Na području Kosinja u Općini Perušić proglašeno je u nedjelju, 18. ožujka izvanredno stanje obrane od poplava.
Tu je odluku donio ličko-senjski župan Darko Milinović u svojstvu zapovjednika županisjkog Stožera Civilne zaštite i stavio stožere Županije i Općine Perušić u stupanj visoke pripravnosti. To znači, kako piše u Odluci, da operativne snage sustava Civilne zaštite trebaju poduzeti “sve operativne i logističke mjere za smanjenje rizika, zaštitu i spašavanje ugroženog stanovništva i imovine i uklanjanje posljedica u skladu s planovima zaštite i spašavanja”.
Izvanredno stanje odnosi se na naselja Donji Kosinj, Gornji Kosinj, Mlakva, Kosinjski Bakovac, Lipovo Polje i Rudinka,
U odlici također stoji da je vodostaj rijeke Like na mjerodavnom vodomjeru Selište u nedjelju bio 494 centimetra s tendencijom porasta. Izvanredno stanje obrane od poplava na tome području proglašava se kad vodostaj Like na premaši 489 centimetara.
U subotu je župan prema svojim ovlastima najavio i proglašavanje stanja elementarne nepogode za taj dio Općine Perušić, a općinski Stožer Civilne zaštite je izvjestio da je trideset kuća u Kosinjskoj dolini poplavljeno, da pet naselja nema struju, te da su čamci jedina veza s ukupno oko 600 stanovnika do čijih kuća su nekoliko dana poplavljene ceste, a od danas i Kosinjski most.
Vojska u obrani od poplava u Jasenovcu, Letovaniću i Karlovcu
Hrvatska vojska i dalje sudjeluje u obrani od poplava na području Jasenovca, Letovanića i Karlovca, priopćeno je u nedjelju iz Ministarstva obrane HR (MORH).
U obrani od poplava u Sisačko-moslavačkoj županiji i Karlovačkoj županiji sudjeluju pripadnici protupoplavnog voda Namjenski organiziranih snaga Oružanih snaga RH.
Na jasenovačkom području u mjestu Trebež, angažirano je 92 pripadnika Hrvatske kopnene vojske (HKoV), na području Letovanića njih 50, a na području Male Švarće kod Karlovca 32 pripadnika HKoV-a.
Pripadnici Hrvatske vojske angažirani su u obrani od poplava sukladno odluci potpredsjednika Vlade i ministra obrane RH Damira Krstičevića i temeljem zahtjeva Državne uprave za zaštitu i spašavanje, navode iz MORH-a.
Zbog obilnih kiša vodostaji rijeka na sisačkom području ponovno u porastu
Iako je visoki vodeni val Kupe i Save već prošao sisačkim područjem, zbog obilnih kiša vodostaji rijeka u nedjelju su ponovno u porastu, doznaje se u sisačkoj ispostavi Hrvatskih voda.
Tako je vodostaj Save kod Jasenovca u protekla dva dana pao za 100 centimetara, no zbog kiše u nedjelju ujutro ponovo se približio granici od 900 centimetara, kada se proglašava izvanredno stanje.
I Una kod Hrvatske Kostajnice opet raste 3 centimetra na sat, pa je vodostaj u nedjelju u 8 sati iznosio 415 centimetara, a na snazi su ponovo izvanredne mjere obrane. Pukotine na kostajničkoj osnovnoj i srednjoj školi, kako su ustanovili statičari, nisu posljedica klizanja tla, pa su učenici pozvani da se u ponedjeljak vrate u škole.
I vodostaj Kupe je u porastu uzvodno od Siska, pa su kod Farkašića i Šišinca na snazi izvanredne mjere obrane od poplava.
Stanje je stalno pod nadzorom u Letovaniću, gdje su pripadnici Hrvatske vojske zečjim nasipima zaštitili najugroženije obiteljske kuće. Međutim, objekte u vikendaškim naseljima kod Letovanića, Starog Broda i Žažine, nije bilo moguće zaštititi, pa su mnogi već pod vodom.
Jasenovac: Izvanredno stanje zbog nabujale Save
Upravo u vrijeme dok se u nedjelju poslijepodne u Jasenovcu održavala izvanredna sjednica Stožera za zaštitu i spašavanje Sisačko-moslavačke županije, vodostaj Save je premašio granicu od 900 centimetara, pa je proglašeno izvanredno stanje, najviši stupanj obrane od poplava.
Vodostaj i nadalje raste, u prosjeku jedan centimetar na sat i u 18 sati je iznosio 904 centimetra, što znači da stanovnici naselja uz Savu neće imati mirnu noć. Sve su službe spremne da u slučaju potrebe evakuiraju stanovnike poplavljenih kuća.
Najkritičnije je u Trebežu, gdje je u pomoći mještanima i vatrogascima u podizanju 2,5 kilometara nasipa angažirano i 150 pripadnika Hrvatske vojske. Mještani vjeruju da vodostaj neće premašiti dosad rekordnih 907 centimetara, kada je cijelo naselje bilo pod vodom.
Kritično je i u naselju Mlaka, koje je okruženo vodom, pa pripadnici HGSS-a i Crvenog križa stanovnicima hranu i druge potrepštine dovoze čamcima.
Kako je za Hinu izjavila načelnica općine Jasenovac Marija Mačković, učenicima iz Mlake je smještaj organiziran u Jasenovcu kako bi mogli redovno pohađati nastavu.
Neizvjesno je međutim hoće li nastavu u ponedjeljak pohađati i učenici kostajničke osnovne i srednje škole. Iako su stručnjaci potvrdili da uočene napukline nisu posljedica klizanja tla ili djelovanja vode, roditelji su skeptični i velik ih broj najavljuje kako bez sigurnog jamstva djecu neće pustiti u školu.
I vodostaj Une u Hrvatskoj Kostajnici je u stalnom porastu i u 18 sati je iznosio 430 centimetara, što znači da su ponovo na snazi izvanredne mjere obrane od poplave.
Tekst se nastavlja ispod oglasa