Site icon narod.hr

Krešimir Miletić: Koga zastupaju trojica pripadnika SDSS-a u Saboru, ako 86% Srba u Hrvatskoj ne želi birati svoje posebne zastupnike?

Miletić

Foto: Krešimir Miletić, Facebook

Krešimir Miletić na svom je Facebook profilu komentirao sinoćnju emisiju Otvoreno u kojem su teme bile hoće li se raspisati referendum o izmjeni izbornog zakona prema kojoj se u Sabor više ne bi biralo osam zastupnika nacionalnih manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Dr. Željka Markić u Otvorenom: Želimo osigurati reformu izbornog sustava kojom bi se povećala opća razina poštenja

Komentar donosimo u cijelosti:

“Moram priznati da sam nakon emisije ‘Otvoreno’ na temu referenduma o promjeni izbornog sustava ostao šokiran nastupom zastupnika SDSS-a Borisa Miloševića. Boris Milošević je tako ocijenio da se eventualnim izmjenama izbornog sustava u Hrvatskoj, a vezano uz izbor predstavnika srpske manjine, umanjuju prava te iste srpske manjine u Hrvatskoj. Gledatelj ove emisije trebao bi, slušajući Borisa Miloševića, steći dojam kako Srbi u Hrvatskoj praktički žive u nekom rezervatu kao indijanci, kako bez ‘zajamčenih’ 3 zastupnika (SDSS-a) nitko ne brine o njihovim pravima, pa je eto potrebno da u navodno etnički čistom Hrvatskom saboru (i posljedično tome valjda etnički čistoj Vladi RH) bude barem netko tko je Srbin. Jer, kako sam ja razumio Borisa Miloševića, odnos Hrvata i Srba u Hrvatskoj zapravo podsjeća na odnos bjelaca i crnaca u vrijeme apartheida u Južnoafričkoj republici. Pa bi Milorad Pupovac trebao biti neka srpska inačica Mandele, heroj i borac za prava potlačenog i ugroženog srpskog naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovakva retorika kojom se služe i Boris Milošević i Milorad Pupovac zapravo je primjer čiste manipulacije. Zaista, kada bi od 151 zastupnika samo njih trojica iz SDSS-a bili Srbi, a Srbi u Hrvatskoj u značajnoj mjeri sudjelovali u izborima za predstavnike srpske manjine, onda bi još i mogli pričati o tome kako su njih trojica stvarni zastupnici srpske manjine u Hrvatskom saboru. No, iza cijele ove priče o zaštiti prava srpske manjine u Hrvatskoj se krije tek vrlo skupi etnobiznis koji plaćamo mi porezni obveznici, a da pri tome djelovanje SDSS-a nema stvarni legitimitet niti u onome najelementarnijem – odzivu pripadnika srpske manjine na glasovanje na izbore za zastupnike srpske manjine.

Na posljednjim izborima za Hrvatski sabor, od ukupno 138.539 biraca pripadnika srpske manjine, glasovalo je (prema glasackim listicima) 19.534 biraca, odnosno 14,10%. Važecih glasackih listica utvrðeno je 19.120 odnosno 97,88%. Dakle, iz ovoga slijedi da čak 86% pripadnika sprske manjine u Hrvatskoj NE SUDJELUJE na ovim posebnim izborima te, da pojednostavnim, niti vidi razlog zašto bi glasovalo za neke svoje posebne zastupnike niti vidi Milorada Pupovca ili Borisa Miloševića kao svoje predstavnike (zastupnike). Prvo pitanje koje se nameće iz ove činjenice je zapravo koga ili što predstavljaju/zastupaju njih trojica u Hrvatskom saboru, ako 86% Srba u Hrvatskoj ne želi birati svoje posebne zastupnike?
Druga činjenica koju treba istaknuti jest ta da su pripadnici srpske manjine ionako prisutni u svim sazivima Hrvatskog sabora, pa čak i u vladama, a da to nema nikakve poveznice sa ovim posebnim izborima ili djelovanjem SDSS-a. Na gotovo svim izbornim listama parlamentarnih stranaka možete pronaći pripadnike srpske manjine. Zato se postavlja logično pitanje zbog čega Milorad Pupovac ili Boris Milošević niječu očitu priutnost Srba u Hrvatskom saboru i Vladi RH bez ikakve potrebe za SDSS-om kao nekakvom ‘agencijom za posredovanje srpskih interesa’ ili ‘agencijom za zapošljavanje Srba u hrvatskim institucijama’?

Milorad Pupovac je tijekom kampanje u Karlovcu izjavio kako je nezadovoljan time da su Srbi u HDZ-ovoj vladi prije Milanovićeve “imali jedno mjesto potpredsjednika vlade, jednoga državnog tajnika, pet ili šest pomoćnika ministara, savjetnike, direktore pojedinih uprava i slično, a u Vladi Kukuriku koalicije samo jednog pomoćnika ministra, Borisa Miloševića, te nekoliko savjetnika”. Ah da, to je taj Boris Milošević, prema Pupovcu jedini Srbin u Milanovićevoj vladi. Zar ne?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako uspijete progutati ovu nebuloznu retoriku, onda ćete zaboraviti kako su u Milanovićevoj vladi sjedili Milanka Opačić, Željko Jovanović, Branko Grčić, Veljko Ostojić, Rajko Ostojić, Boris Lalovac… sve redom pripadnici srpske manjine u Hrvatskoj. Ovo je, vjerojatno, apsolutni rekord u udjelu Srba u hrvatskoj vladi od kada iste postoje. Toliki udjel Srba u najvišem izvršnom tijelu na ovim prostorima nije postojao ni u vijećima ZAVNOH-a, Narodne fronte, Narodne Republike Hrvatske, Socijalističke Republike Hrvatske i sličnih institucija od 1941. godine na ovamo. Srba je u toj “hrvatskoj” vladi bilo u postotku više nego u Vladi BiH, više nego u Vladi Kosova, a tek malo manje nego u Vladi Srbije. Inače, prema popisu stanovništva iz 2011. godine, u Hrvatskoj je bilo 4,36% Srba, što znači da je njihova zastupljenost u Vladi bila 11 puta veća nego u stanovništvu RH. Takvu nacionalnu supremaciju nikada nisu uspjeli ostvariti ni bijelci u Južnoj Africi za vrijeme Apartheida, a ni Židovi u izraelskoj vladi. Takva disproporcija između udjela u stanovništvu i udjelu u vlasti teško da je bila zabilježena i u kolonijalnom sustavu.

No, svejedno Milorad Pupovac je izjavio kako je u toj vladi bio tek jedan potpredsjednik – Srbin, Boris Milošević. Ispada da Pupovac kao Srbe očito vidi jedino pripadnike SDSS-a, a ne i bilo koga drugog iz onih 86% Srba u Hrvatskoj koji ne žele imati veze s njime niti ih on osobno uopće zanima, a kamoli da ih u bilo čemu predstavlja. Uzima li time Pupovac sebi pravo da izdaje nekakav ‘certifikat za pripadnost srpskoj manjini’, pa ga izdaje i priznaje isključivo članovima i glasačima SDSS-a?

Treće, postavlja se pitanje što je navodno neutralni predstavnik srpske manjine Milorad Pupovac radio na listi Kukukriku koalicije 2014. godine na izborima za Europski parlament, a jednako tako i dotični Boris Milošević na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima kada se natjecao u devetoj jedinici na listi Milanovićeve koalicije Hrvatska raste? Ono što otvara dodatna pitanja je i činjenica da se Milorad Pupovac jasno i nedvosmisleno javno očitovao kao svjetonazorski ljevičar. Što je sa Srbima koji nisu ljevičari? Tko njih zastupa u saboru kad se glasuje o primjerice obiteljskom zakonu, o Istanbulskoj konvenciji, o bilo čemu što nije u skladu sa ljevičarskim svjetonazorom Milorada Pupovca?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju, da bude potpuno jasno, osobno nemam nikakav problem da bilo koji državljanin Republike Hrvatske, bez obzira na nacionalnost ili bilo koje drugo obilježje, bude na bilo kojoj poziciji lokalne ili državne vlasti ili na bilo kojoj drugoj poziciji u društvu. Sve dok se radi o najkvalitetnijim kadrovima koji će svojim znanjem, trudom i iskustvom raditi za opće dobro. Pripadnici srpske manjine ostavili su izniman trag na svim područjima života u Hrvatskoj. No imam potrebu reagirati na ovu očitu manipulaciju interesima srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj i političko reketarenje koje očito nema svoj legitimitet u 86% birača pripadnika srpske manjine.

Milorad Pupovac i Boris Milošević su zapravo pripadnici manjine unutar srpske manjine u Hrvatskoj. Vrijeme je da se konačno, kao i ovih 86%, konačno integriraju u politički sustav Republike Hrvatske i svoje političke karijere grade na temelju jedinog kriterija koji je i najpošteniji i u kojem mogu imati najveći legitimitet – stvarnoj podršci birača u ravnopravnom izbornom natjecanju sa svim drugim kandidatima, po istim pravilima, u izbornoj jedinici u kojoj žive”, napisao je Krešimir Miletić na svom Facebook profilu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version