tjedna obavljeno je čak 47 posto manje operacija nego u istom periodu prošle godine. Svakodnevno rade samo dvije do tri operacijske sale od ukupno njih pet, upozoravaju iz HUBOL-a.

Više od dvije godine Ministarstvo zdravlja provodi pogrešnu zdravstvenu politiku s nizom loših mjera, kojima je cilj stvaranje ušteda , najčešće tamo gdje to nije moguće. Provedena je neuspješna sanacija zdravstvenog sustava. Unatoč potrošenih pet milijardi kuna vrlo brzo dolazi do stvaranja novih dugova i gubitaka u iznosu od tri milijarde kuna, kaže predsjednik HUBOL-a dr. Trpimir Goluža

Bolnički i obiteljski liječnici ukazali su na značajne probleme u finkcioniranju zdravstva od dugotrajnih bolovanja zbog čekanja na pretrage, posebnih dežurstava liječnika obiteljske medicine, neadekvatnog sustava koncesija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti do neuspjele sanacije sustava koji gomila nove gubitke, te sve većeg interesa liječnika za odlazak na rad u inozemstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Goluža naglasio je kako se odlaskom samo 35 specijalista šteta počinjena hrvatskom zdravstvu procjenjuje na više od 100 milijuna kuna. Najviše odlaze internisti, anesteziolozi, kirurzi i radiolozi, najčešće u Veliku Britaniju, Njemačku, Švedsku i Norvešku.

Za kvalitetniji rad u obiteljskoj medicini nužno je, ističu iz KoHom-a, uvesti manje standardne timove, otvoriti nove ordinacije te omogućiti adekvatno informiranje i preraspodjelu viška pacijenata. Upozoravaju i da su liječnici obiteljske medicine preopterećeni brojem pacijenata i administracijom, stoga predlažu što hitnije ukidanje sustava koncesija i vraćanje ugovorne privatne prakse.

Rad u ordinacijama obiteljske medicine sve više sliči radu u rudniku. HZZO unatoč opetovanim zahtjevima struke u zadnjih nekoliko godina i dalje ne odobrava smanjenje veličine standardnog tima s 1700 na 1500 pacijenata, uz proširenje mreže ordinacija, rekla je predsjednica KoHoma dr.Ines Balint.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.