Site icon narod.hr

Lekić-Fridrih nije tek ‘aktivistica’ kako je mediji predstavljaju, već vrlo imućna žena

Lekić

Foto: Fah

Umjetnica i autorica poznatog performansa ”Tiha misa” usmjerenog protiv molitelja krunice na Trgu, Arijana Lekić-Fridrih nije tek puka aktivistica opterećena patrijarhatom kao ”društvenom nepravdom” kako je predstavljaju mediji. Ona je, naprotiv imućna, financijski dobro zbrinuta žena koja iza sebe ima udrugu Domino izdašno financiranu državnim i gradskim novcem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lekić-Fridrich u posjedu je naslijeđenog stana u Vili na Krležinu Gvozdu u kojoj je živio i sam Krleža. Krležin stan pretvoren je u muzej, a stan Lekić-Fridrih jedina je prepreka da vila Rein postane memorijalni centar.

>Lekić-Fridrih izokrenula Lijepu našu: Evo što pjeva u svojoj verziji nacionalne himne

Gdje se nalazi stan Arijane Lekić-Fridrich

U vili Rein je na jednoj etaži stan Krležinih, a na drugoj je stan u vlasništvu Lekić-Fridrih. Iz katastra je jasno da je vlasnik četverosobnog stana bio Branko Lekić kojeg je onda naslijedila Arijana Lekić-Fridrih. Branko Lekić je stan kupio 1971. od Branka Lenskog koji je tu živio prije njega.

Time je on postao vlasnik visokog prizemlja zgrade, polovice tavana, dijela podruma i dviju garaža, a stekao je i pravo na uživanje više od 5000 četvornih metara zemljišta. Stan Miroslava i Bele Krleže u istoj vili kasnije je pretvoren u muzej. Grad je svojedobno htio otkupiti stan od Lekić-Fridrih kako bi napravio memorijalni centar no ona stan ne želi prodati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Rijeka: Arijana Lekić-Fridrih ponovo parolama protiv krunice

Stan Lekić Fridrich je prepreka da cijela vila Rein postane memorijalni centar

Inventar stana Gradu je darovao jedini Krležin nasljednik Krešimir Vranešić 1986., a zbirka je za javnost otvorena 2001. Zgrada je sagrađena za Adolfa Reina 1928. godine, prema nacrtima arhitekta Rudolfa Lubynskog. Ima dva stana. Jedan je u vlasništvu Grada, a drugi u privatnom vlasništvu.

Upravo je taj stan vlasnice Arijane Lekić-Fridrih, aktivistice i nekadašnje glavne tajnice Foruma mladih SDP-a, prepreka da cijela vila Rein postane memorijalni centar. Već nekoliko godina Grad bezuspješno pokušava otkupiti taj stan, no vlasnica ga ne želi prodati, što je njezino pravo kao nasljednice. Pročelnica Gradskog ureda za imovinu Ninoslava Zeković još 2009. je rekla kako su vlasnici poslali pismo namjere za kupnju na koje ona nikada nije odgovorila. Stan je danas u najmu, a u njemu živi kolekcionarka Dagmar Meneghello.

Pristane li vlasnica prodati stan Gradu, u njega bi smjestili cjelokupan rad velikana hrvatske književnosti, a u prekrasnom vrtu, koji je sada u zajedničkom vlasništvu, mogla bi se napraviti ljetna pozornica, na kojoj bi se izvodile Krležine drame. 2009. godine na upit Jutarnjeg lista vlasnica stana nije htjela reći zašto ne želi prodati stan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Tko je Arijana Lekić Fridrih? Smetaju joj muškarci koji klečeći mole krunicu i proslava Oluje

Izdašne financije od Ministarstva kulture i Grada Zagreba za ”umjetničke prakse”

Arijana Lekić-Fridrih je rođena u Zagrebu 1983. gdje živi i radi. Završila je studij Filma i videa na Umjetničkoj akademiji u Splitu te studij Režije dokumentarnog filma na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Djeluje u području filma i video umjetnosti.

Lekić-Fridrih dio je udruge Domino koja je redovito i izdašno financirana od države i Grada Zagreba. Prošle godine je Grad Zagreb nagradio ovu udrugu sa 16.500 eura.

Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, prema službenom izvješću o odobrenoj potpori projektima u programskom području ”Interdisciplinarne i nove umjetničke i kulturne prakse” udruzi Domino dodijelio je 13.935,89 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Kako hrvatsko društvo financira vlastiti preodgoj: Koliko iz proračuna dobivaju udruga Domino i Queer festival

U Zagrebu se od 12. do 21. svibnja u organizaciji udruge Domino održava Queer Zagreb Sezona, festival koji uz financijsku potporu države promiče norme i oblike ponašanja suprotne tradiciji hrvatskog društva

Pozvana u New York gdje se predstavila u sklopu Queer festivala

Najvažniji rad Lekić-Fridrih je multimedijalni projekt ”Od5Do95” u kojem djevojčice, djevojke i žene govore o tome što znači biti žena u našoj zemlji te kako se njihov životni put razlikuje od onog njihovih majki, baka i prabaka.

Njihove priče u veljači su predstavljene u SAD-u, u sklopu festivala Queer New York koji je organizirala udruga Domino. Održao se u prestižnom NYU Skirball Center for the Performing Arts u srcu Manhattana. Program je otvorio upravo ”Od5Do95” Arijane Lekić-Fridrih. Udruga Domino je 2012. i 2013. organizirala dva izdanja Queer New York festivala, u prostorima poput kultnog kazališta LaMaMa, kulturnog centra Abrons i performans-galerije Grace Space. U te dvije godine američkoj su publici predstavili četrdesetak hrvatskih umjetnika, među kojima su bili Petra Kovačić, Nenad i Alen Sinkauz, Oliver Frljić, Bruno Isaković, Branko Brezovec, Room 100, BADco, Ivica Buljan, Željko Zorica, Igor Grubić i Studio za suvremeni ples.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version