“Kao svjedok vremena govorio sam istinu. Sada me napadaju oni koji su pokušali sakriti istinu i što bi možda u jednom trenutku samo koristilo Hrvatsku. Hrvatsku se može braniti samo istinom”, rekao je bivši predsjednik Stjepan Mesić u emisiji Aleksandra Stankovića Nedjeljom u 2.
Na pitanje o čemu je to govorio jer punih transkripata svjedočenja nema u javnosti, Mesić je rekao kako “ni koji su prelazili granicu s BiH kao hrvatski vojnici to nisu činili na temelju odluke Hrvatskog sabora, jer takve odluke nije bilo”.
“Ništa o generalu Slobodanu Praljku nisam govorio, niti svjedočio u Haagu. Jedino što sam o njemu rekao bilo je to da je sudjelovao u jednoj kriminalnoj privatizaciji kada je uništeno veliko poduzeće Chromos”, kazao je Mesić.
“Sve dokumente koje je Haški tribunal tražio sve hrvatske institucije su morale predati i svi su se morali odazvati pozivu za svjedočenje. Dali smo i dokumente u korist obrane Tihomira Blaškića, a ti su dokumenti ranije bili sakrivani”, dodao je.
Marko Ljubić: Stanković je znao da Mesić laže o Karađorđevu, nije ga htio prekinuti
“On je danas u oči Stankoviću i gledateljstvu bezočno lagao i to navodeći laži koje doslovno svaki čovjek lako može uočiti. Pričajući o svojim razgovorima s Jovićem, te s Tuđmanom, o organizaciji sastanka u Karađorđevu, te o razgovorima neposredno nakon sastanka u uredu predsjednika Tuđmana rekao je da je on upozorio Tuđmana da je ” Bosna i Hercegovina međunarodno priznata država”.
Bilo je očito po Stankovićevom izrazu lica i pogledu da Stanković zna da laže, a sjajni redatelj je očito i sam shvaćajući o kakvoj se kompromitirajućoj laži radi, fiksirao kamerom Stankovića dok je Mesić govorio.
Bila je očita i dvojba kod Stankovića da ga prekine i podsjeti na to da je sastanak u Karađorđevu bio vise od godinu dana prije priznanja BH, te da tada nije bila čak ni proglašena neovisnost Republike Hrvatske, ali je kod Stankovića prevladala disciplina i pristranost, pa je odšutio.
A Mesić je tu nebulozu i posve očitu laž naglasio kao svoj kljucni argument.
Da je Stanković bio voditelj kakav bi trebao biti, Mesića bi ne samo na tome, otvoreno ogolio kao bezočnog lažova čak i kod zadnjih slijepaca”, komentirao je za Narod.hr Marko Ljubić.
Kako je Stjepan Mesić doprinio nepravednoj presudi haškog suda?
“Stipe Mali je skrivećki, kao zaštićeni svjedok, išao svjedočiti u Haag (1998.) u postupku Blaškić, čime je postavio temelj optužbi za udruženi hrvatski zločinački pothvat u BiH. A Stipe Veliki se vratio iz Haaga s lažnom pričom kako je bio krunski svjedok u slučaju za Ovčaru protiv bivšeg vukovarskog predsjednika općine Slavka Dokmanovića”, pisala je novinarka i publicistkinja Višnja Starešina o ulozi Stjepana Mesića u davaju podrške tužiteljstvu Haškog suda.
Višnja Starešina: Stipe Veliki i Stipe Mali
“Stipe Mali je kao predsjednik Republike Hrvatske mirno gledao kako Haaški sud kažnjava hrvatske novinare (između ostalih i Josipa Jovića iz Slobodne Dalmacije) jer su se usudili u interesu javnosti objaviti njegovo tajno svjedočenje, a istodobno je u predsjedničkom uredu dilao tužiteljstvu Tuđmanove transkripte i sve što je moglo pomoći konstruiranju priče o hrvatskom zločinačkom pothvatu u BiH”, dodala je u istoj kolumni.
Tihomir Blaškić bio je general HVO-a kojega je Haški sud osudio za zločine nad Bošnjacima počinjene u razdoblju 1992.-1994. Presudom iz 2000. osuđen je na 45 godina zatvora.
Izjava Stjepana Mesića na njegovu suđenju nedostupna je javnosti.
Godine 2000., neki su hrvatski mediji objavili izjave i transkripte ovog svjedočenja, nakon čega dolazi do “Naredbe o trenutačnom prekidu kršenja mjera zaštite svjedoka” Sudskog vijeća Međunarodnog suda za ratne zločine.
“Tjednik “Globus” u broju od studenoga i dnevnik “Slobodna Dalmacija” u svojim izdanjima od 28., 29. i 30. studenoga objavili su izjave ili transkripte svjedočenja zaštićenog svjedoka pred ICTY-em”, pisalo je u Naredbi Haškog suda te upozorio da će u slučaju da se hrvatski list ogluši o sudsku naredbu, ICTY pokrenuti sudski postupak protiv odgovornih osoba.
“Vrhunac posebnosti bilo je ponašanje hrvatske države i političkog vodstva Hrvata u BiH prema procesu vlastite kolektivne kriminalizacije. Otkad je Stipe Mesić (još uvijek) zaštićeni haaški svjedok na temu podjele Bosne, stigao na Pantovčak, a proces detuđmanizacije odnosno razdržavljenja službeno započeo, kamioni dokumenata iz herceg-bosanskih i hrvatskih arhiva su otišli u haaško tužiteljstvo, u hrvatskoj su se politici i javnom prostoru promovirale teze tužiteljstva”, navela je Starešina drugom prilikom u svojoj kolumni i objasnila njegov doprinos nepravednoj presudi haškog suda.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa