Koliko radioaktivnog plina radona ima u hrvatskim vrtićima i školama: Pogledajte porazne rezultate mjerenja

radona
Montaža: narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Pitanje radioaktivnog plina radona kojeg nalazimo u tlu gotovo je potpuno zanemareno u Hrvatskoj. Ovaj radioaktivni plin kojem ‘tepaju’ kao tihom ubojici, uzrokuje nepušački karcinom pluća. Dok EU, a posebno SAD rade na svjesnosti o radonu i na uklanjanju posljedica zračenja, u Hrvatskoj smo u povojima. Rijetki uopće znaju što je radon i koje su moguće posljedice izlaganja ovom radioaktivnom plinu po ljudsko zdravlje. Pojedini dijelovi Hrvatske izloženiji su djelovanju radona, a mjerenja su obavljena u mnogim vrtićima i školama. U pojedinima – rezultati su katastrofalni. Kroz seriju tekstova portal Narod.hr problematizirat će način na koji država rješava ovaj problem, jesu li nadležni u školama i vrtićima svjesni visoke koncentracije radona u prostorima u kojima borave djeca, odgovorit na pitanje možete li sami izmjeriti koncentraciju radona u svom domu, kako radon konkretno utječe na zdravlje i slično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što smo u prethodnom tekstu u kratkim crtama objasnili što je radon, zašto je opasan i kako Hrvatska zapravo slabo brine o ovoj problematici, u nastavku vam donosimo analizu radonskog zemljovida Hrvatske.

Možda će vas zanimati

Znate li što je radon, radioaktivni plin kojeg zovu i tihi ubojica?

Pitanje radioaktivnog plina radona kojeg nalazimo u tlu gotovo je potpuno zanemareno u Hrvatskoj. Ovaj radioaktivni plin kojem ‘tepaju’ kao tihom ubojici, uzrokuje nepušački karcinom...

Najugroženije županije

Prema mjerenjima radona u tlu, tlo se na području RH u prosjeku klasificira u srednji geogeni radonski potencijal.

No riječ je o prosjeku. Pojedine Hrvatske regije imaju više radona u tlu, pojedine niže. Tako najviše radona u tlu ima na području Istre, Kvarnera, Gorkog Kotara, Like, na karlovačkom području, Banovini te u cijeloj Slavoniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sektor za radiološku i nuklearnu sigurnost pri Ravnateljstvu civilne zaštite proveo je mjerenja koncentracije radona u vrtićima i školama u nekim županijama.

Rezultati na pojedinim lokacijama su poražavajući.

Prema europskoj direktivi društveno prihvatljiva koncentracija radona u zatvorenom prostoru je ona koja je manja od 300 Bq/m3 (bekerel po metru kubnom). Sukladno objavljenim podacima na radonskom zemljovidu donosimo vam pregleda po županijama u kojima su odrađena mjerenja u vrtićkim, osnovnoškolskim i srednjoškolskim objektima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nisu njih, rezultati su daleko iznad spomenutih prihvatljivih 300 bekerela po metru kubnom.

Vukovarsko-srijemska županija

U Vukovarsko-srijemskoj županiji u dječjem vrtiću Pupoljak u Otoku izmjerena je koncentracija između 347 i 463 Bq/m3. U područnom objektu Borovo, Dječjeg vrtića Vukovar II vrijednosti mjerenja išle su do maksimalnih 586 Bq/m3.

Što se tiče mjerenja o osnovnim školama u ovoj županiji, u ‘crvenom’ je OŠ Nikola Tesla u Mirkovcima gdje je najveća izmjerena vrijednost radona iznosila čak 1181 Bq/m3. Minimalna vrijednost bila je 390.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od osnovnih škola u crvenom je u ovoj županiji i Područna škola Novi Mikanovci gdje je najniža izmjerena vrijednost bila 404, a najviša 669 Bq/m3. Osim ova dva osnovnoškolska objekta u crvenom, niz ih je u ‘narančastom što obuhvaća rezultate mjerenja od 301 do 500 Bq/m3 (Područna škola Sotin, OŠ Davorin Trstenjak u Posavskim Podgajcima, Područna škola Prkovci, Područna škola Lipovača, Područna škola Ostrovo, OŠ Laslovo-Korog…)

Mjerenja u objektima srednjih škola išla su iznad preporučenog samo u Zdravstvenoj i veterinarskoj školi Vinkovci i to do maksimalno izmjerenog iznosa od 491 Bq/m3 i u dijelu Industrijsko-obrtničke škole u Županji.

Požeško-slavonska županija

Od mjerenja u vrtićkim zgradama u ovoj županiji, nema objekta u ‘crvenom’ i narančastom’, no ima nekoliko rubnih i to u DV Velika gdje je izmjereno 248 Bq/m3, Područnom objektu Kalvarija Dječjeg vrtića Maslačak u Pakracu i Područnom objektu Bubamare Dječjeg vrtića Kockica u Poljanama.

Kod osnovnih škola u ovoj županiji situacija je gora. U ‘crvenom’ su čak četiri objekta Područna škola Trapari gdje je maksimalni izmjereni iznos bio 772 Bq/m3, Područnoj školi Cerovac, Područnoj školi Rajsavac i Školi U Biškupcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ‘narančastom’, dakle iznad preporučene vrijednosti je još cijeli niz osnovnoškolskih objekata u toj županiji.

Od nekoliko srednjih škola u kojima je mjerenje uopće provedeno dvije su rubne iako je maksimalna koncentracija radona kod jedne prešla 1000 Bq/m3 (Poljoprivredno-prehrambena škola u Požegi), a u Gimnaziji Požega vrijednosti su išle do 809. Ipak, najniže izmjerene vrijednosti su niske, stoga je i prosjek zaslužan da ove srednje škole nisu u ‘crvenom’.

Brodsko-posavska županija

Od mjerenja u vrtićima, problematičan je tek objekt Područnog vrtića seka i braco u Slavonskom brodu gdje su vrijednosti između minimalnih 332 i maksimalnih 418 Bq/m3. Niz mjerenja izvršeno je u osnovnim školama u ovoj županiji. Apsolutni rekorder s mjerenjima u ‘ljubičastom’ je škola Godinjak u istoimenom mjestu gdje je minimalni iznos koncentracije radona iznosio 682, a maksimalni izmjereni iznos bio je 1647 Bq/m3.

Još su tri osnovne škole u ovoj županiji u ‘crvenom’ i to Područna škola Komarnica, škola u Novom Gradu i Područna škola Prnjavor koja pripada OŠ Stjepan Radić.

Što se tiče mjerenja u srednjoškolskim objektima, jedino je u Industrijsko-obrtničkoj školi u Slavonskom Brodu izmjerena maksimalna vrijednost od visokih 551 Bq/m3.

Sisačko-moslavačka županija

U nekoliko dječjih vrtića u ovoj županiji mjerenje koncentracije radona je u ‘narančastom’ i to vrtić u Gornjem Komarevom, područnom objektu Radost u Sisku i područnom objektu Maslačak, Dječjeg vrtića Sisak-novi.

Situacija u osnovnoškolskim objektima je lošija. Tri su škole u ‘crvenom’ (Hrastovica, Maja i Prelošcica), a 16 osnovnih ili područnih škola je u ‘narančastom’, dakle iznad preporučenih vrijednosti.

Od srednjih škola u ‘crvenom’ je samo Glina gdje je maksimalni iznos mjerenja bio 845 Bq/m3 , dok su u ‘narančastom’ je Glazbena škola Frana Lhotke u Sisku.

Virovitičko-podravska županija

Vrtići u ovoj županiji nisu iznad preporučene vrijednosti, no školski objekti jesu.

U školi u Terezinom Polju minimalni i maksimalni iznos mjerenja su gotovo isti i kreću se između 750 i 790 Bq/m3, a niz osnovnoškolskih objekata je u ‘narančastom’: Orešac, Detkovac, Žlebina, Gornje Bazje, Okrugljača i Milanovac.

Objekti srednjih škola u ovoj županiji unutar su prosječnih dozvoljenih vrijednosti.

Karlovačka županija

Od povedenih mjerenja u osam vrtićkih objekata u Karlovačkoj županiji, polovica ih je u ‘crvenom’. I to DV Josipdol s maksimalnih 948 Bq/m3, DV Bistrac u Ogulinu (771 Bq/m3), i dva objekta PO Kasar u Dugoj Resi s maksimalcem od oko 1000 Bq/m3.

U Karlovačkoj županiji čak su tri osnovnoškolska objekta u ‘ljubičastom’. To su Prva osnovna škola u Ogulinu s izmjerenih minimalnih 1551 i maksimalnih 1738 Bq/m3, OŠ Slunj s maksimalnih 1676 i OŠ Generalski Stol s minimalnih 932 i maksimalnih 1542 Bq/m3.

Još je devet osnovnih škola u ‘crvenom’: OŠ Eugena Kvaternika u Rakovici i Područna škola Drežnik, škola u Saborskom, Plaškom, Josipdolu, Skradniku, Ogulinu, Grabrku i Zvečaju.

U ‘crvenom’ je i Srednja škola Slunj s mjerenjima između 372 i 1325 Bq/m3.

Ličko-senjska županija

U ovoj županiji mjerna mjesta u dva vrtićka objekta dala su ‘crvene’ rezultate. To je DV Pahuljica u Gospiću (300-948 Bq/m3) i DV Slapić u Korenici ( 888-1078 Bq/m3).

Četiri osnovnoškolska objekta u ovoj županiji imaju visoke vrijednosti koncentracije radona: OŠ Kralja Tomislava u Udbini, OŠ Dr. Franje Tuđmana u Korenici, Područna škola Donje Pazarište i Područna škola Ličko Lešće.

U ‘crvenom’ je i Srednja škola Plitvička jezera u Korenici

Istarska županija

U ovoj je županiji odrađen velik broj mjerenja. Kada su u pitanju vrtićki objekti, četiri se ‘crvene’ i to područni vrtići u Svetom Petru u šumi, Lupoglavu, Karojbi i Kaštelu dok je Područni vrtić Raša u ‘ljubičastom’ s prosječnim iznosima od 1287 Bq/m3.

U istom ‘tonu’ je i jedna istarska osnovna škola i to ona u Kaštelu s najvišim izmjerenim radonskim maksimalcem od 1338 Bq/m3.

Sedam istarskih osnovnih škola je u ‘crvenom’: Područna škola Kature, Lupoglav Potpićan, Žminj i Kmeti. Talijanska osnovna škola Giuseppina Martinuzzi u Puli također je bila na listi ‘crvenih’, no oni su 2021. proveli radove za smanjenje koncentracije radona u zatvorenim prostorima škole.

Od srednjoškolskih objekata u Istri, najgore su dvije pulske srednje škole u ‘narančastom (Industrijsko-obrtnička i Ekonomska škola) te Talijanska srednja škola u Bujama.

* Tekst je objavljen u sklopu projekta poticanja kvalitetnog novinarstva Agencije za elektroničke medije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.