Isusovačka služba za izbjeglice u petak je negativno ocijenila prijedlog reforme Zajedničkog europskog azilnog sustava Europske komisije (EK), ustvrdivši da se neregularne migracije učinkovito i humano mogu spriječiti jedino otvaranjem sigurnih i zakonitih puteva do zaštite svima kojima je ona potrebna.
Isusovci smatraju da je rješenje izdavanje humanitarnih viza za izbjeglice, pojednostavljivanje postupka spajanja obitelji, te uvođenje privatnog sponzorstva putem kojeg bi državljani zemalja domaćina mogli primati izbjeglice i tako im osigurati podmirenje životnih troškova za određeno razdoblje.
EK je 13. srpnja predstavila prijedlog reforme Zajedničkog europskog azilnog sustava radi harmonizacije propisa i praksi članica EU o tom izuzetno važnom pitanju sa ciljem ostvarivanje učinkovite, pravedne i humane azilne politike, navodi Isusovačka služba za izbjeglice u priopćenju.
Postojeće direktive EU-a predlaže se zamijeniti obvezujućim uredbama koje imaju izravnu primjenu u svim državama članicama. Istovremeno, EK predlaže novi plan preseljenja izbjeglica iz trećih zemalja, ali ne po principu obveznih kvota, već na temelju odluke svake države članice o broju izbjeglica koje želi primiti.
Plan će propisivati kriterije po kojima će se birati zemlje iz kojih će se izbjeglice preseljavati, a država članica bi za svakog preseljenog tražitelja azila od EU-a trebala dobiti 10.000 eura, za što bi se sredstva osigurala u posebnom fondu. Unutar plana predlaže se donošenje zajedničke liste sigurnih zemalja, u koje bi onda europske države lako i brzo mogle vraćati izbjeglice.
Nažalost, prevladava dojam da cilj tih prijedloga nije poboljšanje i veća zaštita izbjeglica, odnosno ostvarivanje “učinkovite, pravedne i humane azilne politike”, već suzbijanje neregularnih ulazaka na teritorij EU-a, kaže se u priopćenju.
Iskustvo je pokazalo da izrazito represivne mjere ne sprječavaju neregularne migracije, već samo produbljuju patnju ionako traumatiziranih osoba i prisiljavaju ih da traže još opasnije i teže puteve do zaštite, upozorava Isusovačka služba za izbjeglice.
Izvor: narod.hr