Konferencija ‘Vrtić za svako dijete’: Velike područne razlike u pristupačnosti vrtića

Foto: Fah

Po podacima Eurostata, u Hrvatskoj dječji vrtić pohađa 75 posto djece, no postoje velike područne razlike u pristupačnosti vrtića, a upis djeteta ovisi o tome jesu li mu roditelji zaposleni, u kojem dijelu Hrvatske odrasta i jesu li grad ili općina u kojoj živi bogati ili siromašni, istaknuto je u srijedu na nacionalnoj konferenciji “Vrtić za svako dijete” u organizaciji UNICEF-a Hrvatska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstojnica UNICEF-a u Hrvatskoj Valentina Otmačić upozorila je da, unatoč prosjeku od 75 posto djece koja pohađaju vrtiće, postoje županije u kojima u vrtić ide manje od 30 posto djece. Kao primjere navela je Vukovarsko-srijemsku županiju s 29 posto djece u vrtićima i Brodsko-posavsku s 24 posto, za razliku od Zagreba gdje u vrtiće ide visokih 82,8 posto djece od treće do šeste godine života.

“Najlošije stoje najsiromašnije županije, iako ima iznimki, odnosno malih mjesta koja su stavila prioritet na predškolski odgoj i obrazovanje”, rekla je. Radi se o pravima djece, pa to pitanje ne smije biti stvar volje nekog načelnika ili gradonačelnika, a središnja država obvezna je pratiti ispunjavanje tih prava .

Otmačić ističe da u Europskoj uniji nema zemlje u kojoj je financiranje vrtića prepušteno lokalnoj razini, kao što je do nedavno to bilo u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To što su osnivači vrtića lokalne samouprave ne znači da je sva odgovornost samo na njima. Dosad je 99 posto sredstava u vrtiće uložila lokalna samouprava i zato postoji tako velika razlika u dostupnosti vrtića”, kaže Omačić dodajući kako sve članice EU-a imaju neku kombinaciju, gdje se pomaže onima kojima je najteže.

Cilj EU-a osigurati da 95 posto djece pohađa vrtiće

Cilj EU-a je do 2020. godine osigurati da 95 posto djece pohađa vrtiće, jer su to mjesta gdje djeca dobivaju priliku razvijati svoje potencijale od najranije dobi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Istraživanja pokazuju da su ta djeca kasnije uspješnija u rješavanju testova, boljeg su zdravlja jer stječu navike od najranije dobi i kasnije rjeđe trebaju liječnika. Također, djeca s kojom se radilo od najmlađih dana rjeđe pokazuju probleme u ponašanju”, ističe Otmačić.

Programe kroz koje se država uključuje u financiranje dječjih vrtića predstavili su predstavnici Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku te Ministarstva poljoprivrede.

Državna tajnica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Margareta Mađerić navela je da su putem programa ministarstava poljoprivrede i regionalnog razvoja dosad potpisani ugovori za obnovu, izgradnju i dogradnju dječjih vrtića diljem Hrvatske u vrijednosti od 890 milijuna kuna, dok je njezino ministarstvo raspisalo dva natječaja kojima je cilj unapređenje standarda i infrastrukture te usklađivanje radnog vremena vrtića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Želimo jedinicama lokalne samouprave olakšati trošak odgojitelja 30-postotnim financiranjem dodatnog i pomoćnog osoblja, ali i kupovinu didaktičkih igračaka, kako bi mogli smanjiti cijene smještaja djece, napominje Mađerić.

Pomoćnik ministra poljoprivrede Krešimir Ivančić rekao je kako se kroz mjere za poboljšanje uvjeta života u ruralnim područjima financira izgradnja 57 vrtića, a novim je natječajem, koji je otvoren ovoga tjedna, predviđeno 500 milijuna isključivo za izgradnju i rekonstrukciju dječjih vrtića na tim područjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.