Zagrebačka policija kazneno je prijavila četvoricu muškaraca i jednu ženu zbog nasilničkog ponašanja iz mržnje nad sudionicima subotnje homoseksualne povorke, priopćila je policija u ponedjeljak. Policija navodi kako su prijavljeni muškarci stari 18, 19, 26 i 39 godina, a žena 24 godine, ali i da su osumnjičeni počinitelji locirani u masi odmah po dojavi.
> Evo što kaže policija o maloljetnicima privedenim tijekom homoseksualne povorke!
Policijsko priopćenje prenosimo u cijelosti:
“Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke dovršili su kriminalističko istraživanje nad pet osoba, četiri muške (39, 19, 26, 18 godina) i jednom ženskom osobom (24 godine).
Naime, nakon završetka formalnog programa navedenog javnog okupljanja koje je sa sigurnosnog aspekta u dijelu planiranog i organiziranog osiguranja proteklo bez incidenta, osobe koje su svojom prisutnošću isto podržale individualno su napustile to mjesto i uputile se u različitim pravcima/lokacijama Grada. U 22.32 sati, policija zaprima dojavu o napadu na Trgu Marka Marulića. Brzim i pravovremenim dolaskom policijskih službenika na mjesto događaja između mase koju su stvorile osobe koje su se tamo nalazile, policijski službenici odmah su na temelju uočenog njihovog ponašanja locirali moguće počinitelje te pristupili smirivanju situacije i utvrđivanju okolnosti koje su do toga dovele. Konkretno, pristupilo se utvrđivanju identiteta i prikupljanju kroz razgovor početnih informacija te s obzirom da se tijekom tog postupanja reakcije nisu smirivale, primijenili su i ovlast upozorenja te fizički poduzeli mjere kako bi razdvojili osobe, što je uz procijenjenu njihovu brojnost i osjetljivost situacije bila primjerena reakcija održavanja povoljne situacije do dolaska dodatnih policijskih snaga.
Sve prethodno navedeno rezultiralo je dovođenjem osoba u službene prostorije, provedenim kriminalističkim istraživanjem i podnesenom kaznenom prijavom.
Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđene su osnove sumnje da su 39, 19, 26 i 18-godišnjak počinili kazneno djelo „Nasilničko ponašanje“ počinjeno u vezi zločina iz mržnje na štetu 22-godišnjaka na način što su 3. srpnja 2021. godine oko 22.30 sati, zajedno došli na prostor Trga Marka Marulića u Zagrebu, obzirom da su znali da će se nakon završenog javnog okupljanja Zagreb Pride na tom prostoru nalaziti sudionici navedenog okupljanja te su prišli oštećenom koji je sjedio na stepenicama i počeli ga vrijeđati pogrdnim riječima da bi ga u jednom trenutku osumnjičeni 39-godišnjak zatvorenom šakom udario u sljepoočnice. Potom je, sumnja se, osumnjičeni uzeo zastavu duginih boja koju je oštećeni prethodno odložio na tlo pored sebe te ju predao 19, 26 i 18-godišnjaku. Za vrijeme dok su oni zastavu držali u rukama, osumnjičeni je 39-godišnjak upaljačem pokušao istu zapaliti te je prskao sprejom. Takvim drskim ponašanjem te nasiljem na javnom mjestu, a koje je počinjeno zbog spolnog opredjeljenja oštećenoga, osumnjičeni su oštećenog doveli u ponižavajući položaj.
Također, utvrđene su osnove sumnje da je osumnjičena 24-godišnjakinja počinila kaznena djela „Nasilničkog ponašanja“ počinjeno u vezi zločina iz mržnje na štetu 21-godišnjakinje i 32-godišnjaka na način da je u trenutku paljenja zastave duginih boja, prišla oštećenom 21-godišnjaku koji je događaj fotografirao te počela na njega vikati i vrijeđati ga pogrdnim riječima nakon čega ga je zatvorenom šakom udarila u čelo. Potom je, sumnja se, prišla oštećenoj 32-godišnjakinji, koja je svojim mobilnim telefonom snimala paljenje zastave duginih boja te ju verbalno vrijeđala nakon čega ju je rukom udarila po desnoj strani lica. Takvim drskim ponašanjem te nasiljem na javnom mjestu, a koje je počinjeno zbog spolnog opredjeljenja oštećenih, osumnjičena je oštećene dovela u ponižavajući položaj.
Isto tako, sumnja se da je 24-godišnjakinja počinila kazneno djelo „Nasilničkog ponašanja“ na štetu 26-godišnjakinje na način da je 3. srpnja 2021. godine oko 22.30 sati na prostoru Trga Marka Marulića, prišla 26-godišnjakinji koja je svojim mobilnim telefonom snimala paljenje zastave duginih boja te je počela vrijeđati pogrdnim riječima nakon čega je oštećenu udarila šakom u čelo. Opisanim drskim ponašanjem te nasiljem na javnom mjestu, osumnjičena je oštećenu dovela u ponižavajući položaj.
Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja osumnjičeni su u zakonskom roku predani pritvorskom nadzorniku dok je posebno izvješće dostavljeno nadležnom državnom odvjetništvu“, zaključuje PU zagrebačka.
Privođenje maloljetnika
Podsjetimo, u subotu je zagrebačka policija privela i dvoje maloljetnika za vrijeme homoseksualne povorke koji su isticali poruke neslaganja s povorkom.
“Za vrijeme kretanja povorke oko 16.20 sati na prostoru Trga bana Josipa Jelačića dvije su maloljetne osobe simboličnim porukama na svojima majicama iskazale nepodržavajući stav prema povorci te su dovedene u službene prostorije policije na kriminalističko istraživanje. Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja puštene su na slobodu te će protiv njih redovnim putem biti podnesen optužni prijedlog zbog počinjenih prekršaja iz čl. 5. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira i čl. 25. Zakona o suzbijanju diskriminacije”, navodi PU zagrebačka.
O kakvim se porukama na majicama radi?
Nakon tog priopćenja Narod.hr ponovno se obratio policiji i upitali smo ih sljedeće:
“1. Možete li nam odgovoriti o kakvim se porukama radi i na koji način one krše navedene zakone?
2. Možete li nam odgovoriti koliko je osoba u zadnjih 5 godina privedeno zbog uvredljivih natpisa ili uzvika?”
Odgovor još uvijek očekujemo i objavit ćemo ga kad ga dobijemo.
Podsjetimo, Međunarodna konvencija o pravima djeteta u čl. 15. kaže:
“1. Države stranke priznaju djetetu pravo na slobodu udruživanja i slobodu mirnog okupljanja.
2. Uživanju ovih prava ne mogu se postavljati nikakva ograničenja osim onih koja su u zajednici zakonski propisana i koja su u demokratskom društvu prijeko potrebna u interesu nacionalne ili javne sigurnosti, javnog poretka (ordre public), zaštite javnog zdravlja ili morala, ili zaštiti prava i sloboda drugih.”
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.