Novinar Aleksandar Stanković ponovno je na javnoj televiziji, u emisiji Nu2 ”promovirao” eutanaziju. Ugostio je spisateljicu Vedranu Rudan koja je ispričala kako se zbog bolesti htjela podvrgnuti eutanaziji u Švicarskoj. No, zbog birokratskih zavrzlama od toga je odustala. No ono o čemu su Rudan i Stanković zapravo razgovarali nije eutanazija već potpomognuto samoubojstvo, jer eutanazija u Švicarskoj nije legalizirana.
Krajem siječnja ove godine Stanković je ugostio pjesnikinju Moniku Herceg te pisca i publicista Borisa Becka. Herceg je govorila o eutanaziji s pozitivnog aspekta, dok je Beck naglasio njene loše strane. Stanković je pak govorio o eutanaziji eufemistički, koristeći izraz ”dostojanstvena smrt” iako je ustvari riječ o (legalnom) ubojstvu. Eutanazija nije legalizirana u Hrvatskoj, kao ni u većini zemalja. Protivi se međunarodnom pravu koje podržava pravo na život, ali svejedno dobiva nevjerojatno pozitivan tretman na javnoj televiziji.
A u kontekstu jučerašnje emisije neprecizno su korišteni i pojmovi pa se tako govorilo o potpomognutom samoubojstvu kao o eutanaziji iako struka razlikuje ta dva pojma isto kao što razlikujemo ubojstvo od samoubojstva.
>Što je eutanazija, a što potpomognuto samoubojstvo?
Rudan se navodno htjela podvrgnuti eutanaziji, no zbog birokracije je odustala
Spisateljica Vedrana Rudan u HTV-ovoj emisiji “Nedjeljom u 2” otvoreno je govorila o borbi s bolešću. Kazala je i kako je ljubav prema pisanju drži živom. Ponosna je što prodaje svoje knjige, a ne sebe, kaže.
”Imam izuzetno agresivan rak žučnih kanalića koji se vrlo teško otkriva”, kazala je Rudan. Budući da se redovito kontrolirala, rak je bio operabilan. Operacija je dobro prošla, limfni čvorovi bili su čisti i sve je bilo kako treba. Prva kontrola dobro je prošla i nije bilo metastaza. No na drugoj kontroli, u roku od dva mjeseca, već je bilo mnogo metastaza, ispričala je Rudan za HRT.
Nakon nalaza koji je pokazao da su se metastaze proširile, Vedrana Rudan odlučila je da će otići u Švicarsku.
”Odlučila sam davno, rekla sam u mnogim intervjuima, ne želim umirati na rate. Ja hoću eutanaziju”, izjavila je. Poslala je prevedene nalaze i bila prihvaćena kao kandidat za eutanaziju. Na internetu je vidjela da to stoji 17.000 eura, od supruga i djece dobila je potporu, a onda je slijedila komunikacija sa Švicarskom. No nakon iscrpnih protokola kroz koje je morala proći, na kraju je odustala.
>Eutanazija: Nevjerojatni razlozi ljudi koji su odlučili skončati život
Što je eutanazija i potpomognuto samoubojstvo i zašto se protivi međunarodnom pravu?
Eutanazija se općenito može definirati kao ”svaka radnja ili propust koji, sam po sebi i s tom namjerom, okončava život bolesne osobe kako bi je oslobodio patnje”. Drugim riječima riječ je o ubojstvu pod tzv. medicinskom skrbi. Sama po sebi protivi se međunarodnom pravu koje podržava pravo na život, iz čega zapravo proizlazi da u njoj nema ničega dobroga, čak i kad prekida fizičku patnju pacijenta.
Medicinski ili liječnički potpomognuto samoubojstvo pak, odnosi se na situaciju u kojoj sama osoba, a ne zdravstveni djelatnik, izvršava smrtonosni čin. Bilo intravenoznim oslobađanjem smrtonosne tvari ili gutanjem smrtonosnog pripravka. Pomoć koju pruža zdravstveni djelatnik, a koja se razlikuje od samog smrtonosnog čina, može uključivati propisivanje smrtonosnog lijeka, postavljanje intravenske infuzije (bez puštanja smrtonosne tvari), te pomoć pri samostalnoj injekciji pacijenta itd.
Iako su eutanazija i potpomognuto samoubojstvo legalizirani pod izgovorom okončanja patnje bolesnicima koji boluju od teških ili terminalnih bolesti, razlozi su se proširili do onih najbizarnijih. Primjerice zbog nesretne ljubavi, starenja, poteškoća s mentalnim zdravljem i slično.
>Kako su jezične manipulacije s eutanazijom dovele do porasta za njenom potražnjom
Eutanazija u Švicarskoj nije legalizirana, no dopušteno je potpomognuto samoubojstvo pod određenim okolnostima
S obzirom da je pojam ”eutanazija” društveno prihvaćen kao ubojstvo ili samoubojstvo ukoliko je riječ o tzv. voljnoj eutanaziji (potpomognutom samoubojstvu), zagovaratelji eutanazije su pribjegli nekim blažim izrazima (eufemizmima), kako ne bi ”prestrašili” buduće pacijente. Tako se umjesto izraza ”eutanazija” ili ”ubojstvo (samoubojstvo)” koriste izrazi ”dostojanstvena smrt”, ”opcija za kraj života” ili primjerice ”potpomognuto umiranje”.
Eutanazija je legalizirana najprije u Nizozemskoj 2001. godine, a slijedile su je Belgija 2002. godine te Luksemburg 2009. godine. 2021. godine eutanaziju je legalizirala Španjolska. U Švicarskoj je dopušteno potpomognuto samoubojstvo kojemu se i Vedrana Rudan htjela podvrgnuti, no eutanazija nije legalizirana.
Iako Švicarska nema zakon koji formalno dopušta ove prakse, poznata je po permisivnom kaznenom zakonodavstvu (od 1937.), prema kojem je pomaganje pri samoubojstvu kriminalizirano samo ako je učinjeno iz sebičnih pobuda. Nadalje, smjernice za liječnike iz 2018. godine izričito su proglasile ”prihvatljivim pod određenim uvjetima” da liječnici pruže pomoć pri samoubojstvu pacijentima koji nepodnošljivo pate i nemaju druge terapijske opcije.
>Eutanazija u Belgiji: U 20 godina gotovo 30.000 izgubljenih života
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.