Site icon narod.hr

Koji su se napadi dogodili na dan homoseksualne povorke?

Zagreb, 03.07.2021. - Dvadeseta Povorka ponosa LGBTIQ zajednice, osoba i duginih obitelji Zagreb Pridea održava se pod geslom "Prajd zauvijek!“. Povorka ponosa započela je okupljanjem u 14 sati na Rooseveltovom trgu ispred Mimare. foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

U subotu, 3. srpnja, u glavnom hrvatskom gradu, održano je javno okupljanje pod nazivom “20. Povorka ponosa”. Homoseksualnu povorku građana predvođenih LGBT aktivistima organizirala je udruga “Zagreb Pride”. Sama je povorka prošla bez incidenata, a tijekom toga dana zabilježeno je nekoliko napada u gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policijska uprava zagrebačka izvijestila je o svim slučajevima kršenja javnog reda i mira, odnosno napada “temeljenih na diskriminaciji po osnovi seksualne orijentacije”. U priopćenju su naglasili da je “formalni program navedenog javnog okupljanja sa sigurnosnog aspekta u dijelu planiranog i organiziranog osiguranja protekao bez incidenta”. Iako su organizatori ovogodišnje zagrebačke homoseksualne povorke u svom priopćenju javno pozvali sve potencijalne žrtve da im se jave i da eventualne slučajeve nasilnog i diskriminacijskog ponašanja prijave policiji, do sada nisu zabilježene nove prijave takvih nasrtaja.

“Homofobno fašističko nasilje”

U istom priopćenju organizatori su iznijeli izravnu poveznicu između stvarnih napada koji su se dogodili i izjava zastupnika Mosta, Nikole Grmoje i Bože Petrova, optuživši ih za “netrpeljivost, homofobiju te poticanje podjela i mržnje”. Obojica su najavili da će podnijeti sudsku tužbu protiv Zagreb Pridea zbog klevete. Podsjetimo, u izjavama koje organizatori homoseksualne povorke smatraju govorom mržnje stoji ukazivanje zastupnika na opasnosti rane seksualizacije djece, LGBT propagande, pedofilije i znanstveno neutemeljenog spolnog odgoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Zagreb Pride povezao Grmoju i Petrova s nasiljem nad članovima homoseksualne povorke

> Homoseksualna povorka: Zašto je policija privela dvoje maloljetnika sa ‘simboličnim porukama nepodržavanja povorke’?

> Policija zbog nasilničkog ponašanja nakon homoseksualne povorke kazneno prijavila 5 osoba

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kronologija događaja

Budući da su mediji izvještavali o “nizu napada homofobnog i nasilnog hrvatskog društva” na miroljubivu “povorku ponosa”, vrijedno je podsjetiti na svaki od stvarnih nasilnih napada koji su se dogodili na dan povorke. Važno je naglasiti da se tijekom same povorke nije dogodio niti jedan izravan napad na sudionike, osim što su dvojica maloljetnika na samom početku šutke iskazala stajalište suprotno LGBT aktivistima, i to natpisima na svojim majicama. Stvarni napadi dogodili su se prije, odnosno nakon povorke, a sve su informacije dostupne u službenom priopćenju Policijske uprave zagrebačke.

Na dan povorke, oko 12,35 na Trešnjevci, na raskrižju Horvaćanske ulice i Ulice braće Domany, na ulici, nepoznati je počinitelj osobnim automobilom prepriječio put dvjema 30-godišnjakinjama i pritom ih verbalno napao po osnovi seksualne orijentacije te jednoj pljunuo u lice, nakon čega se dao u bijeg. Kriminalističko istraživanje s ciljem utvrđivanja identiteta počinitelja je u tijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za vrijeme kretanja povorke oko 16,20 na prostoru Trga bana Josipa Jelačića dvije su maloljetne osobe simboličnim porukama na svojima majicama iskazale nepodržavajući stav prema povorci te su dovedene u službene prostorije policije na kriminalističko istraživanje. Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja puštene su na slobodu te će protiv njih redovnim putem biti podnesen optužni prijedlog zbog počinjenih prekršaja iz čl. 5. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira i čl. 25. Zakona o suzbijanju diskriminacije.

Nakon povorke, oko 21.15 u Novom Zagrebu, na autobusnoj stanici, na križanju Avenije Većeslava Holjevca i Ulice Damira Tomljanovića Gavrana, nakon što je 18-godišnjakinji iz ruke ispala zastava duginih boja, prišla su joj četiri za sada nepoznata muškarca, od kojih je jedan uzeo zastavu i njome je udario u predjelu dlana, nakon čega su se sa zastavom udaljili u nepoznatom smjeru. Kriminalističko istraživanje je u tijeku.

Oko 22,30, za vrijeme dok su se 32-godišnjakinja, 21-godišnjak, 22-godišnjak i 26-godišnjakinja nalazili na Trgu Marka Marulića sa zastavom duginih boja, prišla su im četvorica počinitelja od kojih je jedan 22-godišnjaka udario šakom u lice, nakon čega su uzeli i zapalili zastavu. Potom je jedna 24-godišnjakinja prišla 32-godišnjakinji, 21-godišnjaku i 26-godišnjakinji koja je svojim mobilnim telefonom snimala paljenje zastave duginih boja te ih počela vrijeđati pogrdnim riječima nakon čega je oštećene udarila šakom u čelo, odnosno u lice. Napadnutima je pružena liječnička pomoć te je utvrđeno da su lakše ozlijeđeni. Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja osumnjičeni su u zakonskom roku predani pritvorskom nadzorniku dok je posebno izvješće dostavljeno nadležnom državnom odvjetništvu.

Dakle, na dan homoseksualne povorke sveukupno je napadnuto 7 osoba, od kojih 5 žena i 2 muškarca. Sveukupno je bilo 10 osoba koje su sudjelovale u napadima i 2 maloljetnika prozvana za kršenje javnog reda i mira te za iznošenje diskriminacijskih stajališta. Organizatori procjenjuju da je u subotnjoj povorci sudjelovalo oko 2500 osoba. Strani su mediji prenosili izjavu organizatora o “provali homofobnog fašističkog nasilja u nizu napada, paleža i uvreda”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za što su zapravo kriva dva maloljetnika?

Posebno je zanimljiv slučaj dvojice maloljetnika koji su privedeni zbog sumnje u kršenje Zakona o suzbijanju diskriminacije i Zakona o kršenju javnoga reda i mira. Potonji propisuje kazne za isticanje simbola kojima se krši javni red i mir. U zakonu o suzbijanju demokracije stoji: “Tko s ciljem prouzročenja straha drugome ili stvaranja neprijateljskog, ponižavajućeg ili uvredljivog okruženja na temelju razlike u … rodnom identitetu ili izražavanju i spolnoj orijentaciji povrijedi njegovo dostojanstvo, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 5.000,00 do 30.000,00 kuna”.

U smislu navedenih sumnji, Narod.hr ranije se obratio policiji i upitali smo ih sljedeće:
“1. Možete li nam odgovoriti o kakvim se porukama radi i na koji način one krše navedene zakone?
2. Možete li nam odgovoriti koliko je osoba u zadnjih 5 godina privedeno zbog uvredljivih natpisa ili uzvika?”
Odgovor još uvijek očekujemo i objavit ćemo ga kad ga dobijemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version