Hrvoje Hribar, nekadašnji ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra je u svibnju imenovan novim ravnateljem Kulturnog informativnog centra (KIC), javne ustanove Grada Zagreba. Djelatnosti KIC-a su organizacija tribina, osmišljavanje raznih projekata vizualnih umjetnosti, kinoprikazivačka djelatnost, izdavaštvo te produkcija raznolikih kulturno-umjetničkih događanja.
Hribara je formalno za ravnatelja imenovala Tomaševićeva većina u Gradskoj skupštini i to na prijedlog Upravnog vijeća KIC-a. Upravno vijeće KIC-a je međutim promijenilo članove prvo u veljači, a zatim u travnju.
U veljači je s funkcije člana Upravnog vijeća KIC-a razriješen prof. dr. sc. Veljko Đorđević, a postavljena je Miljenka Buljević, profesorica engleskog i češkog jezika.
Buljević je također predsjednica vijeća gradske četvrti Gornji grad – Medveščak iz redova stranke Možemo, te je 18 godina provela na čelu neprofitne organizacije Kulturtreger putem koje vodi književni klub Booksa. Iako je riječ o neprofitnoj udruzi, ona je primjerice 2019. godine imala 1.890.502 kuna prihoda, gotovo 800 tisuća kuna više nego 2018. godine. Godinu dana prije lokalnih izbora, 2020., ova je udruga ima 2.1 milijuna kuna prihoda od čega je 363.955 kuna dobila iz državnog proračuna, 218.900 kuna iz lokalnih proračuna i dodatnih 702.246 kuna iz državnog proračuna za EU projekte.
Neprofitna organizacija i književni klub s milijunskim prihodima
Nadalje, Udruga za promicanje kultura Kulturtreger tvrdi da joj je cilj povećati prisutnost i vidljivost književnosti u širem društvenom kontekstu te ulogu književnosti u razvoju tolerantnog društva, no zanimljivo je pogledati s kime surađuje u ostvarivanju toga cilja.
Tako se u izvješću za 2019. godine spominje kako je Kulturtreger nositeljica projekta “Korak dalje prema uključivoj kulturi” “koji se provodio kroz cijelu 2019. godinu s partnerima SU Operacija grad, Multimedijalni institut, Centar za mirovne studije, Attack, Udruženje za razvoj kulture URK, WHW i KONTEJNER – biro suvremene umjetničke prakse”.
U tom projektu održane su tzv. “fokus grupe” s predstavnicima organizacija civilnih društava i “azilanata”. Održano je i pet radionica, a na jednoj od njih 16 polaznika i polaznica učilo afričke plesove i izrađivanje afričkih maski. U sklopu projekta organizirano je 11 kulturnih programa i javna kampanja, a za projekt je izdvojeno ukupno 799.440,67 kuna.
Buljević pak na stranici svog književnog kluba navodi da se “učlanjivanjem Kulturtregera u lokalne (SU Operacija grad), nacionalne (SU Klubtura) i europske (Eurozine) mreže obrela” “u kojekakvim upravnim odborima udruga i ustanova u kulturi”. Podsjetimo, upravo je SU Operacija grad bio organizator kampanje prosvjeda u Varšavsjkoj po kojoj je Tomašević postao poznat.
Tko je Hrvoje Hribar?
U travnju je Tomašević s funkcije člana Upravnog vijeća KIC-a maknuo Davora Radića, a na njegovo mjesto postavio Gorana Devića, redatelja najpoznatijeg po potpisivanju kontroverznog ideološko-kulturnog projekta “Deklaracije o zajedničkom jeziku”. Riječ je dokumentu nastalom 2016. godine u kojem se tvrdi da se u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori govori isti jezik.
Buljević i Dević su zajedno Lornom Vlašić s dosadašnjom članicom Upravnog vijeća predložili upravo Hrvoja Hribara za ravnatelja KIC-a.
Hrvoje Hribar je nekadašnji ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC-a) koji je podnio ostavku nakon što je Državna revizija otkrila niz nepravilnosti u radu HAVC-a u 2015. godini. Kasnije su optužbe za kriminal odbačene. Jedan od aktera koji je pridonio razotkrivanju nepravilnosti i nezakonitosti u radu HAVC-a bio je tadašnji ministar kulture Zlatko Hasanbegović.
Afera koja je posebno potresla HAVC u vrijeme dok mu je na čelu bio Hrvoje Hribar jest sufinanciranje dokumentarnog filma “15 minuta – Masakr u Dvoru” u kojem se krivnja za za počinjenje zločina masakriranja skupine mentalnih bolesnika u Dvoru na Uni 1995. neutemeljeno pripisuje pripadnicima Hrvatske vojske.
Hribar je bio član Upravnog odbora Europske federacije redatelja i povremeno snima reklame. Tako je snimio promotivni spot o Hrvatskoj, prikazan povjerenicima Europske komisije. Natječaja za izradu spota nije bilo, a Hribar ga je naplatio 1,4 milijun kuna
Hribar je inače član SDP-ovog savjeta za kulturu, a 2001. je s Uršom Raukar, današnjom saborskom zastupnicom Možemo, sjedio u pravnom vijeću “Centra za kulturu i film Augusta Cesarca”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa