Site icon narod.hr

Ivica Šola: Plenković u raljama hrvatskog pokreta ‘nesvrstanih’

Foto: laudato.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Službeni posjet premijera Plenkovića Ukrajini izazvao je rusku diplomatsku reakciju kao i negodovanja kod kuće. Ta negodovanja imaju dva lica. S jednim se možemo složiti. Naime, to se tako ne radi, ne treba jedna “velesila” poput RH povlačiti vraga za rep, to što je napravio Plenković, to nisu radili Rusima u vrijeme hladnog rata ni puno jači igrači. A ovo je hladni rat.

Ovdje pak brine nešto drugo. U RH prigovori Plenkovićevu potezu uglavnom se svode na negodovanje korupcijsko-ideološke filoruske struje koja je iznimno jaka, a kroz tzv. ”karizmu” Vladimira Putina povlači se, što je najbolje vidljivo na društvenim mrežama, i negodovanje tzv. hrvatske desnice koja sebi nerijetko prišiva i ekskluzivno pravo na domoljublje. Fasciniranost Putinom prosječnog i vrlo prosječno informiranog Hrvata ne razotkriva ništa drugo nego snažno mentalitetno komunističko nasljeđe idolopoklonstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković u Ukrajini nije rekao ništa senzacionalno, ali je to kazao jasno. Za kraj rata u Ukrajini ponudio je hrvatsko iskustvo mirne reintegracije, što je posve legitimna pozicija s obzirom na to da su ukrajinski “martićevci i hadžićevci”, tj. proruski pobunjenici, proglasili dvije ukrajinske ”SAO Krajine”, Dombas i Lugansk. Promjenu ukrajinskog Ustava i dodjeljivanje autonomije tima dvjema samoproglašenim republikama predviđao je propali sporazum iz Minska kojeg su pod patronatom EU-a potpisali predsjednici Putin i Porošenko. Jasno je da Ukrajina nakon aneksije Krima neće pristati na svoj plan Z4. Uostalom, na iskustvu jedinog rata u srcu Europe u smiraju 20. stoljeća, onog obrambenog u Hrvatskoj, to i takvo iskustvo pokazalo se lošim i de facto neprovedivim rješenjem. Ukrajina je tada već bila članica UN-a i prva podržala prijam naše zemlje u tu svjetsku organizaciju. Sam Plenković bio je šef vanjskopolitičkog odbora Europskog parlamenta za Ukrajinu i situacija, ali i značaj i razmjer tog sukoba, vrlo dobro su mu poznati. U tom smislu, nisu u pravu svi koji tvrde da Plenković nije smio spominjati Krim. Zašto? On je zastupao poziciju vanjske politike Zapada za koju se Hrvatska odredila svojim članstvom u NATO savezu i EU-u. A ta pozicija je da je Krim protupravno anektiran.

Također, ono što je vrlo važno jest kontekst u kojem dolazi Plenkovićeva izjava u Ukrajini. Još 2014. Putin je nakon Krima zaprijetio i aneksijom baltičkih država koju bi ostvario invazijom. Izabrani američki predsjednik Trump tijekom kampanje izjavljivao je da se ne bi protivio Putinovoj invaziji na baltičke države, niti SAD priključio njihovoj obrani u sklopu NATO-ove intervencije ako te zemlje ne plate dva posto od svog BDP-a za obranu. Biznismen Trump pomalo počinje shvaćati da je NATO jedna od glavnih platformi američke vanjske politike i iz dana u dan korigira svoje stavove, ali tenzije na Baltiku nisu smirene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira na to što Trump pohađa ubrzani tečaj osnova politike SAD-a te u sklopu toga i razliku između američkog i ruskog suverenizma, predsjednica Litve na nedavnom je samitu šefova država i vlada zemalja članica EU-a jasno naglasila da ta i takva situacija može dovesti do ruba rata. Zanimljivo je i to da je EU vijeće predstavljajući polazišne točke za zasjedanje naglasilo kako Rusija svoje ciljeve ostvaruje cyber kriminalom, propagandom i korupcijom, osobito na Balkanu. Tako da Plenkovićevu izjavu u Kijevu možemo čak razumjeti i kao poruku dijelu naših političara, pripadnicima sigurnosnog sustava, pravosuđa, gospodarstvenika i medija, koji su korumpirani ruskim novcem. Ruski nelegalni novac, za čije transfere se debelo koriste i stare jugoslavenske veze preko političara, starih HDZ-ovaca i još starijih komunista, u Hrvatskoj je poput stihova hita Beatlesa ”here, there and everywhere” (ovdje, ondje i svuda).

Plenkovićevu izjavu svakako treba gledati i u kontekstu silovitog rusko-turskog ”savezničkog” udara na Zapad za koji je BiH idealan poligon za vježbe u srcu Europe. Stoga reakcija Kremlja prema kojoj je RH protjerala ”mitsku brojku” od 250.000 Srba nakon operacija Bljesak i Oluja zvuči prejeftino, ali opasno.

Cijeli tekst pročitajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version