U 19 od 25 odbora OECD-a Hrvatska je zatvorila pristupne rasprave te u pregovorima napredovala brže od očekivanja. No kad je došao na red Odbor za trgovinu – hladan tuš.
Izglasavanje je odgođeno do daljnjega. I to voljom jednog od najvećih saveznika.
“Glasanje u Odboru za trgovinu će se održati kad se za to steknu uvjeti, mi s američkim partnerima i OECD-om radimo na svim pitanjima koja se tiču našeg ulaska u OECD”, rekao je Zdenko Lucić, državni tajnik Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Jer upravo su američki partneri povukli ručnu. Neslužbeno, razlog su carine. Hrvatska bi tu mogla biti kolateralna žrtva carinskih sukoba na relaciji SAD – EU koji su se pojavili dolaskom Donalda Trumpa u Bijelu kuću. U Vladi vjeruju da će sve ići prema planu.
“Pred nama je još dosta posla, do kraja godine želimo zatvoriti raspravu u preostalih šest odbora. Za sada se to ipak sve događa sukladno planu i on ostaje ulazak u OECD do sredine iduće godine”, objasnio je Zdenko Lucić.
>OECD: Hrvatskoj nedostaje članstvo u jednom ekskluzivnom klubu, zadovoljena tek petina zahtjeva
No nije to jedina komplikacija u nedavnim odnosima SAD-a i Hrvatske. Dogovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, koji se još nedavno činio nadohvat ruke, nikako da dođe na dnevni red. Republikanski senator koji se posebno bavi odnosima s Hrvatskom objašnjava.
“Bojim se da je problem bio u Kongresu, a i promjene u našem Ministarstvu financija. Kada se to prvi put otvorilo 2022. godine bila je druga administracija kojoj baš i nije bilo do promjena”, komentirao je David Joyce.
Ipak, obećava da će se s Trumpovom administracijom sve promijeniti i hvali hrvatsku diplomaciju.
“Od mojih samih početaka ovdje rade usko sa mnom, žele da shvatim koja je vaša pozicija te da taj problem napokon riješimo jednom za sva vremena”, rekao je David Joyce.
No ako je suditi prema pristupnim pregovorima OECD-u, pitanje je hoće li to zaista tako i biti, piše Dnevnik.hr.
>Zbog pristupa OECD-u mijenja se bitna stvar oko kupovine nekretnina za strance
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/dnevnik.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.