Subota, 1 veljače, 2025
9.9 C
Zagreb
Pratite nas:
GLASANJE U SABORU

Zbog pristupa OECD-u mijenja se bitna stvar oko kupovine nekretnina za strance

Podijeli

Sadržaj članka

Podijeli

U drugom radnom tjednu ove godine, Hrvatski sabor raspravit će 11 točaka, među kojima i izmjene Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima na koji već stižu oporbene kritike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te izmjene, pred zastupnicima će se naći u utorak, a Vlada ih je u proceduru poslala radi ispunjenja kriterija za pristup Hrvatske međunarodnoj Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj – OECD. Njima se propisuje način pod kojim će nekretnine u Hrvatskoj moći kupovati državljani i pravne osobe iz država članica EU, OECD-a i dr, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državljani i pravne osobe iz – država ugovornica Europskoga gospodarskog prostora, država članica međunarodne OECD-a i država pristupnica Kodeksu o liberalizaciji kretanja kapitala i Kodeksu o liberalizaciji nevidljivih transakcija – u stjecanju prava vlasništva nekretnina bit će izjednačeni s hrvatskim i drugim državljanima država članica EU, kao i s pravnim osobama sa sjedištem u Hrvatskoj ili u drugim državama članica EU. To znači da za stjecanje prava vlasništva nekretnina u Hrvatskoj državljanima i pravnim osobama iz navedenih država neće biti potrebna suglasnost ministra pravosuđa i uprave.

Članice OECD-a

OECD ima ukupno 38 država članica, od kojih su 22 države članice ujedno i države
članice Europske unije (Republika Austrija, Kraljevina Belgija, Češka Republika, Kraljevina
Danska, Republika Estonija, Republika Finska, Francuska Republika, Savezna Republika
Njemačka, Helenska Republika, Mađarska, Irska, Talijanska Republika, Republika Latvija,
Republika Litva, Veliko Vojvodstvo Luksemburg, Kraljevina Nizozemska, Republika Poljska,
Portugalska Republika, Slovačka Republika, Republika Slovenija, Kraljevina Španjolska i
Kraljevina Švedska). Preostale države članice OECD-a su: Australija, Kanada, Republika Čile,  Republika Kolumbija, Republika Kostarika, Island, Država Izrael, Japan, Republika Koreja,Sjedinjene Meksičke Države, Novi Zeland, Kraljevina Norveška, Švicarska Konfederacija, Republika Turska, Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske, Sjedinjene Američke Države.

Države u postupku pristupa Kodeksa o liberalizaciji kretanja kapitala i Kodeksa o liberalizaciji nevidljivih transakcija uz Republiku Hrvatsku su i: Argentinska Republika, Savezna Republika Brazil, Republika Bugarska, Rumunjska, Republika Peru, Kraljevina Tajland i Republika Indonezija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Sadržaj članka

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci